wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kamienie pamięci w Puchaczach. "Przywrócić godność pomordowanym Żydom"

Dodano: 14 sierpnia 2016, 20:41
Autor: Ewelina Burda

Kamienie pamięci we wsi Puchacze - to miejsce gdzie Niemcy pomordowali ukrywających się Żydów podczas II Wojny Światowej/ fot. E.Burda
Kamienie pamięci we wsi Puchacze - to miejsce gdzie Niemcy pomordowali ukrywających się Żydów podczas II Wojny Światowej/ fot. E.Burda

Nie chcieli do getta w Międzyrzecu Podlaskim, dlatego ukrywali się w ziemiankach w lesie przy wsi Puchacze. Ale po kilku łapankach, niemieccy okupanci w końcu wpadli na ich ślad i ich wystrzelali. Mowa o 23 Żydach. W środę w Puchaczach (gm. Międzyrzec Podlaski) w miejscu ich pochówku odsłonięto trzy kamienie pamięci.

To inicjatywa warszawskiej fundacji Pamięć Która Trwa. - Zajmujemy się upamiętnianiem ofiar z historii polsko-żydowskiej z czasów holokaustu - mówi Zbigniew Niziński prezes fundacji. - Do wsi Puchacze dotarliśmy dzięki zapiskom znalezionym w Izraelskim Instytucie Pamięci. A później przeprowadziliśmy jeszcze wywiady środowiskowe - dodaje prezes.

W ten sposób udało się ustalić dokładne miejsca gdzie Żydzi się ukrywali, a następnie zostali rozstrzelani przez Niemców.

- Chodzi o 23 osoby, w tym ok. 14 dzieci. Rodziny żydowskie szukały schronienia w ziemiankach w lasach, bo nie chciały pójść do międzyrzeckiego getta. Polacy im pomagali, przynosząc jedzenie. -W tym ziemiankach przez pół roku tak żyli. Ale Niemcy organizowali łapanki. I pod koniec 1942 roku znaleźli ich i rozstrzelali pojedynczo- opowiada Niziński. - Za pomoc Żydom zamordowany też został Wojciech Pachurka z pobliskiej wsi. To miejsce też upamiętniliśmy. A kilka tygodni temu Pachurka wraz z żoną zostali pośmiertnie oznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata- zauważa prezes warszawskiej fundacji.

W lesie okalającym wieś Puchacze są trzy takie miejsca. Do tej pory nie były oznaczone.

- My postawiliśmy "kamienie pamięci", udało się ustalić nazwiska tych Żydów. W ten sposób przywróciliśmy godność tym pomordowanym ludziom. Bo przecież byli Polakami, a zginęli  za to, że byli narodowości żydowskiej - zwraca uwagę Zbigniew Niziński.  

Przed wojną we wsi mieszkało pięć rodzin żydowskich, zajmowały się głównie rolnictwem i handlem.Tylko w pobliskim Międzyrzecu Podlaskim w okresie międzywojennym ludność żydowska stanowiła 75 proc. mieszkańców.

- Ja miałem wtedy 9 lat. To mój ojciec wiedział gdzie Żydzi się ukrywali. Niemcy którzy stacjonowali tam gdzie teraz jest plebania, szukali do skutku - opowiada Józef Siłaczuk, jeden z najstarszych mieszkańców wsi, który pomagał wskazać miejsce pochówku Żydów.

- Od kilku już lat staramy się przywracać pamięci historię ziemi międzyrzeckiej. To dla nas ogromne przeżycie kiedy okrywamy miejsca pochówku naszych braci- przyznaje Krzysztof Adamowicz wójt gminy Międzyrzec Podlaski. - Tuż za tym kamieniem pamięci jest wyznaczone miejsce. To tam była ziemianka, gdzie przez pół roku ukrywali się Żydzi, a Polacy nieśli im pomóc. Ale okrucieństwo wojny okazało się przeogromne. Obok Żydów ginęli Polacy - podkreśla Adamowicz.

Na odsłonięcie kamieni pamięci oprócz mieszkańców pobliskich terenów, przyjechała też ok. 100-sobowa grupa młodzieży z Izraela, która podkreślała że dla nich pamięć o przodkach i ich historii jest bardzo istotna, bo "ciągle o tym mówią w swoim kraju". Za pomordowanych modlili się m.in. biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Czytaj więcej o: Żydzi Puchacze kamienie pamięci
Łukasz Niebołaz
ciekawy
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Łukasz Niebołaz
Łukasz Niebołaz (16 sierpnia 2016 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlatego że jedni są po jasnej , a drudzy ciemnej stonie mocy.
Rozwiń
ciekawy
ciekawy (16 sierpnia 2016 o 06:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego na zdjęciu jeden ma czarną myckę, a dwu ma różowe?
Rozwiń
Gość
Gość (15 sierpnia 2016 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy upamiętnić również w Garbowie miejsce gdzie na świat w 1919 roku przyszedł przyszły " bohater ze Świętochłowic" - Salomon Morel.Tak ,tak to ten który stołkiem zabijał uwięzionych tam Ślązaków.
Rozwiń
Gość
Gość (15 sierpnia 2016 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszyscy z nich byli Polakami, ale bardzo trudno znalezc osobę innego wyznania, która poświęciła życie za Polaka o katolickiej wierze..
Rozwiń
Gość
Gość (15 sierpnia 2016 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy przywróci się godność pomordowanym w 1944 ziemianom? To Polacy pomordowani przez Polaków. Na ich zrabowanych ziemiach panoszą się teraz wyborcy i działacze PSL. O nas, o Polakach umęczonych w swojej Ojczyźnie kazano zapomnieć. Czy nastanie sprawiedliwość?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!