sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Inwestycje w Białej Podlaskiej: Puszczą śmieci w kabel

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 czerwca 2011, 20:56
Autor: Paweł Puzio

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

W Białej Podlaskiej – za prawie 100 mln zł – powstanie nowoczesny zakład utylizacji odpadów. Głównym inwestorem są Bialskie Wodociągi i Kanalizacja. Zakład ma zostać oddany do użytku w 2014 roku.

W Zakładzie Zagospodarowania Odpadów śmiecie będą przerabiane na energię i ekologiczne paliwo.

– Zakład będzie wytwarzać rocznie około 4 tys. MWh ekologicznej energii elektrycznej oraz ponad 12 tys. ton paliwa formowanego (RDF) do wykorzystania przez cementownie bądź też w instalacjach energetycznej utylizacji palnych frakcji odpadów komunalnych – mówi Renata Szwed, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biała Podlaska.

27 czerwca w siedzibie spółki miejskiej Bialskie Wodociągi i Kanalizacja podpisano z Mostostalem kontrakt na budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

– Zakład swoim zasięgiem obejmie Białą Podlaską oraz większość gmin z terenu powiatu bialskiego, jak też i samorządy z powiatów parczewskiego, radzyńskiego i łukowskiego – dodaje Szwed.

Całkowity koszt projektu wynosi 94 miliony 868 tys. złotych, w tym kwota dofinansowania to ok. 42 mln złotych.

– Zakład będzie obsługiwać ponad 200 tys. mieszkańców z miasta Biała Podlaska, powiatu bialskiego oraz niektóre miasta i gminy z powiatów parczewskiego, łukowskiego i radzyńskiego – mówi Zygmunt Król, prezes spółki Bialskie Wodociągi i Kanalizacja "Wod-Kan” w Białej Podlaskiej.

Dostarczane do ZZO odpady będą trafiać do sortowni, gdzie zostaną wydzielone frakcje podlegające biodegradacji oraz frakcje palne, które zostaną przerobione na paliwo alternatywne.

Frakcja podlegająca biodegradacji – po rozdrobnieniu – trafi do fermentowni, gdzie zostanie przerobiona na biogaz oraz kompost. Biogaz powstały w tym procesie zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, natomiast kompost będzie mógł być używany do rekultywacji likwidowanych składowisk odpadów.

Frakcja palna przerobiona na paliwo formowane RDF zostanie w całości wywieziona do odbiorcy, tj. do cementowni w Chełmie i w ten sposób pomniejszy ilość składowanych odpadów.

– Będzie to obiekt, w którym zostaną zastosowane najlepsze dostępne technologie w Unii Europejskiej, a tym samym będzie nośnikiem innowacji i postępu technicznego w całym regionie – kończy prezes Król.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!