poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Już ponad 1,5 tys. przebadanych serc w powiecie bialskim

Autor: Ewelina Burda

fot.archiwum
fot.archiwum

Projekt „Razem dla serca” na półmetku. Przebadano już ponad 1,5 tys. mieszkańców powiatu bialskiego.

Blisko połowa zgonów w powiecie bialskim to wynik chorób układu krążenia. Stąd pomysł na bezpłatne badania profilaktyczne w ramach akcji Razem dla serca. Przejdzie je blisko 2,5 tys. mieszkańców regionu.

Do tej pory, w kierunku chorób układu krążenia przebadano już ok. 1 600 osób w wieku 40-60 lat. W pakiecie badań m.in. RTG klatki piersiowej, badanie EKG, echokardiografia oraz morfologia. - Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości opieki zdrowotnej w całym powiecie bialskim.

Zwiększy się także świadomość na temat zasad zdrowego stylu życia. Na podstawie zebranych podczas projektu informacji zostanie stworzony „Powiatowy program walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży” -  mówi wicestarosta bialski Jan Bajkowski.

– Osoby które już skorzystały z badań są zadowolone z ich  jakości i szybkości. U części z nich już wykryto m.in. cukrzycę. Niektóre osoby od razu po badaniach musiały zostać w szpitalu – przyznaje Anna Jureczek koordynator projektu ze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.  Na ten projekt starostwo dostało 1,7 mln zł dofinansowania z funduszy norweskich. Ale projekt „Razem dla serca” to nie tylko badania. Do tej pory udało się też przeprowadzić  150 spotkań edukacyjnych z dietetykiem dla ponad 3 tys.   uczniów ze szkół różnych szczebli. Starostwo zorganizowało  konkursy promujące zdrowy tryb życia  oraz cztery pikniki zdrowotne.

Czytaj więcej o: zdrowie Razem dla
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!