piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Ks. Zdzisław Oziembło

Dodano: 16 września 2002, 16:47
Autor: Ewa Bagłaj

Prałat z parafii Neple, której 37 lat był proboszczem, badacz historii i kultury regionu.

Urodził się w 1919 roku w Grabinach (powiat węgrowski), w Suchożebrach ukończył szkołę podstawową, a Gimnazjum im. S. Żółkiewskiego w Siedlcach w roku 1938. Rok później był już absolwentem Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Rezerwy im. J. Bema w Zambrowie. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku jako podoficer kolumny amunicyjnej 9 Pułku Artylerii Ciężkiej we Włodawie. Podczas okupacji prowadził tajne nauczanie, za co otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej.
Po wojnie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Siedlcach. Od 1951 roku pracował jako wikary we Włodawie, potem w Mordach, a cztery lata później objął probostwo w Neplach, gdzie na własne życzenie osiadł na stałe.
Zgromadził dokumentację o męczeństwie unitów podlaskich pomocną w przygotowaniu procesu ich beatyfikacji. Zafascynowany regionem wydał dwie książki poświęcone jego dziejom: "Wierni Bogu i Ojczyźnie” oraz "Neple i okolice”. Współpracuje z "Wiadomościami Diecezji Podlaskiej”, "Podlaskim Kwartalnikiem Kulturalnym” i "Gońcem Terespolskim”. Wiedzę o regionie spopularyzował w cyklu programów Katolickiego Radia Podlasia.
Gromadzi dokumentację dziejów rodu Juliana Ursyna Niemcewicza. Uczestniczył w międzynarodowej konferencji poświęconej pisarzowi (Brześć Skoki Neple 2002). Utrzymuje kontakt z żyjącymi członkami rodziny fundatora kościoła w Neplach. Jeden z nich ofiarował mu kopie listów królów polskich z XVI XVIII wieku, adresowanych do Niemcewiczów. Obecnie są one opracowywane i sukcesywnie wydawane przez historyków.
Ks. Oziembło po ojcu odziedziczył pasję kolekcjonerską zbiera stare książki, listy, fotografie i dokumenty, a także obrazki, znaczki pocztowe (najstarszy pochodzi z 1913 roku), dawne monety i banknoty oraz dzieła sztuki. Najcenniejsza zdobycz to medalion przedstawiający popiersie J. U. Niemcewicza, wykonany przez rzeźbiarza francuskiego P. J. Davida L'Angers. Prałat chciałby umieścić swoje bogate zbiory regionaliów w muzeum w Neplach, gdyby takie powstało.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!