czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Kości niezgody. Wieś przeciw proboszczowi

Dodano: 18 listopada 2013, 19:10
Autor: Ewelina Burda

O konflikcie mieszkańców Serokomli z proboszczem program zrobiła Lokalna magnes TV. Na zdjęciu kadr
O konflikcie mieszkańców Serokomli z proboszczem program zrobiła Lokalna magnes TV. Na zdjęciu kadr

Aby przygotować kwatery pod nowe nagrobki, proboszcz wynajął koparkę. Mieszkańcy miejscowości twierdzą, że w trakcie prac doszło do zbezczeszczenia szczątków ich przodków

– Na początku listopada na tzw. starej części naszego cmentarza zobaczyłem, że koparka rozkopuje stare mogiły, w których spoczywają nasi dzielni ziomkowie walczący o wieś – opowiada Władysław Wojtaś z rady parafialnej w Serokomli (pow. łukowski). I dodaje: – Proboszcz sam zdecydował o sposobie przygotowania miejsc na nowe nagrobki, bez żadnej konsultacji z nami. Potem po cmentarzu walały się kości, a ziemia ze szczątkami była wywożona ciężarówką poza Serokomlę.

Mieszkańcy miejscowości powiadomili policję i sanepid.

– Wpłynęło zgłoszenie z zarzutami wobec księdza dotyczące nieprawidłowego przygotowania nowych miejsc pochówku – potwierdza nadkomisarz Andrzej Dudzik, rzecznik komendy powiatowej policji w Łukowie.

Jednak w trakcie kontroli łukowski sanepid nie dopatrzył się rażących uchybień. – Ksiądz ma prawo budować nowe kwatery w miejscu starych. Pod warunkiem, że upłynęło co najmniej 20 lat od pochówku. Natomiast znalezione w ziemi szczątki trzeba odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej zapakować do worka i zakopać głębiej w ziemi – tłumaczy Anna Kwiatkowska, dyrektor sanepidu w Łukowie.

Zgodnie z zaleceniem inspektorów, proboszcz nakazał, aby wywiezioną stąd ziemię robotnicy przywieźli z powrotem na teren cmentarza. – Ksiądz został ukarany mandatem. Wiemy, że naprawił swoje przewinienia – dodaje Kwiatkowska.

Tymczasem Władysław Wojtaś z rady parafialnej utrzymuje, że to mieszkańcy z własnej inicjatywy zakopali kości, które walały się po nekropolii. – Nie mogliśmy czekać, bo szacunek i godność zmarłym się należy. Sam natknąłem się na cmentarzu na pogniecioną czaszkę – wyznaje pan Władysław.

Zapytany o komentarz w "cmentarnej” sprawie, ks. proboszcz Henryk Domański powołuje się na wyniki kontroli sanepidu. – Sprawa jest już zamknięta. Zarzuty wobec mnie były wyolbrzymione i nieprawdziwe. Nie czuję się winny. Grupa wiernych niepotrzebnie nagłośniła sprawę. Nie chcę do niej wracać – mówi krótko ks. Domański.

Posługę duszpasterską ks. Domański sprawuje w parafii Św. Stanisława BM dopiero od września.

– Od samego początku urzędowania nowego proboszcza w parafii zachodzą duże zmiany. Nikt nie pyta nas o zdanie. Jest nam z tego powodu przykro – mówi z żalem pan Wojciech z Serokomli.

Niemniej jednak, podczas niedzielnej mszy proboszcz publicznie przeprosił swoich parafian za zajście na cmentarzu.

Pracownicy Urzędu Gminy w Serokomli nie chcą komentować tych wydarzeń. – Nie interweniowaliśmy, bo nic nam o tym nie wiadomo – ucina Teresa Ponikowska, sekretarz Urzędu Gminy w Serokomli.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!