czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Ks. Jerzy Ignaciuk

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2002, 14:56
Autor: (pim)

Proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Archanioła Michała w Kodniu jest budowniczym nie tylko świątyń, ale też i ekumenizmu.

Urodził się w 1961 roku w Parośli niedaleko Jabłecznej nad Bugiem. Ukończył seminarium i liceum w Warszawie, a później Wyższe Seminarium Prawosławne w Jabłecznej i warszawską Chrześcijańską Akademię Teologiczną.
Napisał pracę magisterską poświęconą historii Parafii Przemienienia Pańskiego w Lublinie. W tejże parafii rozpoczął pracę kapłańską. Później kolejno pełnił posługę w Dratowie i Kolechowicach. W 1989 roku przybył do Kodnia, gdzie społeczność prawosławnych liczy około 300 wiernych.
W pobliskim Zahorowie zbudował cerkiew i utworzył tam nową parafię. Podobnie budował i święcił cerkiew w Kopytowie oraz kaplicę w Olszankach. Obecnie wznosi cerkiew św. Ducha w Kodniu, która ma nawiązywać bryłą do świątyni w Jabłecznej. W ubiegłym roku w uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego uczestniczyło aż trzech hierarchów: arcybiskup łódzko-poznański Szymon, arcybiskup lubelsko-chełmski Abel oraz prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego generał i zarazem biskup hajnowski Miron.
- Ten rozmach budowlany zawdzięczam naszemu arcybiskupowi Ablowi oraz wielu wiernym z całej Polski, którzy pochodzą z rejonów Kodnia i przysyłają tu ofiary. Także kodeński wójt pomaga nam w działaniach - mówi ks. Jerzy Ignaciuk. Podkreśla także dobrą współpracę z katolikami. W Kodniu został stworzony wspólny cmentarz katolicko-prawosławny przedzielony tylko piękną alejką.
- Żyjemy w Kodniu według przykazania chrześcijańskiego - w zgodzie. Owocuje to porozumieniami i nabożeństwami ekumenicznymi (uczestniczyłem już w nich podczas pobytu w Lublinie). Nawzajem uczestniczymy w świętach parafialnych. Bywają też mieszane małżeństwa, które wspólnie biorą udział w nabożeństwach niekiedy w obu świątyniach - podkreśla ksiądz Jerzy.
Uczy religii jako katecheta w Kopytowie. Przy okazji bierze też czynny udział w życiu szkoły. Dzięki jego sugestiom udało się nauczycielom uratować tę szkołę przed zamknięciem. Także żona Anna naucza religii w Kodniu. Mają troje dzieci: Dawid zdaje na studia, Katarzyna jest gimnazjalistką, a Michał uczy się jeszcze w podstawówce.
Kapłan próbował swych sił z powodzeniem w plastyce malując nawet ikony, publikował wiersze w czasopiśmie "Nad Bugiem i Narwią” oraz od dziecka lubi wędkarstwo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!