wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Gorzka opinia radnych o wójcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2013, 17:20

Wójt Mirosław Kapłan (Archiwum)
Wójt Mirosław Kapłan (Archiwum)

Utrudnia dostęp do informacji publicznej, instrumentalnie traktuje prawo, naraził gminę na straty – to zarzuty, które radni formułują pod adresem wójta Mirosława Kapłana. – Opinia radnych nie ma potwierdzenia w faktach – odpowiada wójt.

Rada gminy przygotowała opinię na prośbę rzecznika dyscypliny finansów publicznych. – Prośba o opinię trafiła do mnie, ale nie chciałem podejmować jednoosobowych decyzji – mówi Andrzej Pietruk, przewodniczący rady gminy Międzyrzec Podlaski. – Dlatego zleciłem komisji rewizyjnej opracowanie jej treści. Została przyjęta na ostatniej sesji.

Rzecznik dyscypliny finansów publicznych wystąpił do radnych o opinię, bo ma zbadać, czy wójt nie przekroczył planu wydatków gminy. Radni wytknęli wójtowi cały szereg błędów. Zarzucają mu np., że utrudnia radzie sprawowanie funkcji kontrolnej, bo nie daje jej wglądu do dokumentów. Twierdzą, że wójt instrumentalnie traktuje prawo, o czym ma świadczyć próba odwołania dyrektora Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy. Zarządzenie wójta w tej sprawie wstrzymała decyzja wojewody lubelskiego.

Radni przypominają też, że w 2011 r. wójt niezgodnie z prawem rozwiązał umowę o pracę z sekretarzem gminy, Marią Szmytko. Natomiast do naruszeń ustawy o finansach publicznych zaliczają m.in. zbyt duże wydatki na budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Wysokie. Rada gminy zarzuca wójtowi wręcz nieracjonalne wydawanie pieniędzy, a z drugiej strony wytyka niezrealizowanie kilku inwestycji, które były zaplanowane na 2012 r.

Na tym nie koniec. Radni przypominają również, że p.o. sekretarzem gminy jest obecnie Bartłomiej Kurkus. W listopadzie wojewoda lubelski nakazał rozwiązanie z nim umowy o pracę. Powodem było złamanie ustawy antykorupcyjnej – Kurkus prowadził działalność gospodarczą. Według radnych, kilka miesięcy wcześniej, wójt chciał obejść ustawę antykorupcyjną i gdy Kurkus zaczął prowadzić firmę, wójt przeniósł go ze stanowiska sekretarza właśnie na pełniącego obowiązki.

Postępowanie prowadzone przez rzecznika dyscypliny finansów publicznych może zostać umorzone, ale rzecznik może również skierować wniosek o ukaranie wójta, np. upomnieniem, naganą albo karą finansową.

Wójt uważa, że do żadnego naruszenia nie doszło. – Opinia radnych nie ma żadnego potwierdzenia w faktach – mówi Mirosław Kapłan, wójt gminy Międzyrzec Podlaski. – Radni wysuwają takie zarzuty pod moim adresem od dwóch lat. Próbowałem pewne rzeczy tłumaczyć, ale brakuje z ich strony zrozumienia przepisów.

Wójt ocenia, że radni często chcą wchodzić w jego kompetencje, a konflikty blokują pracę.– Radę cenię sobie za to, że mnie tak dokładnie kontroluje. Dzięki temu mamy pewność, że na dwieście procent nie dzieje się nic niezgodnego z prawem – mówi Kapłan. – Ja nie narzekam. Najbardziej w tej sytuacji cierpią jednak ludzie, bo jesteśmy bogatą gminą i moglibyśmy więcej robić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!