niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Inwestycje 2009, czyli na co pójdą nasze pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2008, 18:10
Autor: Paweł Puzio

Jest prezydencki projekt budżetu. Najwięcej planowanych inwestycji -w drogownictwie i szkolnictwie. Opozycja nie jest zachwycona propozycjami prezydenta.

Prezydencki projekt budżetu został już przekazany radnym. - W części inwestycyjnej projekt zakłada budowę w latach 2009/2010 ulic w dzielnicy przemysłowej - Składowej, Celników Polskich oraz trzech jeszcze niemających nazwy i drogi na osiedlu przy ul. Janowskiej.

Planujemy także zakończenie budowy ulic Witoszyńskiego, Długosza, Żordeckiego, Wolskiej, Żurawiej i Przechodniej z miejscami parkingowymi. Prezydent proponuje także budowę 24 ulic w technologii uproszczonej - mówi Rudolf Somerlik, rzecznik prezydenta.

W projekcie budżetu wpisano także kontynuację przebudowy al. Solidarności, która ma być zakończona do 2010 roku, wraz z mostem. Przewidywana jest także budowa ulic bocznych - Orzechowej i Łomaskiej wraz z chodnikiem. Przewiduje się również modernizację ulic osiedlowych.

Sporo inwestycji prezydencki projekt przewiduje także w sektorze oświaty. - Kontynuowane będą inwestycje sportowe, w tym budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 5 i kompleksu boisk "Moje boisko - Orlik 2012” przy Szkole Podstawowej nr 9. Rozpocznie się budowa hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 3. Kontynuowane będzie ocieplenie siedziby Szkoły Podstawowej nr 2 - dodaje Somerlik.

W 2009 roku, zgodnie z prezydenckim projektem, będzie zakończona modernizacja obiektów Zespołów Szkół Ogólnokształcących im. J. I. Kraszewskiego.
Prezydent w swoim projekcie założył, że miasto wyda pieniądze na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz zainicjowanie budowy monitoringu miejskiego. Ta inwestycja powinna być zakończona do 2010 roku.

- Niestety, budżet nie jest dobrze skonstruowany. Prezydent Czapski chyba zbyt optymistycznie podszedł do wzrostu PKB, zakładając jego pułap na wysokości 4,5 proc. Tymczasem rząd już teraz mówi, że będzie mniejszy, a tym samym niższe będą subwencje - mówi opozycyjny radny Dariusz Stefaniuk z PiS.

- Nie podoba nam się dalsze zadłużanie miasta, czyli zakładany przez prezydenta 34-milionowy kredyt na przyszły rok, z czego 25,5 miliona z tej kwoty od razu pójdzie na spłatę tegorocznych zobowiązań. Myślę także, że założenia inwestycyjne są zbyt optymistyczne - dodaje radny.

Rada Miasta ma głosować nad projektem budżetu 11 grudnia.
- Na razie Komisja Budżetowa zebrała się tylko raz, dlatego myślę, że do głosowania w przyszły czwartek nie dojdzie. Na pewno nasz klub przedstawi poprawki do prezydenckiego projektu. Zobaczymy na ile one zostaną uwzględnione. Wówczas podejmiemy decyzję czy będziemy głosować za czy przeciw - dodaje Stefaniuk.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!