wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Inteligentny jak Motek. Taki sprzęt ma tylko bialski AWF

Dodano: 2 grudnia 2015, 21:20
Autor: eb

AWF w Białej Podlaskiej ma unikalny sprzęt do badań/ fot. AWF Biała Podl.
AWF w Białej Podlaskiej ma unikalny sprzęt do badań/ fot. AWF Biała Podl.

Motek – jedyna taka aparatura w Polsce znajduje się w filii AWF w Białej Podlaskiej. To specjalistyczny system do analizy chodu na dwupasmowej bieżni.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Uczelnia zaprezentowała nowoczesny sprzęt na zakończenie projektu „Adaptacja i wyposażenie innowacyjnych laboratoriów do badań diagnostycznych i terapeutycznych narządu ruchu”. Oprócz systemu Motek, do Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju przy AWF trafiały jeszcze komora klimatyczna oraz hipoksemiczna.

– System Motek Medical oparty jest o zabudowaną bieżnię o kilku stopniach swobody, interaktywną wizualizację oraz nasłuch w czasie rzeczywistym dla celów diagnostycznych. Umożliwia on dokładne pomiary oraz trening chodu, jak również dynamiczne doskonalenie balansu ciała – mówi Aneta Łuć, dyrektor ROBiR.

– Motek w znacznym stopniu przyspiesza i ułatwia rehabilitację osób po wypadkach, amputacji czy przebytym udarze. Pozwala on na wyświetlenie obrazu czyjegoś ciała i ruchów poszczególnych mięśni w czasie rzeczywistym. Rehabilitanci widzą więc dokładnie, co się dzieje i nad  czym należy jeszcze popracować – dodaje Łuć.

To holenderski wynalazek, na który składa się zestaw kamer i system stroboskopowego światła podczerwonego. – Ruch mięśni jest wyświetlany w ramach wirtualnego schematu ciała. Chorzy mogą wykorzystać urządzenie podczas ponownej nauki chodzenia czy utrzymywania równowagi. Sportowcom przyda się ono do poprawienia techniki i zapobiegania urazom – przekonuje dyrektor ośrodka.

Natomiast w komorze klimatycznej można prowadzić badania z regulacją temperatury (nawet do – 210 st. C.), wilgotności i prędkości powietrza. Komory mają zastosowanie np. w przemyśle odzieżowym i transporcie. A komorę hipoksemiczną wykorzystuje się w sporcie wyczynowym, medycynie regeneracyjnej i terapiach rehabilitacyjnych. Tzw. trening hipoksyjny pozwala na  osiąganie granic możliwości fizjologicznych człowieka. W komorze można zaprogramować parametry atmosferyczne które panują na wysokości 4,7 tys. metrów.

W ramach projektu na AWF powstało laboratorium diagnostyki i terapii narządu ruchu. Prowadzone tu badania mają służyć różnym gałęziom gospodarki. Wszystko za ponad 13 mln zł. Uczelnia pozyskała m.in. unijne dofinansowania.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!