sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kolegium UMCS żegna się z Białą Podlaską

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2014, 14:45
Autor: Ewelina Burda

Za kilka miesięcy kolegium licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej przestanie istnieć. Budynkiem, który opuszczą studenci jest zainteresowane miasto.

W tej chwili studia w kolegium kończy zaledwie 17 osób. Decyzja UMCS wiąże się także ze znowelizowaniem ustawy o szkolnictwie wyższym. - Zgodnie z ustawą kształcenie w ośrodku zamiejscowym, jakim jest kolegium licencjackie, może być prowadzone do 2015 roku. Po tym czasie placówki takie będą wygaszane albo przekształcane w filie lub wydziały zamiejscowe - tłumaczy Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik prasowy UMCS. - Jednak, aby tak się stało niezbędne jest duże zainteresowanie młodzieży podjęciem kształcenia w takich ośrodkach. Tymczasem, ono systematycznie spada - dodaje Kozak-Siemińska. W związku z tym, uczelnia zamyka swoje kolegium nie tylko w Białej Podlaskiej, ale również w Radomiu, Biłgoraju oraz Kazimierzu Dolnym. Proces wygaszania bialskiej placówki rozpoczął się już w roku akademickim 2012/2013. Nie uruchomiono wtedy nowych kierunków studiów, a w kolejnym roku w ogóle nie prowadzono naboru. Kolegium w Białej Podlaskiej oferowało naukę na kierunkach: socjologia, slawistyka, filologia polska oraz kulturoznawstwo. - Studia kończyłam prawie 10 lat temu i pamiętam, że wtedy w kolegium uczyło się kilkaset osób - mówi była studentka Marta Tkacz z Białej Podlaskiej. - Bardzo mi odpowiadały studia na miejscu, nie chciałam uczyć się w większym mieście, bo nie było mnie na to stać. A przecież kadrę mieliśmy z UMCS z Lublina - potwierdza Tkacz. Niestety, z roku na tok zainteresowanie studiami w bialskim kolegium malało. W 2000 roku, kiedy kolegium rozpoczęło swoją działalność, na studia zgłosiło się ponad 300 osób. W późniejszych latach, liczba studentów wzrosła nawet do ponad 900. A obecnie to grupa licząca 17 osób. UMCS zamyka kolegium, ale pozostaje okazały budynek przy ul. Piłsudskiego 24. Ma ponad 500 mkw. powierzchni użytkowej. Są tam m.in.: sale wykładowe i ćwiczeniowe, biblioteka i część hotelowa. Zgodnie z procedurą, obiekt wróci do zasobów Skarbu Państwa. Trwają jednak rozmowy władz uczelni z prezydentem Białej Podlaskiej. - Nie chcemy jeszcze o tym mówić, bo formalnie budynek jest nadal w rękach UMCS. Chcielibyśmy zagospodarować obiekt, ale na jakich zasadach, to się jeszcze okaże - zaznacza Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta miasta. Siedziba kolegium znajduje się zaledwie kilkaset metrów od Urzędu Miasta.

A w Puławach otwierają

Swój wydział zamiejscowy UMCS planuje utworzyć w Puławach. Placówka miałaby powstać po przekształceniu niepublicznej Puławskiej Szkoły Wyższej. UMCS chce tam otworzyć studia na kierunkach: fizjoterapia, chemia techniczna, PR i doradztwo medialne oraz administracja publiczna. Uczelnia czeka na jeszcze na decyzję ministerstwa w tej sprawie.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!