środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Józef Bergier ponownie rektorem PSW. Cel tej kadencji to akademia

Dodano: 30 marca 2017, 07:03
Autor: eb

Senat Państwowej Szkoły Wyższej ponownie wybrał prof. Józefa Bergiera na rektora. A ten zapowiada że w tej kadencji uczelnia stanie się akademią.

Prof. Józef Bergier jest założycielem PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej i to jego czwarta kadencja na fotelu rektora. Tylko od 2009 do 2013 rektorem był prof. Mieczysław Adamowicz. 

Umiędzynarodowienie i dążenie do akademii, to główne zadania tej kadencji prof. Bergiera. – To odważne wyzwanie, ale realne. Musimy uzyskać uprawienia doktoryzowania w naukach o zdrowiu i ekonomicznych. W najbliższych miesiącach zapadną decyzje – zaznacza rektor.

Poza tym, uczelnia stawia na międzynarodowe projekty badawcze. – Byliśmy liderem projektu wyszehradzkiego, w którym badaliśmy styl życia młodych ludzi. Ale współpracujemy też z państwami bałtyckimi i sąsiadującymi z nami. One oczekują, że będziemy liderami projektów. Dlatego w oparciu o nasze centra badawcze, stworzymy Międzynarodowe Centrum Naukowe – zapowiada Bergier. To pozwoli uczelni organizować duże międzynarodowe kongresy naukowe, nawet do tysiąca uczestników.

Będą leczyć boreliozę

Przy PSW działa już niepubliczna profesorska przychodnia zdrowia, która w kwietniu rozszerzy ofertę. Co miesiąc będzie tu przyjmowała prof. Agnieszka Pedrycz - Wieczorska z Lublina, która specjalizuje się w leczeniu boreliozy.

– Zapotrzebowanie na leczenie pacjentów z boreliozą jest niezwykle duże. W Lublinie gdzie przyjmuję pojawiają się pacjenci właśnie z powiatu bialskiego, gdzie jest dużo lasów i są kleszcze – tłumaczy Agnieszka Pedrycz-Wieczorska. – Chorobę rzadko skutecznie się rozpoznaje. Bo jest wieloobjawowa i lekarzom rodzinnym nie zawsze nasuwa się pomysł aby badać właśnie w tym kierunku – dodaje pani profesor.

Jeszcze zanim specjalistka zacznie przyjmować w profesorskiej przychodzi, uczelnia zorganizuje otwarty wykład właśnie na temat boreliozy i sposobów leczenia. Przypomnijmy że w Białej Podlaskiej działa Fundacja Pomocy Chorym na Boreliozą do której należy wiele osób.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 marca 2017 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A niby gdzie on pójdzie jak to on stworzył i uważa za swoje. Szkoda ze ta produkcja nie znajduje miejsc pracy.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A moze to już tak czas na emeryturkę. Co????? Ustąp pan miejsca młodym.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ten jak zwykle.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!