niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Jest podwyżka, nie ma winnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2003, 16:18

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie kryją oburzenia. Są przekonani, że Rada Miasta podjęła niekorzystną dla nich decyzję. Przewodniczący zaprzecza, utrzymując , iż zadecydował burmistrz. Władze miasta tłumaczą , że podejmują decyzje obligowane ustawowo. Koło się zamyka - ludzie płacą

Sprawa rozbija się o realizowany przez Radę Miasta program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Uchwała została podjęta jeszcze w sierpniu. Pod koniec września mieszkańcy "czynszówek” zostali poinformowani, że od listopada zamiast 1,80, za mkw. będą płacić 3,20.
Nie wszyscy się jednak z tymi opłatami godzą. Maria Majewska z pewnością do nich nie należy. W swoim bloku zebrała 54 podpisy pod wnioskiem o udostępnienie kalkulacji finansowych. Mieszkańcy jej bloku zażądali od władz miasta wyjaśnień. Są przekonani, że radni chcą ich kosztem napełnić miejską kasę. - Na ostatniej sesji, na którą zostaliśmy zaproszeni, żaden radny się za nami nie wstawił, a przecież to ludzie, których sami wybraliśmy. Wielu z nich przychodziło przed wyborami zbierać podpisy, teraz się od nas odwracają zamiast pomagać - twierdzi M. Majewska.
Odwrotnie przedstawia sprawę przewodniczący Rady Miasta, Jacek Woźniak. To on zaprosił lokatorów bloku przy ul. Spółdzielczej do uczestnictwa w sesji. - To nie radni podnieśli czynsze. Takie decyzje podejmuje tylko burmistrz. Nieporozumienie wynikło zapewne stąd, że na sesji padło stwierdzenie, iż podstawą do podwyżki jest zatwierdzony przez radę program gospodarowania zasobami lokalowymi. Przyczynę podniesienia opłat powinien znać burmistrz i dyrektor ZGL, gdyż w oparciu o jego kalkulacje nastąpiła podwyżka - wyjaśnia J. Woźniak.
Dyrektor ZGL, Jan Gil, nie sądzi, by mógł być stroną w sprawie. Na prośbę burmistrza przedstawił tylko kalkulacje. - Przedłożyłem rzeczywiste koszty utrzymania lokali czynszowych na terenie miasta. W związku z podjętą uchwałą burmistrz mógł podnieść opłaty nawet o 6 złotych, a ograniczył je do minimum. To co ja mogę zrobić w tej sprawie, to udostępnić zainteresowanym rozliczenia do wglądu - mówi J. Gil.
W mieszkaniach objętych podwyżką mieszkają ludzie często bez stałego dochodu i korzystający z ulg socjalnych. Zwiększony czynsz będzie płacić około 110 rodzin.
Okazuje się, że radni jednak myślą o swoich wyborcach. Zanim przyjęli program gospodarowania zasobami lokalowymi, zatwierdzili 75-procentową bonifikatę na wykup mieszkań, z możliwością spłacania w ratach przez 10 lat. Rodzą się spekulacje. Mieszkańcy zastanawiają się, czy nie jest to subtelne skłonienie ich do wykupu "czynszówek”. •

Bardzo nam zależało na przedstawieniu poglądu na całą sprawę burmistrza. Mimo usilnych prób, redakcji nie udało się nawiązać z nim kontaktu. Jego zastępca, Jan Kuszpa, nie chciał zabierać głosu w tej sprawie. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!