niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Gdzie płaci się najniższe podatki w Polsce? Gminy z woj. lubelskiego w czołówce

Dodano: 30 stycznia 2017, 11:39
Autor: eb

Urząd Miasta Biała Podlaska
Urząd Miasta Biała Podlaska

To lubelskie samorządy wybijają się z najniższymi podatkami w rankingu pisma branżowego Wspólnota. Biała Podlaska zajęła pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu, a tuż za nią jest Chełm.

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota w swoim rankingu wzięło po uwagę politykę podatkową samorządów za lata 2013-15. 

"Istnienie podatków lokalnych – i to powszechnie płaconych przez mieszkańców, co nie znaczy, że wysokich – powinno być podstawą dochodów budżetowych samorządów" - piszą ekonomiści Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, autorzy rankingu. Z ich wyliczeń wynika, że dochody, na które samorządy mają bezpośredni wpływ, to zaledwie ok. 19 proc. łącznej wielkości budżetów gminnych.

"Według danych za rok 2015 łączne skutki obniżek stawek i zaniechań pobierania podatków lokalnych wynosiły ponad 4,8 mld zł. Było to zatem ponad 10 proc. dochodów możliwych do uzyskania z tych źródeł. Największe znaczenie miało tu stosowanie stawek podatków niższych od maksymalnych, ale istotne były także skutki ulg i zwolnień wprowadzanych przez rady gmin, a także udzielane płatnikom umorzenia i odroczenia" - zauważają ekonomiści.

Z ich analizy wynika, że Biała Podlaska jest najbardziej podatkowo przyjaznym miastem na prawach powiatu. Miasto uzyskało najmniejsze dochody z podatków w porównaniu do tych, które mogłoby, nie stosując ulg i zwolnień. Ten wskaźnik wyniósł 84,08 proc.

– To oznacza że mieszkańcy płacą aż o 16 proc. niższe podatki, niż gdyby naliczono je bez żadnych ulg – mówi Michał Trantau, rzecznik prezydenta. – To zasługa m.in. obniżenia podatku od środków transportowych. Prezydent Dariusz Stefaniuk obiecał to już w kampanii wyborczej – przypomina rzecznik. 

Obowiązujące stawki to najniższe dopuszczalne stawki w kraju. W przypadku ciągników siodłowych to 1381, 13 zł, a naczep 921,50 zł.

– Jako samorząd nie zamierzamy sięgać do kieszeni mieszkańców, a środków na inwestycje szukamy w inny sposób. Chcemy zatrzymać mieszkańców w Białej poprzez zapewnienie im mieszkań i utworzenie podstrefy ekonomicznej, gdzie powstaną dla nich miejsca pracy – przekonuje prezydent Dariusz Stefaniuk. – Inwestorzy podstrefy również będą płacić najniższe podatki w kraju. Nie chodzi bowiem o to, aby podatki były wysokie, ale o to, by znacząco wzrosła ich kwota zasilająca rokrocznie budżet miasta – dodaje.

Tuż za Białą uplasował się Chełm ze wskaźnikiem 85,91 proc. A dziewiąte miejsce zajął Zamość. Jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie to Lublin zajął 10. lokatę ze wskaźnikiem 96,79 proc.

Natomiast, wśród gmin wiejskich samorządy z woj. lubelskiego zajmują aż osiem pierwszych miejsc, a w pierwszej trzydziestce jest ich 23. To Wojcieszków (wskaźnik 48,48 proc.), Nowodwór, Dołhobyczów, Skierbieszów, Żółkiewka, Serokomla, Miączyn oraz Komarów-Osada.

"To zjawisko wyjątkowo niskich podatków w regionie lubelskim obserwowaliśmy już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Podobnie wyglądało to w publikowanych we „Wspólnocie” rankingach opartych na danych za lata 2001 i 2002. Ale potem, w danych za rok 2004, ta odmienność Lubelskiego nie zaznaczała się już aż tak wyraźnie. Jak widać, w kolejnych latach zjawisko znów się nasiliło" – zauważają autorzy rankingu.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 17:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właśnie dzięki determinacji i ekonomicznemu wyrobieniu radnych z PiS mamy możliwość budowania podwalin pod działalność gospodarczą i rozwój regonu według najwyższych standardów! Należy o tym pamiętać w obliczu zbliżających się wyborów samorządowych, jak i na prezydenta Lublina!
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Łukowie są podatki dużo niższe jak w Białej!!!
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko daj, daj, daj.... akurat tu gdzie największa bida to najwięcej ciągną....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!