Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 marca 2016 r.
18:22

Dlaczego padła Preria? Prokuratura wyjaśnia sprawę. Shirley Watts: "Jesteśmy zszokowani i zdruzgotani"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 21 A A
Na koniec konferencji prasowej prof. PSW Krystyna Chmiel z Białej Podlaskiej wręczyła organizatorom m.in. kopię programu hodowli koni arabskich z 2001 roku, którego jest współautorką / fot. E.Burda
Na koniec konferencji prasowej prof. PSW Krystyna Chmiel z Białej Podlaskiej wręczyła organizatorom m.in. kopię programu hodowli koni arabskich z 2001 roku, którego jest współautorką / fot. E.Burda

W czwartek w stadninie koni w Janowie Podlaskim padła 16-letnia gniada klacz Preria. W piątek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezes ANR powiedział, że na razie nikogo nie obarcza odpowiedzialnością, a sprawę ma wyjaśnić prokuratura. W sprawie wypowiedziała się też Shirley Watts, właścicielka klaczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

U Prerii stwierdzono skręt jelita cienkiego. 16-letnia gniada klacz należała do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones, stałej bywalczyni corocznych aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. I właśnie podczas aukcji w 2009 roku Watts kupiła janowską Prerię za 230 tys. euro.

- Obawiam się że w tym momencie nie mogę udzielić szerszego komentarza. Mogę jedynie powiedzieć że jesteśmy zszokowani i zdruzgotani wiadomością o stracie tej pięknej klaczy – mówi Dziennikowi Wschodniemu Shirley Watts, właścicielka stadniny Halsdon Arabians w Wielkiej Brytanii, gdzie ma ponad 300 koni.

– Stadnina Halsdon Arabians była informowana o sytuacji od momentu gdy klacz była w drodze do kliniki. Wtedy wykonałem pierwszy telefon do menagerki stadniny. Nikt nie odbierał. Zostawiłem wiadomość na sekretarce. W czwartek wykonałem kilkadziesiąt takich telefonów. Ale bez odzewu. Wysłaliśmy faks. Wiemy że doszedł – zapewnia Mateusz Leniewicz-Jaworski, od wtorku nowy członek zarządu stadniny, który pełni m.in. nadzór nad hodowlą.

Na piątkowej konferencji prasowej Ryszard Kucharczyk lekarz weterynarii ze stadniny opisał dokładnie co działo się z klaczą. – 16 marca ok. godz. 21:00 zadzwonił do mnie stróż nocny. Zauważył niepokojące kolkowe objawy u konia. Szybko przyjechałem na miejsce. Po wstępnych oględzinach, stwierdziłam że objawy są ostre i nasilone. Zbadałem klacz rektalnie. Dało się zauważyć powiększenie jelit cienkich – relacjonuje Kucharczyk.

Zapadła decyzja aby przewieźć klacz do szpitala na warszawskim Służewcu. - Wielokrotnie korzystaliśmy z jego usług, z dobrymi wynikami – podkreśla lekarz weterynarii. Chwilę po północy Preria była już w Warszawie. Klacz została poddana operacji. – Śródoperacyjnie stwierdziliśmy rozległy skręt jelit cienkich. Konia trzeba było pogłębić w narkozie. Decyzję podjęli lekarze, bo nie było rokowań na wyzdrowienie – przyznaje Kucharczyk. - Przy skręcie jelit cienkich następuje szybka martwica jelit. Nie ma innej drogi ratunku, jak szybka operacja- dodaje lekarz weterynarii. W tym przypadku było jednak już za późno. Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku z powodu podobnej przypadłości odeszła utytułowana janowska klacz Pianissima. I to jeden z zarzutów jaki Agencja Nieruchomości Rolnych postawiła byłemu już prezesowi stadniny Markowi Treli. – U Pianissimy stwierdzono skręt okrężnicy – precyzuje Ryszard Kucharczyk.

