piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Jest już koncepcja odbudowy pałacu Radziwiłłów. Kto będzie inwestorem?

Autor: Ewelina Burda

Prezes gdyńskiej fundacji przekazał miastu koncepcję odbudowy pałacu Radziwiłłów. A czy ktoś się podejmie odbudowy?
Prezes gdyńskiej fundacji przekazał miastu koncepcję odbudowy pałacu Radziwiłłów. A czy ktoś się podejmie odbudowy? (fot. Ewelina Burda)

Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni przekazała miastu koncepcję architektoniczną odbudowy pałacu Radziwiłłów. Ale nie wiadomo kto będzie inwestorem, bo na odbudowę szacowaną na blisko 50 mln złotych, fundacji nie udało się pozyskać środków unijnych.

O tym ambitnym projekcie mówi się w Białej Podlaskiej już od września 2015 roku. Wtedy powiązana z senatorem Grzegorzem Biereckim gdyńska fundacja podpisała list intencyjny z władzami Białej Podlaskiej.

– Po dwóch latach starań o pozyskanie funduszy unijnych na odbudowę pałacu, doszliśmy to wniosku że to opcja mało realna – przyznaje Maciej Bąk, prezes fundacji. – Projekt udało nam się doprowadzić do wersji komercyjnej. Wiemy, że możliwa jest działalność konferencyjno-hotelarska w obiekcie, która przyniesie potencjalnemu inwestorowi oczekiwany dochód – zaznacza Bąk.

Fundacja przekazała właśnie miastu opracowaną koncepcję odbudowy pałacu z wytycznymi konserwatorskimi i architektonicznymi. – Dostajemy dokument, który posłuży nam do konsultacji z mieszkańcami i radą miasta – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

Jego zdaniem, taki obiekt nie może powstać wbrew woli bialczan. – Następnie, musi zostać wytyczona działka, na co konserwator się zgadza, a później ogłoszony przetarg – zapowiada prezydent.

Gdyńska fundacja zamierza wystartować w tym przetargu. – Jesteśmy potencjalnymi inwestorami, ale proces przetargowy jest konieczny – zaznacza Bąk.

Powstała w 2014 fundacja jak dotąd nie ma na swoim koncie podobnych projektów. – To nasz główny projekt obecnie – nie ukrywa prezes.

Za to już od 2014 roku fundacja prowadzi działalność poręczeniową w ramach współpracy ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową im. Franciszka Stefczyka. To poręczenia spłaty kredytu lub pożyczki zaciąganej przez członków Kas.

– W naszej koncepcji mamy analizę wykonaną przez eksperta z branży hotelowej który policzył to wszystko i stwierdził że taka działalność się opłaca – zauważa Maciej Bąk.

Obiekt hotelowo-konferencyjny dysponowałby 100 pokojami. – W środku znajdzie się reprezentacyjna sala rycerska, która może też służyć lokalnej społeczności. Do tego strefa SPA i Wellness, restauracja i kawiarnia – wymienia szef fundacji.

Jego zdaniem odbudowany pałac mógłby stać się wizytówką miasta. – My jako miasto nie jesteśmy w stanie wyłożyć takich środków czy zaciągnąć kredyt na odbudowę. Poza tym, sama odbudowa nie załatwia sprawy, pozostaje kwestia utrzymania obiektu, jego administracji. Niech mieszkańcy się wypowiedzą czy tego chcą – podkreśla prezydent.

Miasto póki co przystępuje do kolejnego etapu rewitalizacji parku Radziłowskiego, gdzie kiedyś zlokalizowana była rezydencja magnacka Radziwiłłów. Była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.  Miasto  zabiega teraz  o przyznanie statusu Pomnika Historii zabytkowemu zespołowi dawnej rezydencji Radziwiłłów.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 października 2017 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobry pomysł! Jestem na TAK
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2017 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To po parku już nie pospacerujemy
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2017 o 07:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie. Nie chcę pałacu. Chcę więcej przedszkoli i zakładów pracy gdzie znajdą pracę dzieci które szkolą się w naszych szkołach. Pałac budowany przez Pana z Gdyni??? NIE
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2017 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wspaniały pomysł. Czy nasze miasto ma za dużo ciekawych miejsc? Jeśli ktoś chce zrealizować coś fajnego to co w tym złego. Miasto nie ma funduszy na odbudowę pałacu a jak znalazł się potencjalny inwestor to od razu hejterzy muszą swoje trzy grosze wsadzić. Czy jesteśmy przeciwni innym prywaciarzom , hotelarzom (POLONIA w rękach Łukowa) nie bo każdy chce zarabiać kasę i inwestor pałacu także co to ma za znaczenie , że powiązany z PiS za kilka lat może opcja się zmienić a pałac zostanie jako ciekawostka kulturalna naszego miasta a nie krzaki i nieużytki od strony rzeki gdzie planowana jest odbudowa. Super pomysł - powodzenia w realizacji.
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2017 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Reprywatyzacja to sliska sprawa. Darek spytaj sie Jakiego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!