środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Jest nowy organizator aukcji koni Pride of Poland 2016. "Impreza jest niezagrożona"

Dodano: 29 kwietnia 2016, 15:11
Autor: Ewelina Burda

Aukcja to jeden z głównych zastrzyków finansowych dla państwowych stadnin. Rok temu na Pride of Poland padł cenowy rekord – za 10-letnią Pepitę hodowca ze Szwajcarii zapłacił 1,4 mln euro/ fot. archiwum
Aukcja to jeden z głównych zastrzyków finansowych dla państwowych stadnin. Rok temu na Pride of Poland padł cenowy rekord – za 10-letnią Pepitę hodowca ze Szwajcarii zapłacił 1,4 mln euro/ fot. archiwum

Aukcję Pride of Poland zorganizuje janowska stadnina we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi - podała w piątek Agencja Nieruchomości Rolnych. - Aukcja w Janowie jest niezagrożona - zapewnia Waldemar Humięcki, prezes ANR.

 26 kwietnia umowę na organizację tego wydarzenia zerwała firma Polturf, która zajmowała się tym od 2001 roku. Powodem był "brak  jakiejkolwiek współpracy z obecnymi zarządami stadnin" i "utrata  zaufania do zleceniodawców". 

Szerzej Barbara Mazur właścicielka firmy napisała o tym w specjalnym oświadczeniu :  „Rozlega się wiele głosów niepokoju ze strony międzynarodowej społeczności hodowców i właścicieli koni arabskich. Wielu ważnych i najbardziej lojalnych klientów aukcji nie zamierza przyjechać do Polski. Wycofała się też większość sponsorów zagranicznych.  To wszystko sprawia, że nie widzę możliwości przeprowadzenia Pride of Poland 2016 z sukcesem na poziomie z ostatnich lat” – pisze Barbara  Mazur.

Wcześniej, ANR chciała renegocjować umowę z firmą Polturf. Ale jak przyznaje jej szefowa, doszło tylko do jednego spotkania na początku marcu. – Nikt z zarządów stadnin nie chciał ze mną porozmawiać. Nie uzyskałam odpowiedzi na żadne z merytorycznych pytań dotyczących imprezy. Nikt nie próbował niczego negocjować – mówi Mazur. – A nad organizacją tegorocznej Dni Konia Arabskiego  pracowaliśmy już od jesieni. Ponieśliśmy pewne koszty związane m.in. z promocją. Będziemy domagać się ich zwrotu – dodaje szefowa Polturfu.

Nowy organizator

Tymczasem, w piątek ANR przedstawiła już nowego organizatora sierpniowej imprezy.

- Zależy nam na jak najlepszym przeprowadzeniu aukcji i ciszę się, że organizatorem będzie spółka stadnina w Janowie Podlaskim, która jako wykonawcę  wybrała sobie Międzynarodowe Targi Poznańskie. To  firma bardzo znana, z 95-letnią tradycją , nikomu nie muszę jej rekomendować. Jestem przekonany, że impreza odbędzie się  na odpowiednim poziomie – powiedział na piątkowej konferencji prasowej Waldemar Humięcki.

MTP to lider polskiego przemysłu targowego, organizowały m.in. Cavaliadę, czyli wydarzenie jeździeckie  łączące widowiskowy sport,  pokazy i targi.

Umowa z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi została już zawarta. Poznańska spółka będzie organizować Dni Konia Arabskiego za zryczałtowane wynagrodzenie. - Pełne rozliczenia będą przedstawione opinii publicznej 30 dni po zakończeniu Dni Konia Arabskiego – zapowiada ANR.

Karol Tylenda, wiceprezes Agencji zapewnia, że lista koni wystawionych na aukcję zostanie wkrótce podana do publicznej wiadomości. Wiadomo, że stadniny państwowe planują  wystawić 60 koni.

Shirley Watts raczej nie przyjedzie

Tymczasem, środowisko hodowców już wcześniej było zaniepokojone opóźnieniami  w przygotowaniach do flagowej imprezy w janowskiej stadninie.– To, co się dzieje, nie napawa optymizmem. Kalendarz jest mocno opóźniony – mówiła nam kilka dni temu  Alina Sobieszak z branżowego magazynu Araby Magazine.

– Zwykle do końca marca na stronie internetowej wisiała już lista koni aukcyjnych z ich rodowodami i karierą. W maju w stadninie odbywała się sesja zdjęciowa i filmowa koni. Na przykład przed rokiem, 15 maja, zakończyła się już sesja fotograficzna. Do takiej sesji konia trzeba odpowiednio przygotować. Samo strzyżenie po zimie trwa ok. 6 godzin – opowiada Sobieszak

Pierwszą aukcję Pride of Poland zorganizował w 1970 roku dyrektor janowskiej stadniny Andrzej Kryształowicz. Aukcja to jeden z głównych zastrzyków finansowych dla państwowych stadnin. Jest to jedyna taka impreza, na którą ściągają kupcy z całego świata. Stałą bywalczynią była Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones. W tym roku raczej tu nie przyjedzie, bo w stadninie padły jej dwie klacze. Teraz Watts grozi pozwem. Rok temu na Pride of Poland padł cenowy rekord – za 10-letnią Pepitę hodowca ze Szwajcarii zapłacił 1,4 mln euro.

Przypomnijmy, że 19 lutego prezes ANR odwołał ze stanowiska wieloletniego i doświadczonego prezesa janowskiej stadniny Marka Trelę. Na jego miejsce powołano Marka Skomorowskiego, ekonomistę z Lublina.

Czytaj więcej o: Pride Of Poland 2016
czytelnik.
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czytelnik.
czytelnik. (1 maja 2016 o 23:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a i niech szlak trafi te wszystkie owsiaki i inne rumaki. Nie może się pokazac europejskim gnojkom że Polacy się będą dostosowali do nich i ich wymysłów. mamy swoja kulture i sposoby zycia i bez nich sobie poradzi każdy co ma poukładane w glowie !

Rozwiń
Gość
Gość (1 maja 2016 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co mi tu przypominaz ze ruina stadniny nadchodzi
Rozwiń
Gość
Gość (30 kwietnia 2016 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To tak jak z historyczną Majówką w Zawieprzycach, mają scenę - ale nie wiedzą, biorą wykonawce i płacą, mają wyposażenie historyczne z kilku projektów, nie wiedzą Wykonawca zapłaci Chorągwi, koszt występów art. pokryje ze sprzedaży piwa. Zaproszenia dostarczane są osobiście przez władze wykonawczą, która uważa, że w gminie jest najwyższa władzą. Jutro sesja rady Gminy to może oświecą kto to jest władza w Gminie.
Rozwiń
alf
alf (29 kwietnia 2016 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

...i bardzo dobrze, że pozbyli się kapitalistycznego wyzysku jakiejś tam firmy wogole nikomu nieznanej. kupcy przyjadą wlasnie dzięki takiej nagonce na polskie suwerenne władze państwowe. Pomysla sobie że jak się tak dzieje to kupimy za bezcen i wydadzą taka kase jak nigdy nie wydawali u nas. Dobra zagrywka rządu i ludzi patriotycznych! To się nazywa polityczne myslenie o cenny dar miłości współrodaka...

ty tak na poważnie?

Rozwiń
Gość
Gość (29 kwietnia 2016 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak bardzo tępym kutasem trzeba być a by pisać takie idiotyczne komentarze jak poniżej .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!