środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Janów Podlaski: Niewielkie ilości antybiotyków w paszy koni, nie przekroczyły normy

Dodano: 6 kwietnia 2016, 12:40
Autor: ask, eb

Preria należała do Shirley Watts, żony perkusisty zespołu The Rolling Stones, fot. prideofpoland.pl
Preria należała do Shirley Watts, żony perkusisty zespołu The Rolling Stones, fot. prideofpoland.pl

Dopuszczalne normy antybiotyków w paszy podawanej Prerii, klaczy która padła w stadninie Janowie Podlaskim nie zostały przekroczone - orzekł we wtorek biegły z Instytutu Weterynarii w Puławach.

 - Treść jego opinii pozwala stwierdzić, że w próbkach paszy, którą spożywała padła klacz Preria znajdowały się koksydiostatyki - powiedziała w środę prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - To substancje przeznaczone do zwalczania pasożytów u drobiu i bydła. W przypadku koni dopuszczone normy tej substancji w paszy nie mogą przekroczyć 1 proc. wartości przeznaczonych dla gatunków docelowych. Badania nie wykazały, by dawka ta została przekroczona.

Śledczy czekają teraz na wyniki badań histopatologicznych klaczy, żeby stwierdzić czy tak małe ilości mogły przyczynić się do jej padnięcia. Czekają też na opinię biegłego puławskiego IW dotyczącą składu próbki pasz pobranych przez prokuratorów po padnięciu klaczy Amra oraz zabezpieczonych w Stadninie Koni w Janowie we wtorek.

- Zaplanowanych jest także szereg innych czynności śledczych - informuje prokurator Kępka.

Nie potwierdzają się natomiast informacje o tym, że prokuratura chce przeprowadzić ekshumację Prerii.

Shirley Watts zabiera pozostałe konie

Preria, to klacz należąca do Shirley Watts. Klacz zdechła w janowskiej stadninie w połowie marca na skręt jelit. Natomiast, w sobotę padł tu inny koń należący do żony perkusisty The Rolling Stones - 16-letnia siwa klacz Amra. Po wstępnej analizie sekcji zwłok stwierdzono u niej skręt okrężnicy.

Sprawy zgonów klaczy bada prokuratura. Obecnie, prokuratorzy przekazali Instytutowi  Weterynarii w Puławach próbki wszystkich pasz, którymi karmione są konie w janowskiej stadninie.  Wiadomo że w tym tygodniu Shirley Watts zabierze  z Janowa swoje dwie pozostałe klacze- Pietę i Augustę, które przebywały tu podobnie jak Amra i Preria w ramach dzierżawy.

Właścicielka Halsdon Arabians w Wielkiej Brytanii chce zrobić to jak najszybciej, bo klacze są źrebne.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zalecił wymianę zarządu stadniny. Agencja Nieruchomości Rolnych zapowiada rozpisanie konkursu. Do tego czasu, spółką kierują : prezes Marek Skomorowski, z zawodu ekonomista  oraz członek  zarządu  28-letni Mateusz Leniewicz – Jaworski.

Odwołany prezes założył firmę

Tymczasem, odwołany w lutym przez ANR wieloletni i doświadczony prezes stadniny Marek Trela założył właśnie swoją firmę. Będzie doradcą i ekspertem do spraw procesów hodowlanych w stadninach. Ma już oferty z całego świata.

Gość
Gość
królewski koniuszy
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 kwietnia 2016 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ktoś odwraca kota ( ups konia) ogonem......
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta pasza to tylko dla tych dwoch koni byla kupowana skoro inne zyją??.... Panie Trela !powodzenia w działalnosci życzę!!!!Należę do ludzi dla ktorych ''jaki koń jest, każdy widzi", ale nawet ja znam takie nazwiska jak np. poprzedni dyrektor pan Krzyształowicz (śp.)!! to byli ludzie z pasją i doswiadczeniem!! a teraz... nie dość ,że nas zaczynają wykańczać to i zwierzaki bogu ducha winne...Panie Trela-niech Pan ratuje nasze dziedzictwo naodowe, z którego jesteśmy znani na całym swiecie!!!Tak jak kiedyś Pan Krzyształowicz ratował w czasie wojny!!!!!!!!!!!
Rozwiń
królewski koniuszy
królewski koniuszy (6 kwietnia 2016 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Spokojnie, pan Ziob ro z bożą pomocą (i p. Maciere wicza też) udowodni spisek, sabotaż a jak będzie trzeba to i zamach...! Cierpliwości...

Ze "smoleńskiem" nie pójdzie im tak łatwo bo jak zaczną za bardzo brykać to rosjanie ujawnią ostatnią rozmowę dwóch najważniejszych.... i będzie po ptakach...

Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo PiS!!! Swoimi rządami daliście Panu Markowi Treli wypłynąć na szerokie wody tego świata a sami przyjmiecie na klatę nauczkę ze nie da się zastąpić fachowca od koników kolesiami z podwórka po kursie spawacza ;)
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2016 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ja doiłem kiedyś krowy, to czy nie mógłbym zostać nowym prezesem stadniny?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!