sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Landarty znowu nad Bugiem. Rusza festiwal

Dodano: 30 czerwca 2016, 18:41
Autor: Ewelina Burda

Landart Festiwal podobnie jak w roku ubiegłym odbywa się nad Bugiem. Wernisażowy spacer 9 lipca / fot. archiwum
Landart Festiwal podobnie jak w roku ubiegłym odbywa się nad Bugiem. Wernisażowy spacer 9 lipca / fot. archiwum

- Ta sztuka na końcu świata ma sens. To żywe stworzenie, które powoduje interakcje - tak o Landart Festiwalu mówi współorganizator Jarosław Koziara. Szósta edycja odbywa się podobnie jak rok temu nad Bugiem.

W czwartek przyjechali już tu pierwsi artyści, którzy wejdą w "interakcję" z nadbużańskim krajobrazem. Plenerowa galeria powstanie bardzo blisko tej z ubiegłego roku. - Przesuwamy się z Bubla Starego  do Bubla Łukowiska. Odległość nie jest duża. W ten sposób możemy zaprosić do oglądania prac z ubiegłej edycji - podkreśla Jarosław Koziara z Fundacji Latająca Ryba.

Organizatorzy wybrali nadbużańskie tereny po raz drugi nieprzypadkowo. - Powstała dobra energia, zarówno jeżeli chodzi o artystów, o ich prace. Zostaliśmy zauważeni, festiwal wzbudza coraz większe zainteresowanie - nie ukrywa Barbara Luszawska współorganizatorka. Poza tym, ubiegłoroczne prace nie zostały zniszczone. - To znaczy tylko natura je niszczy, ale to duża wartość, bo przez lata mieliśmy różne sytuacja - przyznaje Luszawska.

- Uzyskaliśmy informację zwrotną, że to ma sens, ta sztuka na końcu świata. To żywe stworzenie, które powoduje interakcje, to właściwie atrakcja turystyczna regionu - zwraca z kolei uwagę Koziara. - Ten festiwal żyje, nie tylko na jeden dzień wernisażu. Prace pozostają na lata. O tym się mówi, tubylcy tu przychodzą - dodaje współorganizator.

W tym roku sztukę na "końcu świata" tworzy ponad 20 artystów, nie tylko z Polski, ale również z Hiszpanii, Francji, Kanady czy Białorusi. - Temat przewodni to dom. Czasy mamy takie że niektórzy na nowo szukają swojego domu, podróżują i emigrują w tym celu, nie zawsze są mile przyjmowani. Ale odwołanie do przeszłości także jest ważne. Bo festiwal dotyczy tego co było, jest i na co się zanosi. Formułą przedsięwzięcia jest eksperyment, nie do końca przewidywalny, ale ryzykujemy  - zaznacza Jarosław Koziara.

Artyści którzy przyjechali nad Bug  reprezentują różne dziedziny sztuki. -  Zamierzam stworzyć  8-metrową ażurową konstrukcję z ok. 700 listewek. To wyzwanie konstrukcyjne, zależy mi aby forma była stabilna- opowiada Mirosław Maszlanko artysta spod Warszawy. Z kolei Lucia Loren przyjechała z Hiszpanii. - Jestem pierwszy raz w Polsce. Realizuję projekty przestrzenne, ale głównie w Hiszpanii. Ponieważ hasło przewodnie to dom, chcę stworzyć coś nawiązującego do korzeni, jako  esencji domu - opowiada Lucia. Spacer wernisażowy odbędzie się 9 lipca. Start o godz. 15:00 w Bublu Łukowiskach. Część prac powstanie też na terenie parku wokół Zamku Biskupiego w Janowie Podlaskim. Grupa Arche, która zbudowała obiekt, jest mecenasem tegorocznej edycji festiwalu. Wydarzenie wspiera też Urząd Marszałkowski w Lublinie. 

Czytaj więcej o: landart Jarosław Koziara
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!