niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Fundacja powiązana z senatorem odbuduje pałac? W urzędzie myślą o przetargu

Dodano: 2 września 2017, 10:17
Autor: Ewelina Burda

Czy to powiązana z senatorem Grzegorzem Biereckim Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni podejmie się odbudowy pałacu czy inny inwestor?
Czy to powiązana z senatorem Grzegorzem Biereckim Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni podejmie się odbudowy pałacu czy inny inwestor? (fot. Ewelina Burda)

Jest już koncepcja architektoniczna i dokumentacja techniczna, ale nie wiadomo kto podejmie się odbudowy pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Inwestycję już w 2015 roku zapowiedziała powiązana z senatorem Grzegorzem Biereckim Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni.

– Fundacja wykonała ogromną pracę. Praktycznie wszystko jest gotowe, trzeba tylko ogłosić przetarg. Wiadomo już jak to ma wyglądać i ile mniej więcej będzie kosztować – mówił nam w lipcu senator Bierecki, który zasiada w radzie gdyńskiej fundacji. – Konserwator zgadza się na wydzielenie działki, teraz miasto musi ją wydzielić. A następnie ogłosić przetarg. To leży po stronie miasta – stwierdził wówczas Bierecki.

Władze miasta wciąż jednak rozważają formę przeprowadzenia inwestycji. – Fundacja wykonała prace dotyczące koncepcji budowy. Ale czy to będzie budować fundacja, czy inny inwestor w ramach przetargu, tego jeszcze nie wiem – przyznaje prezydent Dariusz Stefaniuk. – To kwestia do dyskusji w radzie miasta – dodaje.

– Te kwestie są jeszcze w trakcie ustalania. Proszę o kontakt na początku października – odpowiada nam krótko Maciej Bąk, prezes zarządu fundacji, która powstała w 2014 roku. 

Ze wstępnych założeń wiadomo, że obiekt w parku Radziwiłłowskim ma być czterogwiazdkowym hotelem z ok. 100 pokojami. A inwestycję szacuje się na 40-50 mln zł. Do uzgodnienia pozostaje m.in. sprawa przekazania miejskiego gruntu pod inwestycję. Miasto wykluczało do tej pory możliwość sprzedaży działki.

– Interesy miasta muszą być zabezpieczone, nie może być to teren zamknięty. Te warunki muszą być spełnione – zapewnia prezydent.

 

Fundacja od poręczeń 

Ze sprawozdania które Fundacja Fundusz Rewitalizacji złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że ochrona, renowacja i rekonstrukcja zabytkowych założeń dworskich to póki co tylko dodatkowa jej działalność. Bo już od 2014 roku fundacja prowadzi działalność poręczeniową w ramach współpracy ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Franciszka Stefczyka. To poręczenia spłaty kredytu lub pożyczki zaciąganej przez członków Kas. Ze sprawozdania wynika że w 2015 roku fundacja zawarła blisko 7 tys. takich umów poręczeń na kwotę pożyczek ponad 234 mln zł.  Przychody z działalności statutowej fundacji wyniosły w 2015 roku ponad 10 mln zł, z czego przychody finansowe to 185 tys. zł. W 2015 roku w fundacji zatrudnionych było 10 osób. Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla członka zarządu wynosiła 32 tys. zł.  Sprawozdanie za 2016 roku fundacja musi złożyć do ministerstwa do końca tego roku.

d
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

d
d (5 września 2017 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hehe
Rozwiń
Gość
Gość (4 września 2017 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bierecki przygotowuje się do przejęcia majątku /parku i budynków/radziwiłowskiego,początkowo jako 20 letnia dzierżawa,a potem własność.O dziwo miasto jadące na stratach w pierwszym roku działania nowej władzy osiągnęło nadwyżkę 22 mln,którą przeznaczy na rewitalizację wspomnianego majątku.Oj pachnie tu przekretem.Ale Bierecki nie poprzestaje na Białej ,jest zainteresowany z kumplem/posłem/ majątkiem Potockich w Radzyniu! Służby śpią,a Kaczyński go chwali i popiera.Tak było kiedyś z PC i FOZ.
Rozwiń
Gość
Gość (4 września 2017 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hahaha toż to czysty przekręt
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2017 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z każdej sprawy jest dwa wyjścia.Oba prowadzą do Biereckiego.Jest ciekawe dlaczego dotychczas stosowne służby nie zajęły się tym przekrętem?
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2017 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z artykułu wychodzi ze sprawa jest trudna, bo trzeba tak ułożyć przetarg by wygrała fundacja Barona ? Dobra zmiana.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!