sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Jedni boją się cudoziemców, dla innych gorsi są miejscowi żule

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2009, 17:08

200 uchodźców z zapalnych rejonów świata będzie mogło swobodnie poruszać się po mieście. Mieszkańcy Białej Podlaskiej nie kryją obaw: Niczego dobrego nie możemy się spodziewać. Do naszych drzwi mogą zapukać kłopotliwi goście.

Nową placówkę – Ośrodek dla Cudzoziemców – ulokowano w budynku po dawnych koszarach przy ul. Dokudowskiej w Białej Podlaskiej. Ma ruszyć jutro.

– To była spokojna okolica. A teraz w każdej chwili może spotkać nas, mieszkańców, przykra niespodzianka – obawia się Irena Jasińska.

Mieszkająca w pobliżu Małgorzata Aleksandruk też nie jest pewna nowych sąsiadów. – Nic dobrego z tego nie wyniknie. Do naszych domków mogą przyjść kłopotliwi „goście” – mówi, ale zaraz dodaje: Musimy jednak pamiętać, że Polacy też kiedyś wyruszali za chlebem do innych krajów.

Adam Korszun, bialski artysta plastyk, mieszkający przy ul. Dokudowskiej nie widzi niebezpieczeństwa. – Dużo gorsi od obcokrajowców są miejscowi żule. Niektórzy organizują sobie na ulicy dyskoteki w nocy lub w pobliżu kościoła piją piwo – zauważa.

Na forach internetowych bialczanie przypominają niedawne kłopoty mieszkańców Horbowa (pow. bialski) z Czeczenami, których umieszczono w tamtejszym ośrodku. Zdarzało się, że popełniali przestępstwa.

Ewa Piechota, rzecznik warszawskiego Urzędu do spraw Cudzoziemców, nie podziela zastrzeżeń bialczan. Podkreśla, że przygotowywany do otwarcia ośrodek, jako drugi w kraju ma charakter głównie recepcyjny.

– Po wykonaniu badań medycznych i ustaleniu statusu prawnego cudzoziemców, będą oni wysyłani do innych miejsc w Polsce – tłumaczy Piechota. I dodaje, że w pierwszych dniach pobytu obcokrajowcy raczej nie mają ochoty wychodzić poza bramę ośrodka. – Dłużej pozostaną tu jedynie osoby wymagające leczenia.

Rudolf Somerlik, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta podkreśla, że miasto nie może się odizolować od obcokrajowców. I obiecuje: Zadbamy o bezpieczeństwo.

Miasto przygotuje dla dzieci cudzoziemców miejsca w szkołach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!