sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Lądowisko w Białej Podlaskiej będzie. Ale trochę później

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2010, 20:32

Nie spełniły się optymistyczne zapowiedzi Cargo Hub Warszawa-Biała. Spółka zapowiadała, że jesienią festynem lotniczym zainauguruje działalność nowe lądowisko.

W czerwcu tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące planów ratowniczych i instrukcji operacyjnych dla lądowisk. To według Sławomira Orłowskiego, dyrektora Biała Airport, główny powód opóźnień w realizacji bialskiej inwestycji.

– Część z przygotowanej przez nas dokumentacji lądowiska dla samolotów sportowych musi teraz zostać zaktualizowana. Konieczne jest też przygotowanie punktów poboru wody i zabezpieczenia terenu w środki gaśnicze – tłumaczy Orłowski.

Gotowe są też już pomiary geodezyjne i geologiczne. Do pracy przystąpili też projektanci. Wytyczają dodatkowe drogi kołowania i planują modernizację wieży kontroli lotów. Wniosek o uruchomienie lądowiska spółka Cargo Hub ma przedłożyć władzom miasta wiosną.

– Do końca roku powinniśmy wyłonić partnera, który współfinansuje budowę lotniska. Mamy kilka propozycji inwestorów krajowych i zagranicznych. Wybierzemy najkorzystniejszą – mówi dyrektor Orłowski. – Wiosną to miejsce zamieni w wielki plac budowy – zapowiada.

Ostrych słów szefostwu lotniska nie szczędzi Marian Burda. Przewodniczący Rady Miasta krytykuje decyzję prezydenta o zawieszeniu płacenia podatków przez Cargo Hub. – Uważam, że z tego podatku finansowane powinny być inwestycje okołolotniskowe. Jeśli padnie kolejna spółka lotniskowa, to nasze pieniądze przepadną. Tak jak w przypadku bankructwa tureckiego inwestora Vahapa Toya – mówi Burda.

– W Chełmie udało się zbudować lądowisko w ciągu 2–3 miesięcy. A u nas, jak go nie było, tak nie ma. To skandal – dodaje poseł PiS Adam Abramowicz.

– To bardzo ryzykowna inwestycja. Tworzenie portów lotniczych jest bardzo trudne. Gdybym nie zawiesił inwestorowi podatków, to w przypadku niepowodzenia, zarzucano by mi, że zablokowałem miastu szansę na rozwój – tłumaczy Andrzej Czapski, Prezydent Białej Podlaskiej.

Orłowski nie chce polemizować z krytyką. – Nie wdaję się w pyskówki. Psy szczekają, a karawana idzie dalej – kwituje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!