niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Gmina Żydowska funduje obelisk w Łukowie

Dodano: 18 czerwca 2015, 16:50
Autor: Ewelina Burda

Obelisk upamiętniający łukowską społeczność żydowską ufundowała Gmina Wyznaniowa w Warszawie/ fot. www.lukow-historia.pl
Obelisk upamiętniający łukowską społeczność żydowską ufundowała Gmina Wyznaniowa w Warszawie/ fot. www.lukow-historia.pl

Kiedyś była tu synagoga, teraz będzie obelisk. Wszystko po to, aby upamiętnić łukowską społeczność żydowską. Jeszcze przed wojną Żydzi stanowili połowę populacji miasta.

Inicjatorem powstania obelisku jest pochodzący z Łukowa dr Krzysztof Czubaszek, historyk, który obecnie mieszka w Warszawie. – Synagoga była centrum życia społeczności żydowskiej. Wokół niej były łaźnie, sklepy – mówi Czubaszek.

– Zależało mi, aby wprowadzić do przestrzeni publicznej miasta trwałe ślady społeczności żydowskiej. Bo pamięć o niej przez kilkadziesiąt lat gdzieś zginęła – uważa historyk. A Żydzi przybyli do Łukowa w średniowieczu. Na przełomie XIX i XX w. społeczność przeżywała prawdziwy rozkwit. W najlepszym momencie liczyła ponad 8 tys. mieszkańców i stanowiła ok. 2/3 populacji miasta. Jej kres przyniosła II wojna światowa. Prawie wszyscy Żydzi zostali zgładzeni w komorach gazowych Treblinki bądź rozstrzelani na miejscu.

– Uznałem, że należy przywrócić ich pamięć. Dlatego w 2007 roku współorganizowałem wystawę historyczną o łukowskich Żydach w muzeum regionalnym. Natomiast w 2008 roku opublikowałem monografię „Żydzi Łukowa i okolic”, jedyną taką jak dotąd kompleksową publikację na ten temat – podkreśla Czubaszek. Kolejnym krokiem były znaki w przestrzeni publicznej.

– W 2012 roku w 70. rocznicę likwidacji łukowskiego getta ufundowałem tablicę, która pojawiła się na budynku dawnego magistratu. W miejscu, gdzie Niemcy dokonywali masowych egzekucji ludności żydowskiej- opowiada historyk z Łukowa. – Tablicę łatwiej było mi ufundować, bo to wydatek kilku tysięcy złotych, ale obelisk to już koszt kilkudziesięciu tysięcy zlotych. Prosiłem o wsparcie m.in. miasto Łuków, ale bezskutecznie – przyznaje inicjator powstania obelisku.

Sfinansowania monumentu podjęła się Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. - Gmina funduje tablice upamiętniające, co najmniej kilka razy w roku. Dotyczy to miejscowości w województwach mazowieckim i lubelskim. Wymienić mogę choćby takie lokalizacje jak Lublin, Serock, Otwock. Część inicjatyw była realizowana w partnerstwie z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – mówi Andrzej Jankowski z Gminy Wyznaniowej.

Obelisk w Łukowie stanął u zbiegu ulic Staropijarskiej i Zdanowskiego (dawnej Bóżnicznej) . - Na miejscu będzie grupa potomków Żydów z Łukowa, są to osoby z Izraela, Francji, Danii i Rosji – dodaje Jankowski. W przyszłości, Krzysztof Czubaszek zamierza jeszcze oznaczyć dworzec kolejowym w Łukowie, z którego do obozu zagłady odjechało kilkanaście tysięcy ludzi.

Odsłonięcie obelisku nastąpi o godz. 11:00. Kolejne punkty programu to m.in. warsztaty z kaligrafii hebrajskiej dla młodzieży, które odbędą się w Muzeum Regionalnym. Natomiast w sali Łukowskiego Ośrodka Kultury o godzinie 12.30 będzie można wysłuchać prelekcji dr. Krzysztofa Czubaszka „Społeczność żydowska w przedwojennym Łukowie”. Później wystąpi tu teatru poezji „Między nocą a dniem”. Uczestnicy uroczystości złożą też kwiaty pod tablicą przy dawnym magistracie i na kirkucie przy ulicy Domaszewskiej w Lasku Malcanowskim.

Czytaj więcej o: Łuków Żydzi
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 kwietnia 2016 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo mi wstyd za te głupawe komentarze poniżej. Urodziłem się w Łukowie. Z Łukowa pochodził mój dziadek, pradziadek. Jeżeli ktoś nie jest w stanie zrozumieć że połowę miasta/tych którzy nie tak dawno byli Waszymi sąsiadami/ wywieziono do Treblinki a dużą część na miejscu brutalnie rozstrzelano i ktoś tak durnie komentuje artykuł to ja za takiego głupiego niedouczonego gnojka jestem zmuszony przeprosić. Mam pytanie do tego gówniarza. Czy aprobujesz gnojku fakt wy mordownia kilku tysięcy ludzi . Lubisz gdy ktoś na oczach rodziców zabija ich dzieci. Podnieca Cię gdy na oczach mężów gwałcone są kobiety,a gdy mąż broni żony zostaję zakatowany młotkiem. Jeżeli Cię to bawi to ja Twój rodak życzę Ci właśnie takiego losu. Artur Jaroszkiewicz.
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nauczyciel  w żydowskiej szkole na terenach okupowanych przez Izrael uczy uczniów, że tam, gdzie choć jeden żyd postawił swoją nogę, tam jest państwo żydowskie...

Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech gmina żydowska zajmie się oprzątnięciem swoich terenów w lubartowie, bo wstyd mając takie chaszcze na działce w samym centrum miasta
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni na tym obelisku dopisać ulubioną żydowską sentencję..."Wasze ulice nasze kamienice".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!