czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kondukty zakazane. Władze Międzyrzeca każą jechać za trumną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 września 2009, 19:19

Kondukty żałobne idące przez miasto stwarzają duże niebezpieczeństwo na drogach – uznali radni i wydali zakaz ich organizowania. Urzędnicy wojewody już sprawdzają, czy uchwała jest zgodna z prawem.

W Międzyrzecu Podlaskim z trzech katolickich kościołów na miejscowy cmentarz jest tak blisko, że kondukty idą przez centrum miasta. Problem w tym, że żałobnicy odprowadzają zmarłych ruchliwymi ulicami Warszawską i Brzeską.

– Od dawna kierowcy skarżyli się na kondukty. Kiedy jest większy pogrzeb, całe miasto jest zakorkowane. Ostateczna o wprowadzeniu zakazu przesądził wypadek z Bożego Ciała, kiedy kierowca rozbił dwa samochody policyjne ochraniające procesję – tak burmistrz Artur Grzyb tłumaczy, dlaczego Rada Miasta podjęła uchwałę, która nakazuje uczestnikom pogrzebu dotrzeć z kościoła na cmentarz autokarami lub samochodami.

– Pytaliśmy policję, czy nie odnotowała zagrożeń związanych z konduktami. Potwierdziła. Księża też przychylili się do zmechanizowanych pogrzebów, więc podjęliśmy decyzję – mówi Paweł Puszkarski, przewodniczący Rady Miasta.
Ale mieszkańcy nie są tak jednomyślni jak radni.

– To normalne, że z kościołów, które są zaledwie kilkaset metrów od starego cmentarza, ludzie idą za trumną zmarłego. Tak oddają mu szacunek – uważa Agata Paluszkiewicz, która mieszka niedaleko nekropolii.

Po zmianie przepisów mogą wzrosnąć kosztu pogrzebów. Przy większych pogrzebach rodziny będą musiały wynajmować autokary do przewiezienia żałobników. Zbigniew Chudowolski z miejscowego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych ocenia również, że ceremonie pogrzebowe mogą się wydłużyć. – Na niektórych pogrzebach jest nawet 500 osób. I wszystkie trzeba będzie jakoś przewieźć.

Nie wiadomo jednak, czy wrześniowa uchwała w ogóle wejdzie w życie. W piątek wzięli ją pod lupę prawnicy wojewody. Jeśli okaże się, że radni wprowadzili zakaz nielegalnie, zostanie on uchylony.

– Pobieżna analiza uchwały nasuwa poważne wątpliwości co do tego, czy jest ona zgodna z prawem – mówi Cezary Widomski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
– Zakaz ten ma charakter przepisu porządkowego. A przepis taki można wydać pod warunkiem, że jest luka w prawie i jakiejś kwestii nie regulują inne przepisy.

Także niektórzy księża mają wątpliwości co do zakazu. Jeden z miejscowych proboszczów przyznaje, że może to wzburzyć wiernych. – Teraz wszyscy są wyczuleni na sprawę wolności. A tu pojawia się zakaz. Przez to może być zamieszanie z organizacją pogrzebów – wyjaśnia ksiądz.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!