sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Gwiazdka pierwszego stopnia dla mundurówki AWF

Dodano: 7 stycznia 2017, 19:03
Autor: Ewelina Burda

29 studentów dostało pierwszy stopień służb mundurowych AWF/ fot.E.Burda
29 studentów dostało pierwszy stopień służb mundurowych AWF/ fot.E.Burda

Od czwartku 29 studentów bialskiej filii AWF ma gwiazdki na mundurze. To pierwsze takie wewnętrzne stopnie mundurowe na AWF.

Chodzi o studentów wychowania fizycznego w służbach mundurowych, kierunku który kilka lat temu bialska filia AWF wprowadziła jako pierwsza w Polsce. - Przewidujemy trzy stopnie. Pierwszy stopień studenci dostają za reprezentowanie uczelni na świętach państwowych i narodowych i chodzenie w mundurze przez 5 dni zajęć uczelnianych - mówi dr Paweł Różański pełnomocnik dziekana ds. służb mundurowych. W czwartek taki stopień otrzymało 29 studentów, najwięcej bo 25 to osoby z pierwszego roku.

- Chcę nosić mundur, więc to nie problem że cały czas go muszę nosić - przyznaje Marlena Jasińska, odznaczona studentka I roku. - Brałam też udział w uroczystościach, m.in. z okazji 11 listopada. Gwiazdka na mundurze to satysfakcja. Robię to dla siebie. A przy okazji kolejnych stopni będą z tego większe korzyści - dodaje Marlena.

- Drugi stopień będziemy przyznawać za średnią ocen minimum 4,0. A trzeci stopień za dodatkowe uprawnienia obronne przydatne w różnych formacjach mundurowych - podkreśla Różański. Uczelnia określiła specjalny regulamin przyznawania wewnętrznych stopni. A studenci sami muszą złożyć wniosek aby dostać gwiazdkę w kształcie róży wiatrów.  - Dla studentów to motywacja, bo otrzymując trzeci stopień, będą mieli prawo do indywidualnego toku studiów. Poza tym uczelnia będzie mogła wystosować list polecający do formacji do której będą chcieli się zgłosić po studiach - tłumaczy pełnomocnik dziekana ds. służb mundurowych i pomysłodawca stopni dla studentów.  O kolejne stopnie mogą starać się tylko posiadacze pierwszej gwiazdki.

- Na kierunku studiuje w sumie 150 osób. Nie wszyscy którzy ubiegali sie o stopnie, je dostali. To jest nobilitacja dla tych którzy robią coś więcej, niż tylko chodzą na uczelnię i noszą mundur - przekonuje dr Różański.

- Studia są ciężkie, bo musimy połączyć naukę z zajęciami fizycznymi, ale dajemy radę. Dziewczyn jest sporo, mamy równouprawnienie- zauważa na koniec Marlena z I roku. Studenci tego kierunku muszą m.in. sprawdzić się w survivalu, strzelectwie, biegach na orientację, narciarstwie, technikach alpinistycznych czy samoobronie.

fot. E.Burda
fot. E.Burda
Czytaj więcej o: Biała Podlaska
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 02:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziecko co ty pieprz..sz? Co jest nadzwyczajnego w zajeciach praktycznych na AWFie? To nie filozofia na KULu. Pozdrawiam kul
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!