wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Jeszcze wykraczą ptasią grypę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2006, 19:45

Przepędźmy hałaśliwe gawrony z miasta – żądają mieszkańcy. Miejskie służby zdejmują gniazda z drzew, ale krukowatych Biała Podlaska i tak się nie pozbędzie.
– Lubię zwierzęta. Zajmuję się akwarystyką. Ale w przypadku stad gawronów byłbym bezlitosny. Trzeba je usunąć, bo szpecą główną ulicę wlotową do miasta, zanieczyszczają park odchodami. Teraz obawiam się, że przylatujące z północy stada mogą przynieść ptasią grypę – mówi bialczanin Tomasz Wróblewski. I w tej opinii nie jest odosobniony, choć nikt jeszcze nie stwierdził, by krukowate przenosiły groźny dla człowieka wirus H5N1.

– Ludziom przeszkadza krakanie z gniazd położonych blisko okien – przyznaje Łucja Szawarniak z Urzędu Miasta. – Zleciliśmy więc spółce Zieleń Miejska zdjęcie trzynastu gniazd. Można to robić dopóki nie ma w nich jaj ani piskląt.
W ubiegłą środę ekipa Zieleni Miejskiej zdjęła pierwsze gniazda z drzew przy ul. Kolejowej. Jednak Rudolf Somerlik, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta poinformował nas, że nie ma szans na redukcję stad gawronów w parku. – Te ptaki są pod ochroną. Brakuje też odpowiednich służb do zajęcia się tym problemem – tłumaczy.
Przed laty, nieżyjący już bialski ornitolog-amator Henryk Pyszko policzył, że w Białej Podlaskiej było 1240 gawronów, z tego w samym parku Radziwiłłowskim aż 498. Obecnie nikt nie liczy krukowatych, ale gołym okiem widać, że może ich być kilka tysięcy.
Dominik Krupiński, ornitolog z Koła Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” twierdzi, że populację kawek i gawronów mogłyby ograniczyć puszczyki – ich naturalny wróg. Puszczyki żyją w parku, ale nie mają zbyt wielu dziupli, w których mogłyby się rozmnażać. – Można im pomóc, wieszając skrzynki lęgowe – radzi Krupiński. – Nie ma alternatywnych „ekologicznych” metod pozbycia się gawronów. Do głosu sokoła puszczanego z głośników szybko się przyzwyczajają i nie reagują na niego. Podobnie do armatek hukowych.
Zdaniem ornitologa, bialczanom pozostaje przyzwyczaić się do ptaków. – Krukowate są nieodzownym elementem miejskiego krajobrazu. Pełnią ważną funkcję ekologiczną: zjadają resztki jedzenia, ograniczają liczbę owadów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!