wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Husinka: Ptasie tłumy biesiadują nad Krzną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2011, 16:54

Ptaki w Husince nad Krzną (Marek Pietrzela)
Ptaki w Husince nad Krzną (Marek Pietrzela)

Jarosław Mydlak, bialski leśnik-ornitolog we wtorek obserwował prawie 9 tys. ptaków, żerujących w rozlewisku nad Krzną. Swoje zamiłowanie do przyrody przekazuje młodzieży z kilku podlaskich szkół.

Wczoraj od świtu podleśniczy Jarosław Mydlak z Nadleśnictwa Biała Podlaska wraz z Andrzejem Łukijańczukiem, fotografikiem z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian” wiele godzin spędzili przy liczeniu ptaków w ostoi znajdującej się w dolinie Krzny obok wsi Husinka.

Przez lunetę było można dostrzec, jak poruszają się nad wodą i w wodzie "żywe dywany”. Kiedy gęsi lub kaczki słyszały silnik, ich ogromne stada zrywały się z krzykiem i krążyły nad wodą.

– To największe skupisko ptaków nad Krzną w jednym miejscu. Przeważają gęsi białoczelne i zbożowe, których liczbę szacujemy na około 5 tys. sztuk. Ponadto jest około 3 tys. kaczek. Reszta to mniejsze stada, m.in. czajek, batalionów, mew i szpaków – podkreśla Jarosław Mydlak. Tłumaczy, że ptaki żerują przed odlotem, gdyż mają tu dobrą wiosenną bazę żerową.

– Wielka szkoda, że te tereny Dolnej Krzny nie doczekały się ochrony w ramach programu Natura 2000 – dodaje pan Jarosław. Na liczenie ptaków specjalnie wziął urlop. Swoją pasję, umiłowanie przyrody stara się przekazać młodzieży szkolnej.

Iwona Kaliszuk, biolog z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim, przyznaje, że od jesieni wspaniale rozwija się współpraca jej szkoły z Jarosławem Mydlakiem i przyrodnikami. Na potwierdzenie przytacza wspólną akcją zimowego liczenia ptaków.

– Spotkaliśmy duże stada ptaków. To była wspaniała, żywa lekcja biologii. Do projektu "Bliżej natury” zgłosiły się 33 osoby. Olbrzymie zainteresowanie towarzyszy przygotowaniom do nocnego liczenia sów. Ponad 60 osób ma wybrać się na nasłuchiwanie tych ptaków. Taka pasja rozwija wyobraźnię – mówi Iwona Kaliszuk.

Jarosław Mydlak dodaje, iż janowscy gimnazjaliści wraz z nim w marcu przeprowadzili akcję informacyjną na temat walorów przyrodniczych ostoi ptasiej w dolinie Krzny.

. W siedmiu miejscowościach mówili o walorach przyrodniczych najbliższej okolicy oraz zaprosili ludzi na wiosenne wycieczki w teren.

Już dziś w Neplach J. Mydlak zorganizuje warsztaty "Obserwacje ptaków przez lunetę” dla koła ekologicznego ze Szkoły Podstawowej w Neplach. 15 kwietnia o godz. 8 przygotuje wycieczkę wiosenną dla szerokiej publiczności wzdłuż ścieżki eduacyjnej "Nadbużańskie Łęgi”. Start przy gimnazjum w Janowie Podlaskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!