Czy janowskiej stadninie grożą jakieś konsekwencje? – Warunki umowy dzierżawy klaczy pani Watts to tajemnica handlowa i nie jestem upoważniony aby je zdradzać – odpowiada Leniewicz- Jaworski.

Wiadomo jednak, że w stadninie jest jeszcze kilka klaczy należących do Shirley Watts. - Znałam klacz Prerię. Miałam okazję widzieć ją podczas zeszłorocznego przeglądu. Trafiła z kilkoma innymi końmi do Janowa od pani Shirley Watts. Miały zostać tu pokryte. Po jednym źrebaku miały urodzić dla Janowa, a potem miały zostać jeszcze raz pokryte i wrócić z tą zawartością do pani Watts. To taki jej ukłon w stronę Janowa. Pani Watts jest ze stadniną zaprzyjaźniona i z nią współpracowała –przyznaje profesor Krystyna Chmiel z Państwowej Szkoły Wyższej, znawczyni i hodowca koni arabskich z Białej Podlaskiej. 

Obecnie w janowskiej stadninie trwa postępowanie wyjaśniające okoliczności tego zdarzenia. – To postępowanie które wyjaśni jakie czynniki miały wpływ na śmierć drugiego cennego konia. Zespół kontrolny ANR przesłuchał świadków, zabezpieczył pasze – podkreślił na konferencji Waldemar Humięcki, prezes ANR.

- Chcemy być transparentni i przejrzyści dlatego oprócz wewnętrznego postępowania, poprosiliśmy też niezależne organy o zbadanie sprawy, tak aby wykluczyć bezpodstawne oskarżenia i wyciągnąć konstruktywne wnioski. Na razie nikogo nie obarczamy odpowiedzialnością – dodaje prezes ANR.

W tym wypadku chodzi o prokuraturę, która do swojego śledztwa w sprawie niegospodarności w janowskiej stadninie dołączyła właśnie wątek klaczy Preria. - Właśnie w tym wątku podjęliśmy dzisiaj (18 marca- przyp. red.) czynności zmierzające do zabezpieczenia zwłok klaczy oraz przeprowadzenia sekcji zwłok celem poznania przyczyn tego zdarzenia – potwierdza prokurator Agnieszka Kępka, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - W dalszym czasie będziemy przesłuchiwać świadków i gromadzić niezbędne dokumenty celem wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich kwestii będących przedmiotem zawiadomienia w sprawie - dodaje Kępka.

Przypomnijmy, że prokuraturę zawiadomił 8 marca Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Państwowym stadninom w Janowie Podlaskim i Michałowie zarzuca się niegospodarność i narażanie Skarbu Państwa na straty finansowe. Do takich wniosków mieli dojść m.in. agenci CBA, którzy w zeszłym roku kontrolowali stadniny.

19 lutego związany z PiS prezes Agencji Nieruchomości Rolnych odwołał ze stanowiska Marka Trelę, prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, Jerzego Białoboka, prezesa stadniny w Michałowie oraz Annę Stojanowską, specjalistę do spraw hodowli konia arabskiego w ANR. Obecnie, prezesem janowskiej stadniny jest Marek Skomorowski, ekonomista z Lublina, bez doświadczenia w hodowli koni arabskich.

– Próbujemy zmieniać jak najwięcej, modyfikować procedury. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo koni i innych zwierząt w stadninie. Realizujemy stanówki (pokrycie ogierem klaczy – przyp. red.) ustalone już wcześniej. Mamy też wybrane konie na aukcję – zapewnia Skomorowski.

Dni Konia Arabskiego mają się odbyć tradycyjnie w sierpniu w Janowie Podlaskim. Nie wiadomo jednak czy organizacją zajmie się tak jak do tej pory firma Polturf. – Wyniki kontroli CBA wskazują, że umowa z firmą Polturf nie była korzystna, brakowało należytej staranności przy wyborze organizatora. Można było to renegocjować. Obecnie, badamy aspekty prawne tej umowy- zaznaczył prezes ANR. Na koniec kierownictwo stadniny i ANR podkreśliło że najważniejsze jest dobro polskiej hodowli koni arabskich.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 13:56
Kanalie odsuniete od władzy posuną sie do każdego bezeceństwa, byleby zaszkodzić PiS... Nawet konia otrują... Własnie podtruli nastepnego.... Oczywiste, ze to nie nowy prezes chodzi i zabija konie w swojej stadninie, ale odsunieci od koryta mają w tym juz swój interes... Swołocz poradziecka i kanalie POwskie...
Avatar
Gość / 21 marca 2016 o 09:47
Przez kilkadziesiąt lat hodowałem konie. Nie jakieś rasowe, ale zwykłe użyteczne w gospodarstwie rolnym. Były różne sytuacje. Zdarzały się także o padnięcia zwierząt. Moim zdaniem przyczyna leży w błędach popełnianych podczas karmienia. Kiedyś przysłowiowy owies pochodził z omłotów wykonywanych tzw. młockarnią. Ziarno było czyste, odwiane z różnego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń. Dzisiaj w dobie kombajnów ziarna nikt nie czyści tylko bezpośrednio zadaje koniom. Szczególnie niebezpieczny jest piasek jaki zalega w nieoczyszczonym owsie. I to właśnie jest przyczyną dolegliwości pokarmowych hodowanych w Janowie koni. Wiem co piszę, sam doświadczyłem skutków zadawania koniom nieodsianego owsa. Klacz padła. A jak mówi przysłowie mądry Polak po szkodzie. Jeśli ktoś nie wierzy niechaj spróbuje oczyścić ziarno spod kombajnu, a przekona się ile różnego rodzaju śmiecia odwieje.
Przez kilkadziesiąt lat hodowałem konie. Nie jakieś rasowe, ale zwykłe użyteczne w gospodarstwie rolnym. Były różne sytuacje. Zdarzały się także o padnięcia zwierząt. Moim zdaniem przyczyna leży w błędach popełnianych podczas karmienia. Kiedyś przysłowiowy owies pochodził z omłotów wykonywanych tzw. młockarnią. Ziarno było czyste, odwiane z różnego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń. Dzisiaj w dobie kombajnów ziarna nikt nie czyści tylko bezpośrednio zadaje koniom. Szczególnie niebezpieczny jest piasek jaki zalega w nieoczyszczonym owsie. I ... rozwiń
Avatar
jerzy / 20 marca 2016 o 13:09

Teraz już wszystko wiadomo. Nawet koniu nie odpowiadało zarządzanie przez PiS - wziął i zdechł. Widać koń nie mógł pogodzić się z "DOBRĄ ZMIANĄ".

 Az dziwi mnie  bierze ze takie bez muzgowcy pisza te wypowiedzi a czy poliyka PO przeszla za na konie to po zawiadamia caly swiat jak tracimy demokracja  to warchalstwo  Petru KOD no i schetyna

Avatar
ktoś wie? / 19 marca 2016 o 22:14

Ciekawe. czy rządzący z Jedynie Słusznej Siły będą mieli jaja i po śmierci Prerii zwolnią tego aparatczyka z PiS z funkcji prezesa stadniny?

Skoro po śmierci Pianissimy poleciał poprzedni prezes - jako odpowiedzialny za tę śmierć, to oczywistą oczywistością jest, że aktualnego prezesa trza wywalić na zbity pysk!

Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 14:59
czyżby koń nie wytrzymał "dobrej zmiany" ?
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 12:44
Mafia z PO chwyta się wszystkiego , by pozostać przy żłobie ! Wszędzie tego plugastwa nalazło .
Avatar
ja_sama / 19 marca 2016 o 11:33

Ani Pianissima ani Preria nie padły bo ktoś tak chciał. Takie rzeczy w hodowli koni się zdarzają, no ale pana Trelę trzeba było czymś pogrążyć. I co teraz? Krzywo wam w ryjach Jurgiel i spółka?

Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 11:22
mam przeczucie że poprzednie padnięcie było zwykłym zbiegiem okoliczności naturalnych zaś tym razem ktoś chciał pokazać że i zarządowi z PiS też coś takiego może się zdarzyć więc celowo nakarmił konia czymś co go zabiło.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 08:55
No to teraz nic nie pozostaje jurgielowi jak odwołać "fachowca" powołanego przez siebie ,a że powołanie ma taki efekt to jurgiel powinien tez pożegnać się ze stołkiem ministra. Znając jednak PIStostan to powiedzą że to wina poprzedników. Jak to jest?Tu dyrektor nie fachowiec,w policji komendant z zarzutami. Burdelik zamiast porządku.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 08:00
pisowskie skurwesyny - dopuścili "fachowców" od hodowli koni czystej krwi
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2016 o 13:56
Kanalie odsuniete od władzy posuną sie do każdego bezeceństwa, byleby zaszkodzić PiS... Nawet konia otrują... Własnie podtruli nastepnego.... Oczywiste, ze to nie nowy prezes chodzi i zabija konie w swojej stadninie, ale odsunieci od koryta mają w tym juz swój interes... Swołocz poradziecka i kanalie POwskie...
Avatar
Gość / 21 marca 2016 o 09:47
Przez kilkadziesiąt lat hodowałem konie. Nie jakieś rasowe, ale zwykłe użyteczne w gospodarstwie rolnym. Były różne sytuacje. Zdarzały się także o padnięcia zwierząt. Moim zdaniem przyczyna leży w błędach popełnianych podczas karmienia. Kiedyś przysłowiowy owies pochodził z omłotów wykonywanych tzw. młockarnią. Ziarno było czyste, odwiane z różnego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń. Dzisiaj w dobie kombajnów ziarna nikt nie czyści tylko bezpośrednio zadaje koniom. Szczególnie niebezpieczny jest piasek jaki zalega w nieoczyszczonym owsie. I to właśnie jest przyczyną dolegliwości pokarmowych hodowanych w Janowie koni. Wiem co piszę, sam doświadczyłem skutków zadawania koniom nieodsianego owsa. Klacz padła. A jak mówi przysłowie mądry Polak po szkodzie. Jeśli ktoś nie wierzy niechaj spróbuje oczyścić ziarno spod kombajnu, a przekona się ile różnego rodzaju śmiecia odwieje.
Przez kilkadziesiąt lat hodowałem konie. Nie jakieś rasowe, ale zwykłe użyteczne w gospodarstwie rolnym. Były różne sytuacje. Zdarzały się także o padnięcia zwierząt. Moim zdaniem przyczyna leży w błędach popełnianych podczas karmienia. Kiedyś przysłowiowy owies pochodził z omłotów wykonywanych tzw. młockarnią. Ziarno było czyste, odwiane z różnego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń. Dzisiaj w dobie kombajnów ziarna nikt nie czyści tylko bezpośrednio zadaje koniom. Szczególnie niebezpieczny jest piasek jaki zalega w nieoczyszczonym owsie. I ... rozwiń
Avatar
jerzy / 20 marca 2016 o 13:09

Teraz już wszystko wiadomo. Nawet koniu nie odpowiadało zarządzanie przez PiS - wziął i zdechł. Widać koń nie mógł pogodzić się z "DOBRĄ ZMIANĄ".

 Az dziwi mnie  bierze ze takie bez muzgowcy pisza te wypowiedzi a czy poliyka PO przeszla za na konie to po zawiadamia caly swiat jak tracimy demokracja  to warchalstwo  Petru KOD no i schetyna

Avatar
ktoś wie? / 19 marca 2016 o 22:14

Ciekawe. czy rządzący z Jedynie Słusznej Siły będą mieli jaja i po śmierci Prerii zwolnią tego aparatczyka z PiS z funkcji prezesa stadniny?

