czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Krzywda. Ruszył nabór do domu dla seniorów z wigorem

Dodano: 25 listopada 2015, 14:14
Autor: Ewelina Burda

W październiku postęp prac remontowych w Anielinie wizytowała ówczesna podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn (fot. UG Krzywda)
W październiku postęp prac remontowych w Anielinie wizytowała ówczesna podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn (fot. UG Krzywda)

Gmina Krzywda rozpoczęła nabór do dziennego domu Senior-Wigor. Placówka powstaje dzięki dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Na potrzeby dziennego domu gmina modernizuje budynek byłej szkoły w Anielinie. Od poniedziałku można składać wnioski o przyjęcie do nowej placówki. – Chcemy zorientować się jakie będzie zainteresowanie – mówi wójt gminy Jerzy Kędra.

Pracami modernizacyjnymi zajmuje się firma usługowa-handlowa Jerzego Gajownika z Krzywdy. – Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Placówka będzie gotowa do końca grudnia tego roku – zapewnia wójt.

Senior-Wigor to oferta dla niepracujących osób powyżej 60. roku życia z terenu gminy Krzywda.

Pierwszeństwo przyjęcia będą miały osoby samotne. Dzienny dom będzie zapewniał podopiecznym ciepły posiłek i szereg zająć, m.in. ruchowych oraz sportowo-rekreacyjnych. Osoby starsze będą mogły spędzać tu czas od poniedziałku do piątku przez co najmniej 8 godzin dziennie. Jak zapowiadają władze gminy, w placówce seniorzy będą mogli spotykać się na imprezach integracyjnych, korzystać z usług specjalistycznych i opiekuńczych, brać udział w zajęciach edukacyjnych i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem życiowym.

– Już teraz organizujemy cykliczne spotkania dla osób starszych. Na przykład we wtorek mamy Gminny Dzień Seniora. W spotkaniach uczestniczy z reguły ok. 80 seniorów. To oni wyszli z pomysłem domu dziennego Senior-Wigor – przyznaje wójt.

Pobyt w placówce będzie bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Adaptacja budynku byłej szkoły kosztować będzie ok. 797 tys. złotych. Dofinansowanie rządowe to 253 tys. zł. – Reszta to wydatek z gminnej kasy. Pieniądze już zostały zabezpieczone w budżecie – potwierdza Jerzy Kędra.

Program Senior-Wigor rząd uchwalił w marcu. W tym roku w Polsce ma powstać ok. 100 takich placówek, a do 2020 roku ponad 1000. W woj. lubelskim rządową dotację dostało siedem samorządów : gmina Gościeradów – 250 tys. zł, Modliborzyce – 233,5 tys. zł, Józefów – 250 tys. zł, Krzywda - 253 tys. zł, miasto Zamość – 240,1 tys. zł, miasto Tomaszów Lubelski -254 tys. zł  i powiat kraśnicki -248 tys. zł.

Wnioski o przyjęcie składać należy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzywdzie. Formularze można pobrać m.in. ze strony internetowej gminy Krzywda.

Seniorzy narzekają na izolację i samotność

Obecnie, na 10 794 mieszkańców gminy Krzywda 2031 to osoby powyżej 60. roku życia. Z badań przeprowadzonych na potrzeby Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych wynika, że największymi problemami osób w podeszłym wieku jest izolacja społeczna i samotność. Poza tym, aż 83 proc. ankietowanych wskazało, że poziom usług opiekuńczych dla osób starszych i niepełnosprawnych jest niedostateczny.

Czytaj więcej o: Krzywda Jerzy Kędra
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!