niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Honorowi obywatele miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2008, 18:58
Autor: Marcin Karcz

Pierwszy raz w historii miasta radni przyznali tytuły honorowych obywateli. Trafiły do czterech osób.

Od wczoraj są nimi: biskup Antoni Dydycz, aktor Roman Kłosowski, krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński oraz profesor Henryk Sozański.

Na wczorajszej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę na mocy której miastu przybyło czterech honorowych obywateli. Choć na poczatku miało być ich tylko trzech, bo w projekcie uchwały jaki trafił do radnych były trzy nazwiska: biskupa Dydycza, Kłosowskiego i Kaczyńskiego.

Dopiero w czasie dyskusji, na wniosek radnego Henryka Grodeckiego dopisano czwartego kandydata profesora Henryka Sozańskiego. I tak uchwałę przegłosowano. Weszła w życie z dniem podjęcia.

Kim są Honorowi Obywatele.

* Biskup Antoni Dydycz w latach 1967-1976 pełnił funkcję przełożonego klasztoru pw. Matki Boskiej Anielskiej w Białej Podlaskiej. Pracował z młodzieżą bialskich szkół średnich i studentami. Powołał do działania Caritas diecezji drohiczyńskiej. Biskup jest stałym współpracownikiem Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego. Publikuje w nim artykuły z zakresu historii i socjologii.

* Roman Kłosowski, aktor teatralny i filmowy urodził się w Białej Podlaskiej. Znany głównie z roli Maliniaka w "Czterdziestolatku” utrzymuje stały kontakt z rodzinnym miastem. Zawsze wspomina i podkreśla, że tutaj się wychował, chodził do szkoły podstawowej, LO im. J.I.Kraszewskiego. Tutaj też rozpoczynał karierę aktorską. Wspiera Koło Bialczan, stowarzyszenia działającego na rzecz miasta i regionu.

* Bogusław Kaczyński też urodził się Białej Podlaskiej. Znany przede wszystkim jako dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny. On również utrzymuje stały kontakt z miastem rodzinnym. Podobnie jak Kłosowski chodził tutaj do szkoły podstawowej i do liceum im. Kraszewskiego. Jest autorem wielu felietonów i recenzji. Aktywnie wspiera stowarzyszenie Koło Bialczan.

* Profesor dr Hab. Henryk Sozański jako rektor warszawskiej AWF przyczynił się do rozwoju zamiejscowego wydziału w Białej Podlaskiej. To dzięki jego staraniom Instytut Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej został przekształcony w zamiejscowy Wydział Wychowania Fizycznego, potem jako pierwsza uczelnia na wschód Wisły uzyskała prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w zakresie nauk o kulturze fizycznej. Profesor Lozański przyczynił się również do rozwoju bazy dydaktycznej miejscowego wydziału. Za jego kadencji jako rektora powstał tu nowoczesny stadion, pływalnia, akademiki, korty tenisowe.

Oficjalne wręczenie tytułów planowane jest 13 września w czasie trwania uroczystej sesji Rady Miasta. Zbiegnie się ona ze zjazdem wychowanków i absolwentów I LO im. Jzefa Kraszewskieo i II LO. Im Emilii Plater. Dwaj honorowi obywatele: Kłosowski i Kaczyński to byli wychowankowie I LO.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!