czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Jest komornik, nie ma wypłaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 listopada 2004, 21:56
Autor: Beata Malczuk

Dyrektor radzyńskiego szpitala łamie prawo pracy, nie wypłacając załodze poborów. Mówi, że nie ma innego wyjścia, bo placówce brakuje pieniędzy. Apeluje do pracowników, aby nie nasyłali
na szpital komornika.

Za październik załoga nie dostała ani grosza, a wynagrodzenia za wrzesień tylko po 80 procent i to dopiero kilka dni temu.
– Tak jest już od lipca. Nigdy nie wiadomo, kiedy i ile pieniędzy dostaniemy. Na dzień, dwa przed wypłatą pojawia się wywieszka na tablicy ogłoszeń. To jest upokarzające – mówi Małgorzata Żochowska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim.
Wyjaśnienia dyrekcji nie przemawiają do pracowników, którzy nie mają za co utrzymać rodzin i popadają w długi. Aż 90 tysięcy złotych szpital zapłacił komornikowi za egzekucję długu z tytułu ustawy 203. – Skąd wzięły się pieniądze dla komornika, skoro słyszymy cały czas, że ich nie ma – zastanawiają się związkowcy.
– Jako salowa dostaję na rękę 500 złotych. To tyle, co nic, ale pracuję, bo mam rodzinę. Za te czterysta złotych, jakie ostatnio dostałam, nie da się wyżyć. Doczekaliśmy się Białorusi – komentuje jedna z pracownic.
Komornik w szpitalu czy w domu, to już dla wielu pracowników nie ma znaczenia. Ich sytuacja materialna ciągle się pogarsza. Dyrektor jest przekonany, że jeżeli uda się wywalczyć wyższy, chociażby o 5 procent, kontrakt w Narodowym Funduszu Zdrowia, to w przyszłym roku nastąpi poprawa. – Będziemy w stanie rozpocząć wypłacanie pracownikom zaległych podwyżek. Pobory wyrównamy, jeżeli ustaną zajęcia komornicze – zaznacza Lesław Budzyński, dyrektor radzyńskiego SP ZOZ. Twierdzi, że mając do wyboru zakup leku ratującego pacjentom życie lub wypłatę wynagrodzeń, wybiera to pierwsze.
Dyrektor zamierza z każdym pracownikiem zawrzeć pisemne porozumienie. W zamian za odstąpienie od egzekucji komorniczych, będzie obietnica spłaty zadłużenia. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, czy NFZ zgodzi się na wyższy kontrakt. Sprawa wypłaty wynagrodzeń nadal pozostaje nierozwiązana.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!