poniedziałek, 1 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Franciszkanie czekają na wsparcie

Dodano: 18 lutego 2002, 18:21

o. Włodzimierz Machulak przełożony klasztoru
o. Włodzimierz Machulak przełożony klasztoru

Przed czterema laty w Stoczku koło Czemiernik warszawska Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych przystąpiła do budowy kompleksu obiektów, który składać się będzie z klasztoru, kościoła i nie komercyjnego domu pomocy społecznej. Pierwsi pensjonariusze najszybciej znajdą w nim schronienie w 2005 r. Franciszkanie przybyli do Stoczka w 1990 r. Dwa lata wcześniej rodzeństwo Marianna i Jan Machoniowie testamentem przekazali im gospodarstwo o powierzchni ponad 8 ha. Niebawem za zgodą arcybiskupa lubelskiego zakonnicy otworzyli tu kaplicę publiczną dla okolicznej ludności. W 1995 r. w porozumieniu z wojewodą bialskopodlaskim i wójtem Czemiernik, zakończone zostały prace przygotowawcze do budowy franciszkańskiego domu pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku.
Uroczyste wmurowanie i poświęcenie kamienia węgielnego odbyło się 13 czerwca 1998 r. Obecnie najbardziej zaawansowane są prace przy budowie klasztoru, znajdującego się w stanie surowym zamkniętym. Wzniesiono także ściany kościoła. Ostatnio, aby podnieść teren wokół przyszłego domu pomocy społecznej nawożona jest systemem gospodarczym ziemia z pobliskiego pagórka. Potrzeba jej będzie około 2 tysiące metrów sześciennych. W br. planowane jest również wykonanie kościelnego dachu. Natomiast kiedy rozpocznie się budowę złożonego z trzech skrzydeł domu pomocy społecznej trudno przewidzieć, gdyż są problemy ze środkami finansowymi.
W Stoczku przebywa trzech zakonników, którzy pochodzą z naszego województwa. Przełożony klasztoru o. Włodzimierz Machulak związany jest z Lublinem. Dwaj pozostali bracia to Stefan Banaszczuk z Wisznic i Władysław Sokołowski z Chełma.
W domu pomocy społecznej im. św. Antoniego zamieszka 60 osób w podeszłym wieku i 20 osób obłożnie chorych. Opiekować się nimi będą siostry zakonne. Znajdzie się w nim również miejsce dla 40 matek z dziećmi, będącymi w trudnej sytuacji rodzinnej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24