sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kilku cudzoziemców w Białej i Horbowie zachorowało na odrę

Dodano: 14 sierpnia 2016, 07:55
Autor: Ewelina Burda

Przy ośrodku w Białej Podlaskiej powstał filtr epidemiologiczny ale jeszcze nie został uruchomiony / fot.E.Burda
Przy ośrodku w Białej Podlaskiej powstał filtr epidemiologiczny ale jeszcze nie został uruchomiony / fot.E.Burda

Zachorowania na odrę stwierdzono u kilku osób w ośrodkach dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej oraz Horbowie.

Odra to wirusowa choroba zakaźna, która objawia się wysoką gorączką i wysypką na skórze. Zwykle jej przebieg jest łagodny, ale u niektórych może powodować poważne powikłania, np. zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego czy zapalenie mózgu.

W ośrodku recepcyjnym w Białej Podlaskiej odrę zdiagnozowano u czterech osób pochodzących z Czeczeni, u trójki dzieci i jednego dorosłego.

- Wszyscy cudzoziemcy są pod opieką lekarską, a osoby chore przebywają w oddzielnych pomieszczeniach - mówi Jakub Dudziak rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

- Urząd zalecił częstsze sprzątanie i dezynfekcję w ośrodku. Odwołano także zajęcia grupowe np. z języka polskiego. Pracownicy ośrodka są w stałym kontakcie z inspekcją sanitarną i wykonują wszystkie zalecenia mające na celu zapewnienie jak najlepszej opieki mieszkańcom placówki- dodaje rzecznik.

Poza tym, poinformowana o sprawie lubelska Państwowa Inspekcja Sanitarna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (która odpowiada za bialski ośrodek) zaleciła przeprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko odrze u wszystkich dzieci znajdujących się w ośrodku oraz wykonanie badań lekarskich osób, które mogły mieć kontakt z chorymi.

Odrę wykryto też u dwóch osób z ośrodka pobytowego w Horbowie koło Białej Podlaskiej. - Mieliśmy trzy podejrzenia. Pobraliśmy próbki i przesłaliśmy do badań do Polskiego Zakładu Higieny. Potwierdziło się u dwójki dzieci - mówi Jarosław Sawicki pełniący obowiązki powiatowego inspektora sanitarnego w Białej Podlaskiej. - Jedna z tych osób gdy trafiła do Horbowa była już niezakaźna. A druga była hospitalizowana na oddziale chorób zakaźnych bialskiego szpitala. Ale już jest zdrowa i została wypisana-dodaje Sawicki.

Dzieci zanim trafiły do Horbowa przebywały w ośrodku recepcyjnym w Białej Podlaskiej. - Zaleciliśmy aby wszystkie osoby relokowane z ośrodka z Białej, były objęte kwarantanną, a osoby u których stwierdzono odrę, izolacją. Poza tym, personel który ma z nimi styczność powinien używać maseczek, najlepiej aby były to osoby z potwierdzonymi szczepieniami przeciwko odrze. Zalecimy też, aby wszystkie dzieci przebywające w ośrodku były objęte szczepieniem  - podkreśla Sawicki. - Chorują cudzoziemcy, bo najczęściej nie mają ze sobą dokumentacji i nie wiadomo jakimi szczepieniami byli objęci-zauważa powiaty inspektor sanitarny.  W powiecie bialskim stopień zaszczepienia przeciwko odrze jest wysoki. - Jest mniejsze zagrożenie zakażenia, ale istnieje -przyznaje Jarosław Sawicki.

W Polsce dzięki powszechnie prowadzonym szczepieniom ochronnym rocznie rejestruje się tylko ok. 100 przypadków odry.

Filtr "ma usprawnić wykrywanie chorób zakaźnych". Ale jeszcze nie działa

Przy ośrodku w Białej Podlaskiej powstał jeden z najnowocześniejszych w Europie filtrów epidemiologicznych. To obiekt ambulatoryjny, który ma usprawnić właśnie wykrywanie chorób zakaźnych u cudzoziemców przekraczających wschodnią granicę  i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ich w głąb kraju. Obiekt stojący na terenie ośrodka dla cudzoziemców uzyskał już pozwoleniu na użytkowanie. Obecnie trwa kompletowanie wyposażenia oraz procedura wyboru operatora usług medycznych. Otwarcie filtra planowane jest na koniec listopada.

mark
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mark
mark (17 sierpnia 2016 o 00:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wkrótce inne ciekawe choroby zawitają do nas ze wschodu !
Rozwiń
Gość
Gość (15 sierpnia 2016 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bo czeczeńcy są eko - nie szczepią się :)
Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2016 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chorują na Odrę bo są nad. Bugiem!
Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2016 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a podobno prezes bredził ,jak o chorobch zakaznych zawleczonych przez tych brudasów ,ale jest coś gorszego ,o czym tu się nie wiedzieć czemu nie pisze,o gruzlicy i to opornej na wszystko,jakim trzbab być durniem ,żeby takie bomby biologicne w imie głupiego bełkotu katolsko-humanitarnego przyjmować i rozmieszczać w kraju
Rozwiń
dochtor
dochtor (14 sierpnia 2016 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za Odrą w tri miga ozdrowieją z odry.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!