Skoro po śmierci Pianissimy poleciał poprzedni prezes - jako odpowiedzialny za tę śmierć, to oczywistą oczywistością jest, że aktualnego prezesa trza wywalić na zbity pysk!

Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 14:59
czyżby koń nie wytrzymał "dobrej zmiany" ?
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 12:44
Mafia z PO chwyta się wszystkiego , by pozostać przy żłobie ! Wszędzie tego plugastwa nalazło .
Avatar
ja_sama / 19 marca 2016 o 11:33

Ani Pianissima ani Preria nie padły bo ktoś tak chciał. Takie rzeczy w hodowli koni się zdarzają, no ale pana Trelę trzeba było czymś pogrążyć. I co teraz? Krzywo wam w ryjach Jurgiel i spółka?

Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 11:22
mam przeczucie że poprzednie padnięcie było zwykłym zbiegiem okoliczności naturalnych zaś tym razem ktoś chciał pokazać że i zarządowi z PiS też coś takiego może się zdarzyć więc celowo nakarmił konia czymś co go zabiło.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 08:55
No to teraz nic nie pozostaje jurgielowi jak odwołać "fachowca" powołanego przez siebie ,a że powołanie ma taki efekt to jurgiel powinien tez pożegnać się ze stołkiem ministra. Znając jednak PIStostan to powiedzą że to wina poprzedników. Jak to jest?Tu dyrektor nie fachowiec,w policji komendant z zarzutami. Burdelik zamiast porządku.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 08:00
pisowskie skurwesyny - dopuścili "fachowców" od hodowli koni czystej krwi
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 0 1

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 0 6

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 0 22

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd

Sprawa prof. Starosławskiej wraca do prokuratury. Tak zdecydował sąd 0 5

W czwartek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko

Puławy: Szukają miejsca pod nowe targowisko 0 7

Puławscy urzędnicy prowadzą rozmowy z właścicielami działek, na których jeszcze w tym roku może powstać nowe miejskie targowisko. Opcje są dwie: tymczasowy, tańszy obiekt na cudzej ziemi lub pozyskanie gruntu i budowa tego docelowego z pełnym wyposażeniem.

Koncert Filipa Lato na Bronowicach
22 czerwca 2018, 18:00

Koncert Filipa Lato na Bronowicach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda Voice of Poland, Filip Lato, wystąpi 22 czerwca o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice (ul. Olchowa 8).

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu

Motocyklista uderzył w tył Forda. Jest w szpitalu 0 3

52-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku w Maryninie (pow. chełmski).

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega

Burze nadciągają nad Lubelskie. Ministerstwo ostrzega 0 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ostrzega przed frontem burzowym, który ma dojść m.in. nad woj. lubelskie.

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują

Prezenty dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Niektóre pomysły zaskakują 0 9

Kwiatki, bombonierki i pióra to klasyka. Obdarowywanie pedagogów z okazji zakończenia roku szkolnego, wzbudza jednak coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza, że pomysły rodziców na prezenty dla nauczycieli są niekiedy bardzo zaskakujące

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 7

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 5

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 5

„Markowa chemia z Niemiec” była produkowana w Polsce i sprzedawana pod szyldem znanych z reklam produktów – uznała prokuratura. W sprawie dotyczącej sprzedawania podróbek niczego nieświadomym klientom odpowiada 21 osób.

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą 0 11

Jakuba Banaszka, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Chełma, promowali już wicemarszałek Beata Mazurek, senator Józef Zając jako szef lokalnych struktur Porozumienia oraz Jarosław Gowin. Sam kandydat coraz zwołuje konferencje prasowe. Jego rywale na razie milczą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.