sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Gmina Łuków bierze się za amonity. Wójt apeluje o zbiórkę

Autor: Ewelina Burda

fot. www.muzeumamonitow.pl
fot. www.muzeumamonitow.pl

Wójt gminy Łuków apeluję o zbiórkę amonitów. To najbardziej znane skamieniałości występujące w krach jurajskich na ziemi łukowskiej.

- Od dłuższego już czasu zastanawialiśmy się jak rozpropagować amonity, tak aby uczynić z nich atrakcję turystyczną, wyeksponować i pokazać szerszemu gronu odbiorców - mówi Mariusz Osiak wójt gminy łuków. - Planujemy zbudować centrum amonitów. Będziemy starać się o środki unijne. Nawiązaliśmy stałą współpracę z Państwowym Instytutem Geologicznym, który przygotowuje dla nas naukową dokumentację. W przyszłości planujemy także wyznaczenie rowerowej ścieżki geologicznej -zapowiada wójt. 

Amonity to zwierzęta które całkowicie wymarły  z końcem okresu kredowego (około 66 mln lat temu), a w okolice Łukowa przyniósł je przesuwający się lądolód. Skamieniałości odkryto tu pod koniec XIX wieku. Najcenniejsze z nich we wsi Gołaszyn , gdzie 1980 roku powołano rezerwat przyrody nieożywionej „Kra Jurajska”.- Wystąpiliśmy z apelem do mieszkańców o zbiórkę amonitów, bo mnóstwo tych skamieniałości znajduje się w rękach prywatnych. Mieszkańcy znajdowali je np. przy budowie domów- podkreśla Osiak. Ale nie tylko. - Po zamknięciu cegielni w Łapiguzie dopływ skamieniałości ustał, natomiast stały się one przedmiotem handlu na wielką skalę. Tymczasem ich miejsce jest właśnie na ziemi łukowskiej, gdzie mogą stać się atrakcją porównywalną z tropami dinozaurów, które to Bałtów promuje - uważa Osiak.

Amonity można przekazywać od poniedziałku do 28 października w urzędzie gminy. Wyjątkowość łukowskich amonitów potwierdza Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie:   - Łukowskie amonity znane są na całym świecie ze względu na stan w jakim się zachowały. Mają skorupę pierwotną, dzięki temu naukowcy mogli je dokładnie zbadać - mówi dr Tatiana Woroncowa -Marcinowska z warszawskiego PIG. - Amonity to zwierzęta, które pojawiły się 400 milionów lat temu a wymarły 66 milionów lat temu. Muszla podzielona była na komory, a ich organizm znajdował się w ostatniej komorze. Amonity mogły się wypełniać płynem i opuszczać w ten sposób na dno. Gdy chciały się podnieść wysoko, wypuszczały z siebie płyn. Były drapieżne, żywiły się też planktonem. A dzisiaj żyją ich krewni, to m.in. łodziki z Oceanu Indyjskiego oraz kałamarnice- opowiada znawczyni z Państwowego Instytutu Geologicznego.

 Na razie, zebrane od mieszkańców skamieniałości zostaną wyeksponowane na sali wystawowej w gminnej świetlicy, a w przyszłości w centrum amonitów. Dla darczyńców gmina ufunduje  wycieczkę do Muzeum Geologicznego w Warszawie.  Stałą ekspozycję amonitów prezentuje też  Muzeum Regionalne w Łukowie. Istnieje również wirtualne muzeum łukowskich amonitów (www.muzeumamonitow.pl) za które odpowiada Lokalna  Grupa Działania  "Razem ku lepszej przyszłości".

Czytaj więcej o: Łuków amonity
Użytkownik niezarejestrowany
Czarek
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 dni temu o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zlepy amonitów z Lukowa maja wartość do kilku tysięcy złotych, pojedyncze ładne amonity ok 100-200zl, trzeba być idiota żeby oddawać je za free..
Rozwiń
Czarek
Czarek (22 października 2016 o 13:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy kto dał amonita jedzie na wycieczkę
Rozwiń
Gość
Gość (5 października 2016 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już Ci niosę a sreber rodowych nie chcesz?
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2016 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Centrum Schodów już widziałem , Centrum Drzwi - też . porąbało wójta . amonity to żadna rewelacja , występują w całym województwie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!