niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Na południowym Podlasiu brakuje jakiegokolwiek składowiska odpadów azbestowych. Za wywózkę ich do Poniatowej trzeba słono płacić.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Bialskiego radny Zbigniew Kot z Międzyrzeca Podlaskiego wskazał na kłopoty ze składowaniem odpadów azbestowych. Jako niebezpieczne nie mogą być one przewożone na zwykłe wysypiska śmieci. W całym woj. lubelskim znajduje się tylko jedno specjalne składowisko, na którym za złożenie tony azbestu trzeba zapłacić ok. 500-900 zł. - Jest to pokaźna kwota, większość odpadów azbestowych trafia zatem do lasów. Czy zatem starosta przewiduje zorganizowanie jakiejś zbiórki pozostałości azbestu? - zapytał radny.
Witold Sautycz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej przyznał, iż rzeczywiście, powiat bialski i sąsiednie nie mają składowiska odpadów, na które można legalnie zwozić azbest. Najbliższe znajduje się w Poniatowej. Stosunkowo wysoki koszt składowania jest związany z opłatami, które zarządzający musi wnosić do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W. Sautycz przyznał, ze co najmniej 2-3 składowiska w powiecie bialskim posiadają odpowiednie warunki, aby w nich wydzielić miejsca do składowania niebezpiecznych substancji zawierających azbest. Do kosztu przygotowania takich punktów dojdą wysokie opłaty ekologiczne. Być może gminy rozwiązujące to zadanie mogłyby w części otrzymać wsparcie z funduszu ochrony środowiska.
Dyrektor wspomniał o dofinansowaniu w niektórych powiatach akcji wymiany eternitu na inne pokrycie dachu. Takie działania wymagają jednakże bliskości miejsca składowania wyrobów azbestowych. Ze względu na ekologię, zdaniem W. Sautycza, lepiej nie ruszać pokryć eternitowych, gdyż najbardziej szkodliwe jest pylenie azbestu. - Kiedy leży i został pomalowany, wtedy jest bezpieczniej - zaznaczył.
W latach 2002-2003 te problemy nabiorą wagi, gdy powiat i gminy będą musiały opracować plany zagospodarowania odpadów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!