piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Świeżo upieczony germanista nie chce pracować w szkole, tylko być tłumaczem lub stażystą Polskiej Agencji Prasowej, bo kończy też dziennikarstwo. W Radzyniu Podlaskim nie znajdzie pracy.

Podobnie inni mieszkańcy małych miast naszego regionu myślący o ciekawym, rozwijającym zajęciu. - Trudno zadowolić tych, którzy mają podobne wymagania. Na ogół zawód nauczyciela jest przecież pożądany, postrzegany jako zapewniający stabilną przyszłość - mówi Anna Ilczuk kierująca radzyńskim PUP.
67 zarejestrowanym tam bezrobotnym absolwentom niełatwo gdzieś się zaczepić. Wielu z nich opuści miasto i poszuka szczęścia w Warszawie lub Lublinie albo wyjadą za granicę. Młodzi Podlasianie sądzą, że wszędzie, tylko nie na prowincji coś im się w życiu uda.
- Czekam tylko, kiedy przystąpimy do unii, aby przeprowadzić się do pierwszego państwa, w którym znajdę legalne, ciekawe i dobrze płatne zatrudnienie - deklaruje Anita Budzyńska z Białej Podlaskiej, studiująca anglistykę w Warszawie. Do rodzinnego miasta nie ma ochoty wracać. Już rozgląda się za pracą w stolicy.
Ponad 20 absolwentów z wyższym wykształceniem znalazło pracę w szkołach powiatu łosickiego po zlikwidowaniu w nich nadgodzin dla nauczycieli. - Robimy wszystko, aby zatrzymać ciągle trwający odpływ młodej inteligencji. Bezrobotni z wyższym wykształceniem traktowani są priorytetowo. Jeżeli powstają nowe miejsca pracy, bierzemy przede wszystkim ich pod uwagę przy zatrudnianiu - zapewnia Elżbieta Roszczak, kierownik PUP w Łosicach. Jednak ci z dyplomami najlepszych uczelni do domu nie wracają.
- Teraz liczy się doświadczenie. Sam dyplom nie wystarczy. Będąc tylko bezrobotnym w swoim mieście, nic nie osiągnę. W Warszawie mam większe możliwości - twierdzi Robert Karwowski, student prawa z Białej Podlaskiej.

Chętnie ich widzą

Ewa Tomczak dyrektor firmy Diverse Doradztwo Personalne z Warszawy:
-Młodzi ludzie z prowincji mają przewagę na stołecznym rynku pracy, jaką im daje, paradoksalnie, trudniejsza sytuacja wyjściowa. Oceniamy to jako dobrą postawę wobec pracy. Prezentują znacznie więcej, dobrze rozumianej pokory, chętniej się angażują, bardziej im zależy. Niechęć do powrotu jest silnym motywatorem. Podkreślam jednak, że punktem wyjściowym są posiadane kompetencje, a wśród nich wykształcenie odebrane na dobrych uczelniach. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!