Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 stycznia 2004 r.
20:17
Edytuj ten wpis

Grała rodzinna trójka

0 0 A A

Rodzeństwo Błażej, Sylwia i Damian Chaleccy z Białej Podlaskiej kolejny rok razem zbierali wczoraj datki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Najstarszy, 20-letni Błażej już jest woluntariuszem od czterech lat, a jego siostra i brat od trzech.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Fajna jest atmosfera podczas finału WOŚP. Spotyka się dużo wartościowych ludzi. Moja matka działająca charytatywnie w Civitas Christana nauczyła, że warto pomagać innym. Nieraz szedłem z nią - wyjaśnia swoje motywacje Błażej.
Wyruszyli bez śniadania
Błażej wcale nie spał. Przez całą noc pracował na stacji paliw. Na szczęście, ruch był niewielki. Jest godz. 7.00, kiedy przychodzi do domu rodzinnego przy ul. Sidorskiej. Przemywa twarz i budzi 13-letniego Damiana. Młodsza Sylwia już nie śpi. Nie ma czasu na śniadanie. Błażej zabiera też na akcję swoją dziewczynę
Elżbietę i wiezie wszystkich do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Godz. 8.00. Szybko odbierają identyfikatory i puszki. Najpierw stają pod kościołem św. Anny.
Od kościoła do kościoła
O godz. 9.30 ksiądz prosi wolontariuszy, aby nie blokowali wejścia do świątyni. Przenoszą się pod bramę. Niektóre staruszki atakują Bogu ducha winnego Damiana, że zbiera pieniądze na narkotyki. Traktuje te uwagi jak obelgi. Ale zaciska zęby i nic nie odpowiada. Lepiej idzie bratu i siostrze. Dawniej mieszkali w tym osiedlu, toteż rozpoznaje ich wielu znajomych. A Sylwia, uczennica ZSZ nr 1 nakleja sobie na policzki papierowe serduszka. Wygląda bardzo uroczo. To wzbudza sympatię.
- Wychowawczyni dała mi piątaka! - chwali się zadowolona. - Moja tak samo - dzieli się emocjami Damian, gimnazjalista z "czwórki”. Są oburzeni, kiedy widzą, że obok stanęli chłopcy bez identyfikatorów i puszek. Obcy zbierają datki w garść i wydają serduszka, które otrzymali od koleżanek. Sylwia musi odkleić czerwone papierki, bo "szczypią” w twarz. - Może kiedyś naszym dzieciom będzie potrzebna pomoc z Wielkiej Orkiestry - zamyśla się.
Ofirowane euro
Godzina 11. Pada śnieg. Wszyscy czworo wyruszają w kierunku kościoła bł. Honorata. Jest jednak duża konkurencja kwestujących. Twarz Elżbiety zbielała na mrozie i nasilającym się wietrze. Niektórzy z wiernych współczują, że jest zmarznięta i nie szczędzą grosza. Ktoś wrzuca nawet banknot 10 zł. Szybko puszka Eli staje się najbardziej ciężka z całej grupy. Sylwia widzi, że jeden z ofiarodawców wkłada do puszki euro.
Godz. 13. Dzwoni matka z troską przypominając o posiłku. Wszyscy wracają na chwilę do MOK. Są kanapki i po pączku. Później czeka obiad z kaszą gryczaną i sosem oraz kompocikiem. Błażej ma kłopoty z bólami pleców. - Kręgosłup mi przemarzł od zimna - zauważa. Młodzież z różnych grup wymienia pomiędzy sobą uwagi o duchownych i mówi, gdzie to ksiądz wygłaszający homilię miał zachęcać do dawania datków dla wolontariuszy.
Po posiłku znów nasza czwórka wyrusza w kierunku kolejnego kościoła. Szerokim łukiem na ul. Warszawskiej mija grupkę agresywnych pijanych wyrostków.
Dobre wrażenia i pretensje
Godzina 15. Damian idzie na parking przy ul. Narutowicza. - Tam ludzie mają pierwszy kontakt z puszką - sprytnie ocenia sytuację. Nie żałuje. Błażej też robi dobre wrażenie. Jako przystojny student pierwszego roku elektroniki na Politechnice Lubelskiej (łączy studia z pracą) kulturalnie zagaduje wierne przychodzące do świątyni.
- Może pani wesprze... I pokazuje na puszkę. Niewiele osób odmawia. - Ma coś w sobie, że do niego idą - przyznaje Elżbieta. Jako sprzedawczyni ze sklepu nocnego też pokazuje klasę handlowca. Wystarczy dobre słowo i muzyk, znany w Skandynawii a nie rodzinnym mieście, rzuca do puszki banknot.
Rosły starszy jegomość ostrym tonem rzuca: - Pytam, ile Kwaśniewski dał na dzieci? - i ucieka bez sięgania do portfela. Zaraz przyplątuje się żebrak z pretensjami, że dziś nic nie zbierze, a jest bezdomny. Błażej przytupuje w adidasach. Zmarzł już solidnie. Ponownie wracają pod kościół bł. Honorata.
Godz. 18.30 Już spod kościoła na os. Jagiellońskim odeszli inni wolontariusze. Nasza trójka pozostała sama na placu boju. Błażej nie ukrywa rozczarowania. - Trafiały się same groszaki. Dostałem tylko jedną dziesięciozłotówkę - mówi.
Około godz. 20 kończą zbiórkę. Podsumowanie nastąpi w banku następnego dnia. •

Ponad 100 tysięcy

Wczoraj do godziny 20, według informacji ze sztabów WOŚP na południowym Podlasiu, naliczono ponad 100 tysiecy złotych. Dziś podamy szczegółowe dane. Kwestowało ponad tysiąc wolontariuszy. Po 300 w Białej i Łukowie. Po 100 młodych osób przemierzało z puszkami ulice Międzyrzeca i Radzynia Podlaskiego. W Łosicach zbierało pieniądze 48 harcerzy, w Wisznicach 29 ochotników, a w Parczewie 60. (mal)

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium