Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 sierpnia 2017 r.
19:27

Jej ojciec jest Polakiem, uciekła z córką przed wojną z Doniecka. Dlaczego grozi im deportacja?

80 8 A A

Walentyna Sorochan i jej córka Wiktoria trzy lata temu uciekły z ogarniętego wojną Doniecka. Dziś Ukrainkom z polskimi korzeniami grozi deportacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W Doniecku pracowałam w biurze dużej firmy, mam tytuł inżyniera – opowiada Walentyna Sorochan, która razem z córką Wiktorią przebywa w otwartym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. – Mam polskie korzenie, mój tato jest Polakiem. Ale gdy uciekałam z Doniecka, mój akt urodzenia się zgubił.

W Polsce matka z córką są od trzech lat. Mieszkały w ośrodku dla cudzoziemców koło Radzynia Podlaskiego. – Stamtąd przeprowadziłyśmy się do Siedlec, a później pod Warszawę, gdzie wynajmowałyśmy mieszkania. W Polsce córka skończyła trzy klasy szkoły podstawowej, zintegrowała się – podkreśla Ukrainka.

O przyznanie statusu uchodźcy ubiegała się trzy razy. Za każdym razem spotykała się z odmową.

– Brakowało poświadczenia, że mam polskie korzenie. Ale w końcu, 2 miesiące temu moim rodzicom udało się przekazać te dokumenty. Dałam je do tłumaczenia – mówi.

W lipcu kiedy kobieta ubiegała się po raz czwarty o azyl w Polsce, usłyszała że grozi jej deportacja na Ukrainę.

– Zabrali mi wszystko, prowadzili z ochroną jak przestępcę. Sąd skierował nas do ośrodka zamkniętego w Białej Podlaskiej. Nie chciał nawet słuchać że mam polskie korzenie – opowiada.

– Kobieta nie została aresztowana – tłumaczy Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Straży Granicznej. – Decyzją sądu została umieszczona w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców, ponieważ nie wykonała decyzji zobowiązującej ją do dobrowolnego powrotu do kraju pochodzenia. Teraz przebywa w ośrodku otwartym, ponieważ sąd zwolnił ją z ośrodka strzeżonego.

– Wypuścili nas 10 sierpnia. Powiedzieli, że mogę iść do domu. Ale ja straciłam mieszkanie które wynajmowałam. Pozwolili mi zatrzymać się w ośrodku otwartym – tłumaczy Ukrainka. – Przeżywamy ogromny stres. Córka straciła kolegów, szkołę. Ale chwała Bogu że są osoby które chcą nam pomóc – podkreśla pani Walentyna.

Po reportażu w Faktach TVN wójt gminy Branice w woj. opolskim obiecał kobiecie mieszkanie i pracę. – Zadzwonił też Rzecznik Praw Dziecka. Ma przygotować list do Straży Granicznej, że deportacja narusza prawa dziecka. Poza tym, my nie chcemy wracać na Ukrainę, boimy się. Chcemy tu zostać, mamy przecież polskie korzenie – podkreśla.

W 2015 roku status uchodźcy w Polsce uzyskało dwóch Ukraińców. Rok później 32. W tym roku 76. Na ponad 4 tysiące złożonych wniosków, niespełna 3 proc. zostało rozpatrzone pozytywnie. W styczniu w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło chwaliła się, że „Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którym nikt nie chciał pomóc.”

Rozmowa z Jakubem Dudziakiem, rzecznikiem prasowym Urzędu do Spraw Cudzoziemców

• Dlaczego Walentynie Sorochan grozi deportacja? 

– W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie ochrony międzynarodowej, cudzoziemiec powinien opuścić Polskę w ciągu 30 dni. We wspomnianej sprawie pierwsza ostateczna decyzja została wydana w lipcu 2015 r. Jeżeli cudzoziemiec nie wyjedzie z kraju, Straż Graniczna wydaje decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

• Dlaczego, pomimo polskich korzeni, nie przyznano jej ochrony międzynarodowej?

– Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia lub zdrowia. Udokumentowane polskie pochodzenie może być natomiast podstawą do udzielenia np. zezwolenia na pobyt stały, które wydają urzędy wojewódzkie. Jest to więc zupełnie inna procedura.

• Czy pani Walentyna wyczerpała już drogę procedur?

– W Urzędzie do Spraw Cudzoziemców rozpatrywany jest wniosek cudzoziemki o udzielenie ochrony międzynarodowej. Sprawa będzie więc ponownie analizowana.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
cofać / 23 sierpnia 2017 o 21:52
+1
Jakiej wojny? Co ty tu bredzisz? Wojna jest w tedy jak jest stawiany opór. Tu nie ma żadnego. Oni uciekli jak szczury z tonącego okrętu. Nawet nie próbowali. Halo! 
Avatar
Ry / 23 sierpnia 2017 o 21:43
+1
Oni wszyscy maja polskie korzenie.wspolczuje tej pani ale wiekszosc z ukraincow to ma teraz pretekst bo wojna. Korzenie maja bo babuszka czy ktos ale nie znaja jezyka .nic.oni chca tylko dokument.kiedys bylem w odessie i obok mieszlal ukrainiec.pytam go co i jak a on ze jego babcia polaczka.pytam gdzie mieszkala a on nic.pytam czy ma rodzine w polsce.no tak.gdzie to juz nie wie.ale wie ze dzieki temu wyjedzie do polski
Avatar
tut / 26 sierpnia 2017 o 07:49
Czeczen który zamordował w Gdańsku całą rodzinę miał Kartę Polaka. Ciekawe jakim cudem
Avatar
ha ha / 24 sierpnia 2017 o 19:18
Ależ się na tej Ukrainie "polaków" na kartę namnożyło. Jeszcze trochę się okaże, że połowa Ukraińców to tak naprawdę z pochodzenia "polacy" a druga połowa to Ruscy.
Avatar
.. / 24 sierpnia 2017 o 19:16
undefined napisał:
Pozwólcie im zostać. To nie terroryści z Doniecka ... to ofiary wojny.
 Prawo jest prawem, a ty nawołujesz do jego łamania. Ukraina to nie tylko Donieck. Ta kobieta może się osiedlić choćby we Lwowie, Kijowie, czy Łucku. Nie ma żadnych podstaw do tego by miała siedzieć w Polsce.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:51
Była decyzja, a ta mamuśka jej nie wykonała. Za łeb i out na Ukrainę. Skoro nie szanuje prawa polskiego już teraz, to jakim będzie obywatelem? A propos, a pracowała u nas legalnie?
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:15
Najlepiej dajcie jej mieszkanie i dobrą pracę. Ja mieszkaniem też nie pogardzę. Jeba..na propaganda!
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 20:36
Pozwólcie im zostać. To nie terroryści z Doniecka ... to ofiary wojny.
Avatar
tut / 26 sierpnia 2017 o 07:49
Czeczen który zamordował w Gdańsku całą rodzinę miał Kartę Polaka. Ciekawe jakim cudem
Avatar
ha ha / 24 sierpnia 2017 o 19:18
Ależ się na tej Ukrainie "polaków" na kartę namnożyło. Jeszcze trochę się okaże, że połowa Ukraińców to tak naprawdę z pochodzenia "polacy" a druga połowa to Ruscy.
Avatar
.. / 24 sierpnia 2017 o 19:16
undefined napisał:
Pozwólcie im zostać. To nie terroryści z Doniecka ... to ofiary wojny.
 Prawo jest prawem, a ty nawołujesz do jego łamania. Ukraina to nie tylko Donieck. Ta kobieta może się osiedlić choćby we Lwowie, Kijowie, czy Łucku. Nie ma żadnych podstaw do tego by miała siedzieć w Polsce.
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:51
Była decyzja, a ta mamuśka jej nie wykonała. Za łeb i out na Ukrainę. Skoro nie szanuje prawa polskiego już teraz, to jakim będzie obywatelem? A propos, a pracowała u nas legalnie?
Avatar
Gość / 24 sierpnia 2017 o 09:15
Najlepiej dajcie jej mieszkanie i dobrą pracę. Ja mieszkaniem też nie pogardzę. Jeba..na propaganda!
Avatar
cofać / 23 sierpnia 2017 o 21:52
+1
Jakiej wojny? Co ty tu bredzisz? Wojna jest w tedy jak jest stawiany opór. Tu nie ma żadnego. Oni uciekli jak szczury z tonącego okrętu. Nawet nie próbowali. Halo! 
Avatar
Ry / 23 sierpnia 2017 o 21:43
+1
Oni wszyscy maja polskie korzenie.wspolczuje tej pani ale wiekszosc z ukraincow to ma teraz pretekst bo wojna. Korzenie maja bo babuszka czy ktos ale nie znaja jezyka .nic.oni chca tylko dokument.kiedys bylem w odessie i obok mieszlal ukrainiec.pytam go co i jak a on ze jego babcia polaczka.pytam gdzie mieszkala a on nic.pytam czy ma rodzine w polsce.no tak.gdzie to juz nie wie.ale wie ze dzieki temu wyjedzie do polski
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2017 o 20:36
Pozwólcie im zostać. To nie terroryści z Doniecka ... to ofiary wojny.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 0

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 8

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 17

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina