czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Jakie inwestycje w 2018 r. w Białej Podlaskiej? Znamy projekt budżetu

Dodano: 1 grudnia 2017, 22:01
Autor: Ewelina Burda

Prezydent Dariusz Stefaniuk podkreśla że już kolejny rok miasto nie będzie zaciągać kredytów
Prezydent Dariusz Stefaniuk podkreśla że już kolejny rok miasto nie będzie zaciągać kredytów (fot. Ewelina Burda)

Przyszłoroczny budżet inwestycyjny Białej Podlaskiej zakłada przede wszystkim kontynuację już wcześniej zapowiadanych projektów unijnych. Władze miasta podkreślają, że już trzeci rok obędzie się bez zaciągania kredytów.

Ponad 66 mln zł - tyle miasto planuje wydać na inwestycje. To kwota, która uwzględnia unijne dofinansowania. A takich projektów jest sporo. I tak, na przebudowę miejskiego stadionu w 2018 roku miasto planuje wydać 9,6 mln zł. Przypomnijmy, że całość oszacowano na 26 mln zł.

Za 1,4 mln zł utworzona zostania filia żłobka miejskiego Skarbiec Skrzata. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na taką placówkę w mieście.

Ambitnie zapowiada sie dalsza rewitalizacja zespołu zamkowo-parkowego Radziwiłłów, na którą miasto przeznaczy w przyszłym roku 13 mln zł. A w sumie to projekt za 21,5 mln zł.

Poza tym, planowana jest modernizacja Galerii Podlaskiej i budowa nowej sali widowiskowej przy ulicy Brzeskiej. W dolinie Krzny ma z kolei powstać edukacyjna ścieżka pieszo-rowerowa. Za blisko 4 mln zł doposażone będą warsztaty szkół zawodowych.

Z projektów transgranicznych jest szansa m.in. na przebudowę skrzyżowania ulicy Terebelskiej z krajową "dwójką". 2 mln zł trafi na budowę ulic w technologii uproszczonej (ul. Głowackiego, Witosa, Willowa, Matejki i Olszowa). A miejska komunikacja zasili swój tabor o pięć nowych autobusów niskopodłogowych.

Tak wynika z projektu uchwały budżetu, którym radni zajmą się na sesji 15 grudnia.

– To budżet, w którym kontynuujemy inwestycje już zapowiadane. Nasza strategia to pozyskanie jak największej liczby środków unijnych. Tak aby przy jednej złotówce z miasta, wydać 3 złotówki ze środków zewnętrznych. Myślę, że to jeden z ostatnich budżetów Unii Europejskiej tak szczodry dla samorządów – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk, podkreślając że od trzech lat miasto nie zaciąga kredytów.

– Z kolei unijne dotacje, to kwestia konkursów. Na przykład jeśli chodzi o projekty transgraniczne, to przeszliśmy wszystkie etapy. Teraz specjalny komitet złożony z przedstawicieli kilku państw będzie głosował – zaznacza prezydent. – Wszystkie projekty wchodzące w skład Strategicznych Inwestycji Terytorialnych, a wiec rewitalizacja parku Radziwiłłowskiego czy ścieżki rowerowy nie są zagrożone – podkreśla Stefaniuk. Jego zdaniem, jedyny problem jaki może się pojawić, to ten dotyczący przetargów i wyłonienia wykonawców.

– Są dwie strony medalu tego budżetu. Duże nakłady wynikają ze środków unijnych. Taka okazja może się nie powtórzyć. Tyle, że Unia Europejska nie daje pieniędzy na drogi na przykład. Dlatego społeczeństwo może być podzielone – uważa radny Robert Woźniak (PO). – Ale zarówno zadaszenie amfiteatru czy nowy stadion są nam potrzebne, bo to nakręca koniunkturę – dodaje.

Z kolei radny Marek Kuraś (PiS) zwraca uwagę że przy okazji kumulacji inwestycji może pojawić się problem z wykonawcami. – Już teraz trudno znaleźć fachowców choćby do wyłożenia kostki brukowej, a co dopiero przy dużych inwestycjach – tłumaczy. – Ale te planowane wydatki inwestycyjne są do zrealizowania. Z roku na rok jest coraz lepiej bo nie zaciągamy kredytów. Odczujemy to za kilka lat – podkreśla. – Zawsze te życzenia odnośnie budżetu są większe. Ja na przykład zgłaszałem potrzebę oświetlenia odcinka ulicy Granicznej przy ul. Mieszczańskiej. Ale póki co środków na to nie będzie – przyznaje Kuraś.

Planowane zadłużenie Białej Podlaskiej na koniec 2018 roku będzie niższe o ponad 8, 6 mln zł od zadłużenia na koniec tego roku i będzie wynosiło 68, 8 mln zł. Dochody miasta wstępnie zaplanowano na 335,6 mln zł, a wydatki na 343, 2 mln zł. Deficyt zostanie pokryty z wolnych środków na rachunkach i z nadwyżki budżetowej.

Znawca
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Znawca
Znawca (11 grudnia 2017 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Biała w ogóle nie realizuje żadnych projektów przyjaznych ludziom. Spójrzcie choćby na Łódź. Tam powstaje dużo skwerów, miejsc gdzie się ludzie zbierają i spotykają. U nas jest tylko Plac Wolności. Poza tym w mieście nie ma kompleksowego myślenia o mieszkańcach. Inwestuje się bez myślenia. Choćby powstawanie niespojnych budynków. Misz masz. I pod tym podpisuje się prezydent. Co z tego, że jest jedno czy dwa miejsca są ładne jak reszta jest zaniedbana i po prostu brzydka. W mieście brak jest ścieżek rowerowych a jak już są to mają po 200 m i nagle koniec. Rzeka Krzna jest totalnie zadniedbana. Ulice kończą się w polu jak obok Witoroskiej. Dziurawe ulice są łatane, ale łat jest tak dużo że już nie da się jeździć. Na dodatek wystają z nich studzienki, i trudno je ominąć bo są co kilka metrów w każdym miejscu jezdni. Brak jakiejkolwiek sztuki ulicznej, ciekawych rozwiązań małej architektury. Tylko stawiane są brzydkie pomniki. Kto dzisiaj coś takiego robi na świecie? W Białej mało kto się zakocha, bo prawie nie ma tu miejsc które zachwycają. I wiem co mówię, bo wielu znajomych z Polski i zagranicy już tutaj było. Miasto jest nijakie, bez wyrazu. Jedyne na plus są tanie usługi w mieście.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 19:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hejterów nie brakuje. prezydenci, robic swoje i nie patrzyć na broniewidzów.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szczerze i to zupełnie szczerze nie mogę wyjść z podziwu, że da się bez kredytów. A wmawiano nam kiedy ze sie nie da inaczej, tylko w kolejke i do banku.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sciezki rowerowe to dobry ruchy stafaniuka
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobrze ze spłacamy te kredyty po tamty prezydencie, jak sie nzywał on bo nie pamietm?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!