czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Łatwiej mi będzie rozwiązywać problemy i likwidować zło

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2002, 15:08

• Ilu Panu brakuje celników, by dobrze kontrolować granicę ?
- Prawie we wszystkich działach administracji i organów ścigania jest podnoszona sprawa niedoboru kadr. Podobnie jest w służbie celnej. Mianowanie mnie dyrektorem bialskiej służby celnej od 1 maja nie było lekiem na niedobór kadr. Trudno mi oceniać wcześniejszy nabór celników w dotychczasowym UC w Białej Podlaskiej. Nie czuję się upoważniony. Jestem przekonany, że nabór był dokonywany zgodnie z kryteriami zakładającymi odpowiednie wykształcenie, uczciwość potencjalnych kandydatów i cechy ich osobowości. Należy jednak spodziewać się zwiększenia obsady etatowej. Nie chciałbym oceniać sytuacji i podawać liczb. Nie czuję się przygotowany. Trzeba myśleć nad pełnym wykorzystaniem dotychczasowych możliwości kadrowych. To w Koroszczynie dzięki innowacyjnym działaniom był możliwy postęp. Niedawno od 10 do 30 procent celników na zachodniej i południowej granicy deklarowało w ankiecie chęć przeniesienia się w przyszłości na granicę wschodnią.
• W minionym roku podczas krajowego spotkania dyrektorów urzędów celnych szefowie wschodnich jednostek przyznali, że ocena ochrony celnej przejść kolejowych jest negatywna. Co pan zrobi, aby naprawić tę sytuację?
- Dysponujemy zbyt małymi środkami aby tam kontrola była dokonywana w pełni. Powinna jednak poprawić się jakość dozoru celnego w ruchu towarowym na kolei. Dotąd kierunki naprawy szły na ruch osobowy, gdzie łatwiej było o sukcesy kontrolne. Dużo trudniej o długą żmudną pracę przy kontenerach, która nie zawsze przynosi pożądane efekty.
• Czy wprowadzi Pan system usuwania z pracy celników popełniających wykroczenia podczas pełnienia służby?
- Wynika to z obowiązujących przepisów i zadań, które stoją przed dyrektorem Izby Celnej. Osobiście nie znam miejsc i osób, które to robią. I w żaden sposób nie jestem powiązany z osobami, które to czynią. Łatwiej mi więc będzie pewne problemy rozwiązywać i likwidować zło. Bialski urząd może pochwalić się osiągnięciami w zwalczaniu korupcji i patologii. Pracujemy nad mechanizmem kontroli wewnętrznej i działu operacyjnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!