czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Groźne antybiotyki w paszy, którą karmiono padłą klacz. Prezes stadniny oddał się "do dyspozycji" ANR

Dodano: 5 kwietnia 2016, 11:01
Autor: Ewelina Burda

(fot. fot. katalog Pride of Poland, Adrian Grycuk)
(fot. fot. katalog Pride of Poland, Adrian Grycuk)

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych potwierdził, że w paszy, którą karmiono Prerię wykryto antybiotyki. Z kolei, prezes stadniny w poniedziałek podał się „do dyspozycji” ANR.

Dziennik „Rzeczpospolita” podaje, że w próbkach paszy, które trafiły do Instytutu Weterynarii w Puławach znajdowały się kokcydiostatyki – niebezpieczne dla koni antybiotyki, które stosuje się w paszach dla drobiu.

Informacje te potwierdzili na wtorkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz prezes ANR Waldemar Humięcki. – O tym antybiotyku pisał m.in. prof. Marcin Świtała. W pewnych dawkach jest on trujący dla koni. Świtała opisał przypadki, gdy po jego zażyciu konie umierały – tłumaczył Humięcki.

Obecnie, pod tym kątem analizowana jest także pasza którą karmiono Amrę i inne konie w stadninie.

Przypomnijmy, że 16-letnia siwa klacz Amra padła w sobotę z powodu skrętu okrężnicy. Tak wynika z sekcji zwłok. Z powodu podobnej przypadłości dwa tygodnie wcześniej zdechła Preria. Obie klacze należały do Shirley Watts, która w Wielkiej Brytanii ma stadninę Halsdon Arabians. W janowskiej stadninie przebywały w ramach dzierżawy. Czy żonie perkusisty The Rolling Stones należy się odszkodowanie? – To jest analizowane przez prawników. Z umowy wynika, że właściciel powinien je ubezpieczyć. Ale nie ma dołączonych kopii polis – przyznał na konferencji prezes ANR. Wiadomo że w tym tygodniu Shirley Watts zabierze z Janowa swoje dwie pozostałe klacze- Pietę i Augustę.

W poniedziałek minister  rolnictwa Krzysztof Jurgiel zalecił wymianę zarządu stadniny koni w Janowie Podlaskim. – W poniedziałek prezes Marek Skomorowski przekazał, że oddaje się do dyspozycji. Jak będzie dalej, ustalimy – powiedział we wtorek minister Krzysztof Jurgiel.

Jeszcze w poniedziałkowym komunikacie była mowa o konieczności rozpisania konkursu na nowy zarząd stadniny. – Powołanie pana Skomorowskiego było dobrym wyborem. Jest fachowcem, ekonomistą. Pełni funkcję kierowniczą. Hodowlą koni w Janowie zajmują się inni specjaliści – tak z kolei minister Jurgiel sprawę komentował we wtorek.

Wiadomo, że w stadninie trwają prace projektowe nad instalacją monitoringu. – Okoliczności padnięcia klaczy, wskazują że mógł tu zaistnieć udział osób trzecich. Po to mamy prokuraturę, aby ustaliła stan faktyczny – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Poza tym, ministerstwo zamierza powołać złożoną z ekspertów i naukowców Radę ds. Hodowli Koni. Zasiądzie w niej m.in. profesor Krystyna Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej. Zadaniem rady będzie m.in. ocena stanu istniejącego hodowli w Polsce a także współpraca przy opracowaniu programu hodowli koni arabskich.

Gość
sss
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tytuł artykułu jest nastawiony na wywołanie sensacji, czy tez niechęci autora do zgłębiania wiedzy? Eksperci podważyli tezę o możliwości spowodowania nieżytu jelit koni poprzez podanie im owsa z antybiotykiem. Pomijacie również fakt, że wszystkie konie otrzymywały tę samą paszę .. ...
Rozwiń
sss
sss (6 kwietnia 2016 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://fakty.interia.pl/prasa/news-se-kijowski-za-pieniadze-kod-u-zabral-zone-do-usa,nId,2176179

Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Trela dlaczego zakupował Pan szkodliwą paszę dla koni...?????? Musiał Pan wiedzieć o tym !!!!!!!!!!!!!!!!!! ILE KONI PADŁO W STADNINIE W 2015 ROKU ZA PANA RZĄDÓW ???? SŁYSZAŁEM ŻE PONAD 50 ????
Rozwiń
Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ani chybi, zatruty owies pochodził z Elewaru. A może to niedawny dyrektor administracyjny, kręcił coś na boku?
Rozwiń
Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zdaje się że wam mózgi wyprała gazeta wybiórcza i TVN,zacznijcie myśleć samodzielnie,chyba że to was boli.Już 2-4 miesiące jak wymieniono wielu prezesów,dyrektorów w spółkach skarbu państwa i jakoś nie widać ruiny.Miało być większe bezrobocie,dolar po 5 zl,bankructwa firm a tu nic.


W tv trwam tak powiedzieli czy w tvpis? Bo tvn kłamie.
Dwa miesiące to jednak trochę za mało żeby zrujnować dobrze działające firmy czy gospodarkę. Trzeba czasu chociaz akurat w przypadku stadniny w Janowie szybciutko się nowy prezes uwinął. Poza tym hodowcy już zapowiedzieli, że na targi koni nie przyjadą i co? I lipa będzie jak zyski zaczną spadać. I uwielbienie dla nowego szefa się skonczy a wielu pracowników pożegna się z pracą.
A na ocenę rządów trzeba jeszcze trochę poczekać, przynajmniej do końca roku, wtedy się przekonamy czy wyszło dobrze czy gorzej niż źle.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!