czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kulturalne atrakcje w dawnym tartaku w Drelowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2012, 17:09

W starym tartaku gmina chce stworzyć małe muzeum (Gminne Centrum Kultury w Drelowie)
W starym tartaku gmina chce stworzyć małe muzeum (Gminne Centrum Kultury w Drelowie)

W odnowionym budynku w Drelowie będą organizowane warsztaty garncarskie.

Drewniany tartak został zbudowany w latach pięćdziesiątych. Kolejni właściciele wykorzystywali go do przecierania drewna, ostatni z nich oprócz tego wykonywał różne wyroby z drewna, np. stoły, ławki, pojemniki – mówi Wiesława Zaremba, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie.

Po kilku latach przerwy, w tartaku znowu tętni życie. Ale tym razem pod okiem specjalistów od kultury. – Gmina przekazała nam ten obiekt miesiąc temu. Szukamy osób, które mogłyby nam przekazać sprzęt do ręcznej obróbki drewna. Chcemy stworzyć małe muzeum – mówi Zaremba. – Mamy już m.in. drewniany sprzęt do obróbki lnu.

Oprócz ekspozycji, w tartaku będzie także część warsztatowa. – Przygotowujemy projekt warsztatów garncarskich. Chcemy je poprowadzić jesienią i wiosną. Mamy już koła garncarskie i potrzebny sprzęt – tłumaczy dyr. Zaremba. – Planujemy też warsztaty muzyczne nie tylko dla młodzieży. Organizujemy już zajęcia z gry na bębnach dla gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej.

Tartak znajduje się tuż obok siedziby Gminnego Centrum Kultury. Pięć lat temu kupiła go gmina. Za budynek ze sprzętem i za teren o powierzchni ponad 20 arów zapłaciła nieco ponad 30 tys. zł.

– Nawet w niewielkiej miejscowości to atrakcyjna cena za nieruchomość położoną w centrum, przy drodze powiatowej – uważa Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów.

Tartak przez kilka lat po śmierci ostatniego właściciela nie był użytkowany i niszczał. Gmina postanowiła więc go wyremontować. Prace kosztowały prawie 157 tys. zł. Gmina dostała na ten cel dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– W ramach projektu tartak został przywrócony do takiego stanu, w jakim był podczas użytkowania. Można w nim zobaczyć oryginalny sprzęt. Nie uruchamiamy go ze względów bezpieczeństwa, ale wszystko można obejrzeć i dotknąć – mówi dyr. Zaremba.

– Tartak ma wyjątkowy klimat. Jest trochę siermiężny, prosty, a jednak inspiruje do twórczości – uważa Kazimierski. – Można w nim odnaleźć wewnętrzne skupienie, samego siebie i jeśli ktoś ma do tego umiejętności, przełożyć to na sztukę.

Jak zapowiada dyrektor GCK, chociaż tartak nie jest ocieplony, może służyć do później jesieni. Przerwę w prowadzeniu warsztatów będzie miał tylko zimą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!