piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Landart Festiwal tym razem nad Bugiem. Landarty już się tworzą

Dodano: 2 lipca 2015, 20:05
Autor: Ewelina Burda

W środę twórcy festiwalu oraz artyści spotkali się z dziennikarzami w Białej Podlaskiej. Później pojechali nad Bug, aby zacząć pracę nad swoimi landartami. Efekty już 11 lipca/ fot.E.Burda
W środę twórcy festiwalu oraz artyści spotkali się z dziennikarzami w Białej Podlaskiej. Później pojechali nad Bug, aby zacząć pracę nad swoimi landartami. Efekty już 11 lipca/ fot.E.Burda

Nad Bugiem powstają już pierwsze landarty. Efekty pracy kilkudziesięciu artystów z całego świata zobaczymy 11 lipca.

Tematem przewodnim piątej edycji Landart Festiwalu jest rzeka Bug. – To jedna z ostatnich nieuregulowanych rzek w Europie. Rzeka graniczna. Rzeka, która łączy czy dzieli?  Znaczeń i metafor jest sporo – mówi Jarosław Koziara, lubelski artysta, pomysłodawca i jeden z organizatorów festiwalu. W oparciu o tę symbolikę kilkudziesięciu artystów z całego świata przez 10 dni tworzy na terenie starorzecza Bugu instalacje artystyczne.

W środę twórcy festiwalu i artyści opowiedzieli o tym dziennikarzom na konferencji prasowej w Białej Podlaskiej. Swoje projekty będą tu tworzyć m.in.: architekt Duilio Forte z Włoch, artystka landartowa Elaine Clocherty z Australii, Roy Staab ze Stanów Zjednoczonych, Rumen Dimitrov z Bułgarii czy grafik Uladzimir Hramovich z Białorusi.

– Te instalacje i rzeźby zostają później w naturalnym krajobrazie. Prace w Roztoczańskim Parku Narodowym, gdzie odbywała się ubiegłoroczna edycja festiwalu, nadal istnieją – podkreśla pomysłodawca wydarzenia. Artyści, którzy biorą udział w projekcie, to nie tylko rzeźbiarze, ale również fotograficy, filmowcy, architekci czy muzycy.

– Ja akurat jestem rzeźbiarzem działającym w naturze. Pierwszy raz zetknąłem się z tym na sympozjum w Korei – przyznaje Paweł Chlebek spod Rzeszowa. Co stworzy nad Bugiem? – „Żniwo” czyli pracę z pni drzew. Trochę będzie przypominać łan ściętego zboża- mówi tajemniczo artysta. – Nad Bugiem w tym miejscu jestem pierwszy raz, ale bywałem koło Chełma. Rzekę, więc znam – zapewnia Chlebek.

Spacer wernisażowy odbędzie się 11 lipca. Siedmiokilometrowa trasa rozpocznie się o godz. 15:00 we wsi Bubel Stary. Później, o godz. 21:00 zaplanowano koncert niedawno reaktywowanej grupy Księżyc. Jeszcze przed wernisażem, twórcy szykują atrakcję nad Bugiem. – 6 lipca zapraszamy na Noc Kupały. To będą takie śpiewy przez rzekę, na skarpie koło dworu w Borsukach. Pomysłodawcą jest jeden z uczestników festiwalu Andriej Maruszeczko – precyzuje Koziara. Artystów można na bieżąco podglądać w interencie, m.in. na facebooku (Fundacja Latająca ryba) oraz na stronie internetowej www.landart.lubelskie.pl.

Na wernisaż będzie można dojechać autokarem z Białej Podlaskiej. – Przygotowaliśmy autokary MZK, które zawiozą chętnych, a później przywiozą do Białej– zapewnia prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. – Może kolejna edycja festiwalu odbędzie się  w Białej Podlaskiej, też mamy rzekę- żartował na konferencji prasowej prezydent. Wyjazd o godz. 14:00 spod cmentarza parafialnego na ul Janowskiej. Wcześniej trzeba zarezerwować miejsce i wykupić bilet (10 zł) w Bialskim Centrum Kultury.

Głównymi Organizatorami Landart Festiwalu są Fundacja Latająca Ryba oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wydarzenie otrzymało też wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!