piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Hodowcy koni przed Torwarem. Protest i petycja ws. przywrócenia odwołanych prezesów

Dodano: 28 lutego 2016, 18:32
Autor: eb

Środowiska hodowców protestowały w sobotę przed warszawskim Torwarem w obronie państwowych stadnin koni arabskich. To echa odwołania wieloletnich prezesów stadnin, w tym Marka Treli z Janowa Podlaskiego.

Uczestnicy skrzyknęli się przez internet. Miejsce manifestacji nie było przypadkowe. W największej warszawskiej hali sportowo-widowiskowej od czwartku trwała Cavaliada, czyli święto jeździectwa.

Pikietujący zebrali kilka tysięcy podpisów pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło w sprawie przywrócenia w struktury polskiej hodowli koni arabskich wybitnych specjalistów. Chodzi o Marka Trelę, prezesa janowskiej stadniny, Jerzego Białoboka, prezesa stadniny w Michałowie oraz Annę Stojanowską, specjalistę do spraw hodowli konia arabskiego, których 19 lutego odwołała Agencja Nieruchomości Rolnych.

Wśród powodów odwołań wymieniono m.in. „pobieranie przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje” oraz „zawieranie umów dzierżawy klaczy z zagranicznymi ośrodkami hodowlanymi w sposób, który nie zabezpieczał w pełni interesów polskich podmiotów oraz ograniczał możliwości dochodzenia roszczeń”.

Natomiast janowskiej stadninie wytknięto „brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi”. Chodzi tu o „okoliczności związane z zachorowaniem, leczeniem i eutanazją klaczy Pianissima”. Cała odwołana trójka odparła te zarzuty w specjalnym oświadczeniu.

Na sobotni protest przyszło ok. 100 osób. Przynieśli ze sobą transparenty, m.in.: „Nie wszystko jest na sprzedaż, stadniny państwowe to nie bankomat” czy „200 lat hodowli, 200 lat historii narodu”. W liście otwartym do władz państwa czytamy m.in. „ (…) zwracamy się z prośbą o rozważenie decyzji, które mogą mieć długofalowe i nieodwracalne skutki dla utrzymania naszej hodowli na dotychczasowym, wysokim poziomie. Apelujemy o danie szansy powrotu zwolnionym osobom w struktury polskiej hodowli, aby mieli czas na dokończenie dzieła życia i wykształcenie następców”.

Obecnie, decyzją ANR, stadniną koni w Janowie Podlaskim kieruje Marek Skomorowski, ekonomista z Lublina, bez doświadczenia w hodowli arabów. Nowy prezes na razie odmawia rozmowy z mediami i przekonuje, że jest gotów udzielić wywiadu dopiero za dwa miesiące. – Muszę zapoznać się z firmą, to bardzo duża firma i bardzo duża odpowiedzialność – tłumaczył reporterce TVN24. Dodał, że jest dobrze przygotowany do nowej roli. (eb

Gość
Gość
Irx
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 marca 2016 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no już ich przywacają. hehhee
Rozwiń
Gość
Gość (29 lutego 2016 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Glupi czy z pisu?

pytanie retoryczne wiadomo że z Pisu

Rozwiń
Irx
Irx (29 lutego 2016 o 17:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlatego, że o Janowie prawie wcale tam nie ma, a jeśli juz, to tylko drobiazgi. O Michalowie wcale. Tak, tylko żeby znać raport, trzeba go najpierw przeczytać tak, jak ja, a nie trąbic o czymś, o czym się nie ma pojęcia. O, przepraszam, w istocie, teraz można zajmować się czymś o czym bladego pojęcia się nie ma... Przykład płynie z góry.
Rozwiń
Gość
Gość (29 lutego 2016 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stadniny to tylko kolejny etap przy przejmowaniu majątku narodowego przez PIS. Nikt nie wierzy w słuszność powodów dla których fachowcy wyrzucani są z pracy. Wiadomo że teraz jest już miejsce tylko dla członków jedynie słusznej partii i jedynie słusznego kościoła. Kaczmarski śpiewał kiedyś "kto sam ten nasz najgorszy wróg" - PiS wziął sobie te słowa do serca i systematycznie niszczy każdego kto nie jest mu podporządkowany.
Rozwiń
Gość
Gość (29 lutego 2016 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na końskie GWno już i wróbla nie weżmierz a tu Kmiotki chcą nabrać innych. Żarłeś 8 lat to dopuść innych do frykasów. A jak Ci się nie POdoba zmiana władz w stadninach to zakładać własne prywatne.


Glupi czy z pisu?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!