Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 lutego 2018 r.
9:08

Koło łowieckie przeciwko staroście. Domaga się przywrócenia obwodu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
29 10 A A
Spór pomiędzy kołem łowieckim Diana a starostą bialskim rozstrzygnie sąd. Właśnie odbyła się pierwsza rozprawa/ Ewelina Burda
Spór pomiędzy kołem łowieckim Diana a starostą bialskim rozstrzygnie sąd. Właśnie odbyła się pierwsza rozprawa/ Ewelina Burda

Koło łowieckie Diana przed sądem domaga się od starosty bialskiego przywrócenia dzierżawy obwodu łowieckiego nr 19 w gminie Międzyrzec Podlaski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przede wszystkim koło nie szacowało szkód w terminie, nie wypłacało należycie odszkodowań dla rolników. Redukcja dzika była niewystarczająca i przez to rolnicy mieli zniszczone uprawy i byli skonfliktowani z kołem – przypomniał przed sądem Mariusz Filipiuk, starosta bialski, który w styczniu zeszłego roku wypowiedział kołu umowę dzierżawy.

Na decyzję wpływ miały także liczne skargi rolników i negatywne opinie wójta gminy Międzyrzec Podlaski oraz Lubelskiej Izby Rolniczej. Z kolei koło łowieckie Diana z tymi zarzutami się nie zgadza i w sądzie domaga się przywrócenia umowy dzierżawy na kolejne 10 lat. W poniedziałek odbyła się pierwsza rozprawa.

– Nie mamy sobie nic do zarzucenia, te powody są chybione – podkreśla Marek Michalik prezes Diany ze Stężycy. – Szkody były naprawiane, a jeżeli zdarzały się poślizgi w wypłatach odszkodowań, to wynikały one z porozumień z rolnikami, ale nie miało to wpływu na wysokość odszkodowań. Gospodarka łowiecka była prowadzona wzorowo – zaznacza Michalik, podając, że w sezonie 2016/2017 myśliwi odstrzelili ponad 140 dzików w tym obwodzie.

Nie zmienia to faktu, że w kwietniu zeszłego roku starosta bialski zawarł umowę dzierżawy z innym kołem – Ogar z Białej Podlaskiej. – To była bardzo dobra decyzja, dzisiaj nie ma konfliktów z rolnikami, te relacje są bardzo dobre. Nowy dzierżawca do tej pory odstrzelił ponad 250 dzików – zaznacza Filipiuk.

– Decyzja starosty o wydzierżawieniu obwodu innemu kołu została podjęta niezgodnie z prawem, bez stosownego wniosku Polskiego Związku Łowieckiego – uważa z kolei Marek Michalik. I faktycznie – przed sądem toczy się jeszcze drugie postępowanie z powództwa Polskiego Związku Łowieckiego o uznanie umowy z kołem Ogar za nieważną.

– Uważamy, że w związku z orzecznictwem Sądu Najwyższego, bez odpowiedniego wniosku PZŁ starosta nie może zawrzeć umowy z dowolnym kołem. W tym przypadku PZŁ złożył wniosek na rzecz koła Diana – tłumaczy adwokat Maciej Burzyński, pełnomocnik koła łowieckiego, który wnioskował o zawieszenie postępowania w związku z drugą sprawą. – Rozpoznanie tamtej sprawy będzie miało wpływ na przebieg naszej – uważa Burzyński.

Sędzia Joanna Kobeszko stwierdziła, że decyzja o ewentualnym zawieszeniu zostanie podjęta na posiedzeniu niejawnym.

– Koła łowieckie nie mogą wymuszać na Skarbie Państwa dalszej dzierżawy obwodów, gdy można im udowodnić, że źle prowadzą gospodarkę łowiecką, a my uważamy, że tak było w tym przypadku – zaznacza radca prawny Jarosław Łataś, reprezentujący starostę bialskiego.
Koło Diana dzierżawiło ten obwód od blisko 50 lat. Umowy z kołami łowieckimi są podpisywane na 10 lat.

Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lutego 2018 o 09:34
Sprzedam tanio puchy z truchłem dziczym. S. Pawluk
Avatar
chłop / 10 lutego 2018 o 09:00
undefined napisał:
W zeszlym roku,odbylo sie zebranie ze starosta w Maniach. Tematem bylo kolo lowieckie Diana i ich dzialalnosc na terenie gminy... odbylo sie glosowanie,czy rolnicy dalej chca wspolpracy z obecnym kolem lowieckim. Nikt z obecych nie zaglosowal za dalsza wspolpraca! Starosta juz w tamtej chwili liczyl sie z postepowaniem sadowym,ale i tak byl po stronie rolnikow... poprostu Ci ludzie to typowe swinie. Robili co chcieli i nagle sie urwalo!!! Panie Filipiuk trzymam kciuki!  Tepic to zadufane w sobie dziadostwo....
 Bardzo  ciekawe.Rolnicy  byli  przeciwko  myśliwym a dzisiaj płaczą ,że  muszą likwidować  chodowle  świń.Tylko  współpraca , współdziałanie i mądre  decyzje pozwolą na   zatrzymanie  tej  plagi jaką jest ASF.Niestety   biednemu  i głupiemu  zawsze  wiatr wieje  w oczy, głosują nie  wiedząc  na kogo i za czym , a później  się  dziwią ,że  dzieje  się  nie  po ich  myśli.
 Bardzo  ciekawe.Rolnicy  byli  przeciwko  myśliwym a dzisiaj płaczą ,że  muszą likwidować  chodowle  świń.Tylko  współpraca , współdziałanie i mądre  decyzje pozwolą na   zatrzymanie  tej  plagi jaką jest ASF.Niestety   biednemu  i głupiemu  zawsze  wiatr wieje  w oczy, głosują nie  wiedząc  na kogo i za czym , a później  się  dziwią ,że  dzieje  się  nie  po ich  myśli. rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 07:07
W zeszlym roku,odbylo sie zebranie ze starosta w Maniach. Tematem bylo kolo lowieckie Diana i ich dzialalnosc na terenie gminy... odbylo sie glosowanie,czy rolnicy dalej chca wspolpracy z obecnym kolem lowieckim. Nikt z obecych nie zaglosowal za dalsza wspolpraca! Starosta juz w tamtej chwili liczyl sie z postepowaniem sadowym,ale i tak byl po stronie rolnikow... poprostu Ci ludzie to typowe swinie. Robili co chcieli i nagle sie urwalo!!! Panie Filipiuk trzymam kciuki! Tepic to zadufane w sobie dziadostwo....
Avatar
czyt / 8 lutego 2018 o 17:13
undefined napisał:
Już jest nowa ustawa łowiecka w Sejmie i będzie deubekizacja  i skoncza się przywileje
 Raczej obyś się nie mylił, ale się nie zanosi.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:47
ile zakoconej zwierzyny zamordował w tym roku człowiek pierwotny , zwany myśliwym?
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:45
chłopoki walczta o swoje . ZSL zawsze wam pomoże.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:30
Rozwiązać te związki morderców. Krytykuje się Niemców w czasie II wojny, a co ci mordercy robią.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:18
a co PZŁ stoi ponad prawem ? jak kolo łowieckie nie wywiązuje sie to rolnik powinien mieć prawo sam polować na swoim gruncie a nie jakieś PZŁ żeby się szarogęsiło, prawo własności rzecz święta a nie pseudo myśliwi żerują na stratach rolników
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:18
A kto jest nowym dzierżawcą obwodu??
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 09:51
Już jest nowa ustawa łowiecka w Sejmie i będzie deubekizacja i skoncza się przywileje
Avatar
Gość / 26 lutego 2018 o 09:34
Sprzedam tanio puchy z truchłem dziczym. S. Pawluk
Avatar
chłop / 10 lutego 2018 o 09:00
undefined napisał:
W zeszlym roku,odbylo sie zebranie ze starosta w Maniach. Tematem bylo kolo lowieckie Diana i ich dzialalnosc na terenie gminy... odbylo sie glosowanie,czy rolnicy dalej chca wspolpracy z obecnym kolem lowieckim. Nikt z obecych nie zaglosowal za dalsza wspolpraca! Starosta juz w tamtej chwili liczyl sie z postepowaniem sadowym,ale i tak byl po stronie rolnikow... poprostu Ci ludzie to typowe swinie. Robili co chcieli i nagle sie urwalo!!! Panie Filipiuk trzymam kciuki!  Tepic to zadufane w sobie dziadostwo....
 Bardzo  ciekawe.Rolnicy  byli  przeciwko  myśliwym a dzisiaj płaczą ,że  muszą likwidować  chodowle  świń.Tylko  współpraca , współdziałanie i mądre  decyzje pozwolą na   zatrzymanie  tej  plagi jaką jest ASF.Niestety   biednemu  i głupiemu  zawsze  wiatr wieje  w oczy, głosują nie  wiedząc  na kogo i za czym , a później  się  dziwią ,że  dzieje  się  nie  po ich  myśli.
 Bardzo  ciekawe.Rolnicy  byli  przeciwko  myśliwym a dzisiaj płaczą ,że  muszą likwidować  chodowle  świń.Tylko  współpraca , współdziałanie i mądre  decyzje pozwolą na   zatrzymanie  tej  plagi jaką jest ASF.Niestety   biednemu  i głupiemu  zawsze  wiatr wieje  w oczy, głosują nie  wiedząc  na kogo i za czym , a później  się  dziwią ,że  dzieje  się  nie  po ich  myśli. rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 07:07
W zeszlym roku,odbylo sie zebranie ze starosta w Maniach. Tematem bylo kolo lowieckie Diana i ich dzialalnosc na terenie gminy... odbylo sie glosowanie,czy rolnicy dalej chca wspolpracy z obecnym kolem lowieckim. Nikt z obecych nie zaglosowal za dalsza wspolpraca! Starosta juz w tamtej chwili liczyl sie z postepowaniem sadowym,ale i tak byl po stronie rolnikow... poprostu Ci ludzie to typowe swinie. Robili co chcieli i nagle sie urwalo!!! Panie Filipiuk trzymam kciuki! Tepic to zadufane w sobie dziadostwo....
Avatar
czyt / 8 lutego 2018 o 17:13
undefined napisał:
Już jest nowa ustawa łowiecka w Sejmie i będzie deubekizacja  i skoncza się przywileje
 Raczej obyś się nie mylił, ale się nie zanosi.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:47
ile zakoconej zwierzyny zamordował w tym roku człowiek pierwotny , zwany myśliwym?
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:45
chłopoki walczta o swoje . ZSL zawsze wam pomoże.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:30
Rozwiązać te związki morderców. Krytykuje się Niemców w czasie II wojny, a co ci mordercy robią.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:18
a co PZŁ stoi ponad prawem ? jak kolo łowieckie nie wywiązuje sie to rolnik powinien mieć prawo sam polować na swoim gruncie a nie jakieś PZŁ żeby się szarogęsiło, prawo własności rzecz święta a nie pseudo myśliwi żerują na stratach rolników
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:18
A kto jest nowym dzierżawcą obwodu??
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 09:51
Już jest nowa ustawa łowiecka w Sejmie i będzie deubekizacja i skoncza się przywileje
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 0 0

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 6 0

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 4 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 27 2

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 20 1

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 7 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 50 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 3 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!