sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kompostownia w gminie Wohyń. Wójt odmawia, inwestor się odwołuje

Dodano: 27 listopada 2015, 18:19
Autor: Ewelina Burda

Wójt gminy Wohyń nie zgodził się na kompostownię w Kuraszewie. Inwestor zamierza się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ma na to 14 dni.

Kompostownię tunelową w nowoczesnej technologii Bio-Com w Kuraszewie chce budować spółka Podlaskie Gorzelnie Surwin. Jedną ze swoich fabryk Surwin ma właśnie w pobliskiej Suchowoli. Produkuje tu m.in. spirytus. Do kompostowni trafiałyby poprodukcyjny wywar i słoma ze zbóż i kukurydzy.

Ale mieszkańcy obawiają się nieprzyjemnego zapachu, o czym pisaliśmy już w październiku. Zdaniem naszego czytelnika, pana Michała z Suchowoli lokalizacja kompostowni też jest problematyczna. – Zbyt blisko zabudowań mieszkalnych – podkreśla. Mieszkańcy zbierali podpisy pod protestem.

Inwestor, co prawda uzyskał pozytywne opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie i sanepidu, ale wszystko było w rękach władz gminy.

– W ubiegłym tygodniu wydałem negatywną decyzję środowiskową – przyznaje Stanisław Jóźwik wójt gminy Wohyń. – Argumenty mieszkańców są w wielu punktach uzasadnione – zaznacza wójt. – Najwięcej naszych wątpliwości wzbudził raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Wynikało z niego, że skład do kompostowania miał być bardzo złożony. W raporcie zabrakło też szczegółów o tym jak składowane będą materiały przed i po kompostowaniu – wymienia Jóźwik. – Kolejna sprawa to odległość od budynków mieszkalnych. Być może inwestor zechce uzupełnić pewne rzeczy? Droga nie jest zamknięta. Chcemy pomagać przedsiębiorcom, ale spełnione muszą być pewne warunki – podkreśla. Jego zdaniem, inwestycję należałoby przenieść na inną działkę.

– Cieszymy się z tej decyzji wójta – mówi pan Michał. – Poza tym na spotkaniu z inwestorem dowiedzieliśmy się, że do kompostowni miałyby też trafiać odpady m.in. ze sklepów. Nie wiadomo ile czasu zalegałyby na miejscu – dodaje nasz czytelnik.

Od decyzji wójta inwestor odwoła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Przygotowujemy właśnie wniosek w tej sprawie. Uważamy, że inwestycja nie jest groźna dla otoczenia i środowiska. A kompostownia jest nam bardzo potrzebna – mówi Roman Żabka członek zarządu spółki Surwin.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!