wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Konsultacje rolników w sprawie autostrady

  Edytuj ten wpis

Dziś zaczynają się konsultacje społeczne dotyczące budowy przyszłej autostrady
A-2 na odcinku Warszawa-Kukuryki.

Mieszkańcy wsi sąsiadujących z planowaną inwestycją będą mogli zgłosić uwagi dotyczące projektowanej drogi.

Wstępnie budowa autostrady jest przewidywana po 2013 roku. Alternatywną drogą wobec tej autostrady pozostanie dotychczasowa droga krajowa numer 2, po której przejazd nie będzie płatny.

- Już dawno, przed ponad 10 laty, gdy wytyczono pierwszy raz tę autostradę, cieszyli się ludzie, że zaraz będzie A-2. Muszę pojechać do Białej, żeby dobrze przyjrzeć się mapom i posłuchać, co mówią specjaliści - mówi Jan Semeniuk, sołtys wsi Husinka, który wspomina, że już 10 lat temu pierwszy raz wytyczano autostradę i wówczas ludzie liczyli, że A-2 szybko powstanie. - Rolnicy nie mogli długo sprzedawać ziemi. Nadal muszę dzierżawić pole od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, bo jest zarezerwowane pod drogę - dodaje sołtys.

- Zastanawialismy się nad przygotowanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariantami planowanej autostrady. Najbardziej trafna jest stara wersja opracowana przed laty, gdzie szosy biegną obok Cicibora. A-2 przecina wówczas całą gminę i jest blisko miasta. Chciałbym, aby ludzie teraz dowiedzieli się, jak ma przebiegać planowana autostrada, by po jej wybudowaniu nie narzekali, że nic nie wiedzieli wcześniej - mówi Jerzy Adamski, sekretarz bialskiej gminy.

- Autostrada rozdzieli grunty i rodziny i będzie przeszkodą jak rzeka, która wymaga mostów - mówi Jan Sikora, wójt Zalesia, który uważa, że konsultacje społeczne są bardzo ważne. - Konieczne będą scalenia ziemi, wymiany gruntów i wykonanie przejazdów. Ludzie jednak mogą składać wnioski, że coś im się nie podoba. Ale pojawią się też plusy, bo przez wsie przestaną jeździć ciężarówki, które będą miały autostradę. No i zjazd z autostrady aż do przejścia granicznego będzie dobrym miejscem do inwestowania - przyznaje wójt.

- Podczas spotkań konsultacyjno-informacyjnych rozważane będą trzy warianty przebiegu autostrady A-2 przez województwo lubelskie. Pierwszy jest zgodny z wydaną jeszcze w latach 90. decyzją lokalizacyjną oraz dwa dodatkowe północny i południowy - mówi Zbigniew Szepietowski, wicedyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.

- Chcemy się dowiedzieć, co mieszkańcy sądzą o tych wariantach. Uwagi będą przeanalizowane i posłużą wybraniu jednego projektu, który będzie podlegać dalszym szczegółowym opracowaniom - dodaje wicedyrektor.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!