niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Francuzi zmniejszyli dotację dla stowarzyszenia Deux - Sèvres w Białej Podlaskiej

Dodano: 6 czerwca 2016, 16:21
Autor: Ewelina Burda

(fot. Ewelina Burda)
(fot. Ewelina Burda)

Francuzi zmniejszają dotację dla ośrodka Deux - Sèvres w Białej Podlaskiej. - Funkcjonowanie placówki jest niezagrożone – mówi przewodniczący stowarzyszenia Marian Tomkowicz.

Stowarzyszenie Deux - Sèvres od kilkunastu lat prowadzi ośrodek w Białej Podlaskiej. – Koordynujemy współpracę polsko-francuską pomiędzy różnymi instytucjami i samorządami. Prowadzimy tanie, ale na wysokim poziomie kursy z języka francuskiego. Organizujemy imprezy kulturalne, np. konkursy piosenki francuskiej. Mamy tez bibliotekę – mówi Marian Tomkowicz.

Do tego wymiana młodzieży. Na te działania i wynagrodzenia pracowników bialski ośrodek dostawał od Rady Departamentu (odpowiednik polskiego powiatu) Deux Sèvres roczną dotację w wysokości 30 tys. euro. – Strona francuska ograniczyła dotację do 23 tys. euro. Zresztą nie tylko naszemu stowarzyszeniu. Musieliśmy poszukać oszczędności – przyznaje Tomkowicz.

Dlatego stowarzyszenie zwróciło się do władz miasta o zmianę siedziby. Do tej pory Deux - Sèvres zajmowało kilka pomieszczeń w oficynie zachodniej w Parku Radziwiłłowskim. – Wyprowadziliśmy się stamtąd na piętro. Teraz mamy jedno pomieszczenie, wystarcza nam i  mniej nas kosztuje. W ten sposób mogłem uratować etaty pracowników – podkreśla przewodniczący stowarzyszenia.

– Uważam, że to cenna inicjatywa, warto aby ośrodek był w naszym mieście. Ze swojej strony podpisałem aneks umowy dotyczący wynajmu pomieszczeń. Wzięliśmy też na siebie koszty sprzątania i mediów – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk.

A jak cięcia dotacji tłumaczy departament Deux-Sèvres? – Departament Deux-Sèvres, podobnie jak inne departamenty we Francji odczuł ograniczenie dotacji od państwa – odpisuje nam w e-mailu Yves Gassot z francuskiego departamentu. – Do tego dochodzą zwiększone wydatki dla najsłabszych grup społecznych, np. bezrobotnych. W związku z tym wszystkie dotacje dla stowarzyszeń które obsługujemy poszły w dół. Taką uchwałę przyjęło zgromadzenie naszego departamentu – dodaje Yves Gassot.

Kierownictwo bialskiego ośrodka zapewnia, że jak na razie jego funkcjonowanie nie jest zagrożone.

A miasto zastanawia się nad zagospodarowaniem pomieszczeń zwolnionych przez ośrodek. – Są różne pomysły, od kawiarni po sale ekspozycyjne. Myślę że dobra restauracja by się tam przydała. Ale miasto nie będzie tego prowadzić. To sprawa otwarta – mówi na koniec prezydent.

Przypomnijmy, że w oficynie zachodniej znajdą się też dodatkowe sale wystawiennicze bialskiego muzeum.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!