czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kto weźmie podlaskie powiaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2002, 17:50

Podczas podpisywania porozumienia powiatowego w Białej Podlaskiej: stoi Lech Nikolski, a siedzi Fran
Podczas podpisywania porozumienia powiatowego w Białej Podlaskiej: stoi Lech Nikolski, a siedzi Fran

W powiatach powstają koalicje powyborcze, które na cztery lata przejmą władze w starostwach i radach powiatowych. Nie wszędzie jest to łatwe..

W poniedziałek w Białej Podlaskiej z inspiracji posła Franciszka Jerzego Stefaniuka zostało zawarte porozumienie koalicyjne dotyczące powiatu bialskiego w kadencji 2002-2006. Przewiduje ono, że podstawą działania koalicji będą programy wyborcze trzech tworzących ją ugrupowań: PSL, SLD i Porozumienia Samorządowego.
Najważniejsze wspólne zadania to: poprawa warunków życia mieszkańców powiatu, polepszenie funkcjonowania ochrony zdrowia i pomocy społecznej, poprawa infrastruktury drogowej i komunikacyjnej oraz tworzenie lepszych warunków do rozwoju przedsiębiorczości.
Koalicjanci chcą wspierać gminy w ich działaniach na rzecz rozwoju gospodarczego. Za realizację tego programu będą odpowiadać: przewodniczący Rady Powiatu - przedstawiciel Porozumienia Samorządowego, starosta bialski - z PSL oraz wicestarosta z SLD. Porozumienie koalicyjne podpisali przewodniczący klubów radnych poszczególnych partii oraz posłowie Lech Nikolski, Franciszek Jerzy Stefaniuk i Stanisław Żmijan.
Podczas konferencji prasowej Adam Nowosielski, przewodniczący Klubu Radnych SLD odmówił ujawnienia kandydatur do władz twierdząc, że nastąpi to dopiero na pierwszej sesji. Kiedy zapytaliśmy przewodniczącego Klubu PSL Tadeusza Łazowskiego czy nie wskaże siebie jako na kandydata na starostę, nie wykluczył takiej możliwości.
- W tej sprawie jest jasna sytuacja. Mamy zaufanie do PSL i Porozumienia Samorządowego oraz kandydata na funkcję starosty. W SLD mamy kandydaturę wicestarosty. Nazwiska są dla nas rzeczą wtórną. Chodzi o podział odpowiedzialności, możliwość współpracy w ramach tej koalicji - mówi Lech Nikolski.
Kilka dni wcześniej została zawarta koalicja dziesięciu radnych powiatu parczewskiego. Jak poinformował nas Krzysztof Budzik szef parczewskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w skład wspomnianej koalicji weszli radni SLD, Powiatowego Porozumienia Samorządowego oraz Porozumienia Prawicy "Wspólny Dom”. Prawdopodobnie dzisiaj lub jutro zostanie ujawniona kandydatura SLD na nowego starostę parczewskiego.
W powiecie łukowskim została zawarta umowa koalicyjna między SLD, Samoobroną i Łukowskim Porozumieniem Samorządowym. W sumie będzie ona mieć 14 na 23 mandaty. Wskazywany nieoficjalnie na przyszłego starostę Janusz Kozioł, dotychczasowy sekretarz powiatu, powiedział nam, że porozumienie daje szansę przetrwania. - Ludzie w naszej koalicji są na odpowiednim poziomie. Nie mogę jednak ujawnić jakie obejmą stanowiska - stwierdza Janusz Kozioł.
W Radzyniu Podlaskim od kilku dni nie może zostać ostatecznie sfinalizowana sprawa powiatowej koalicji PSL-SLD. Parafowanie umowy miało nastąpić wczoraj późnym wieczorem. - PSL dominuje, jednak bez koalicjanta nic nie zrobimy - wyjawia Jerzy Kułak, dotychczasowy starosta radzyński. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!