wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Krok ku jawności

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2003, 16:24
Autor: Beata Malczuk

Czy już we wtorek, czyli tak jak wymagają tego przepisy od 1 lipca, internetowe BIP będą dostępne, dopiero się przekonamy. Niektóre gminy twierdzą, że start opóźni się o kilka dni.

Obowiązek jest obowiązkiem. Nie wszyscy jednak robią to z przekonaniem, niektórzy tylko po to, "żeby było”. Narzekają przy tym, że po raz kolejny odgórnie coś się narzuca, nie patrząc na koszty i nie zapewniając źródła ich pokrycia. Samorządy, które posiadają strony www, twierdzą, że i tak prawie wszystko, co ma być teraz publikowane, od dawna znajduje się w ogólnoświatowej sieci. Podstawowe informacje o pracy samorządu, personalia najważniejszych osób, adresy i zakres obowiązków jednostek i urzędów podległych, o tym można już przeczytać. Nowością będzie ujawnianie w BIP oświadczeń majątkowych wójtów, burmistrzów i najważniejszych urzędników. Nie wszędzie też podawano zarządzenia wójtów i informacje o wynikach przetargów.
Większość gmin wybrała usługi Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki w Lublinie. On zajmie się na mocy zawartych umów obsługą techniczną przedsięwzięcia. Samorząd Łomaz będzie płacił za to miesięcznie 90 złotych. Podobne kwoty podają inne urzędy w terenie.
WOI skupia się teraz na zapewnieniu bezpieczeństwa przy wprowadzaniu danych. Szkoli urzędników z gmin, tak zwanych redaktorów, którzy będą odpowiadać za treść BIP. Oni otrzymują hasła i loginy umożliwiające dostęp. Według Dariusza Szwedo z WOI, to od tych urzędników zależy teraz, czy już 1 lipca BIP znajdą się na stronach www.
Koordynatorem od tych spraw dla UG w Łomazach będzie sekretarz urzędu. Tamtejszy samorząd nie miał strony internetowej, więc wszystkie te informacje upubliczni po raz pierwszy na tak dużą skalę.
Na pytanie, kto będzie z BIP korzystał, samorządowcy nie potrafią odpowiedzieć. Wójt Łomaz Waldemar Droździuk napomyka, że chyba sami urzędnicy, mając na myśli różne jednostki nadzorujące.
- Nie jesteśmy jeszcze społeczeństwem informatycznym - powtarzają inni rozmówcy. Romuald Murawski, sekretarz UG w Konstantynowie podziela te wątpliwości. Choć tamtejszy urząd komputerami stoi, mając ich 16, i to w sieci, a każdy z Internetem, to początkowo odbiorców BIP nie związanych z samorządem nie będzie miał wielu. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!