piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Leczenie, które nie boli

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2003, 13:10

Nowości zabiegowe nie zdołały jak dotąd zepchnąć na drugi plan ćwiczeń czynnych w odciążeniu, które
Nowości zabiegowe nie zdołały jak dotąd zepchnąć na drugi plan ćwiczeń czynnych w odciążeniu, które

Na zabiegi rehabilitacyjne chętni zapisywani są już na przyszły rok. Bez inwazyjne, nie sprawiające bólu leczenie, jest dla wielu osób nowością, do której szybko się przyzwyczajają. Co więcej chętnie z niej korzystają i coraz częściej przychodzą na zabiegi.

Przychodzą podreperować zdrowie, a przy okazji mogą się odprężyć, porozmawiać i zasięgnąć dodatkowych porad specjalistów.
Część pacjentów Specjalistycznej Poradni Rehabilitacji Kompleksowej w Białej Podlaskiej odnajduje tu namiastkę dawnych sanatoriów.
- Tutaj jest oczywiście o wiele lepszy sprzęt. Takiego nie spotykało się za moich czasów w sanatoriach. Cieszę się, że lekarz zalecił mi taki sposób leczenia, nie tylko ze względu na zdrowie fizyczne, ale i psychikę. Bardzo dobrze się tu odprężam - mówi Eugenia Oniszczuk, cierpiąca na zwyrodnienie stawów.
Zapisano jej dziesięć sesji zabiegowych, w ramach których korzysta z magnetostymulacji, wykonywanej na najnowocześniejszym sprzęcie. Przychodzące tu osoby korzystają z coraz nowszych sposobów leczenia. Na porządku dziennym jest elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki, leczenie światłem.
- Początkowo pacjenci są zdystansowani. Często po raz pierwszy spotykają się z takimi sposobami leczenia. Kiedy odkrywają, że zabieg nie jest bolesny, że czują się po nim lepiej, nabierają przekonania. Poza tym interesują się tym z czego korzysta osoba obok i pytają czy też mogą - wyjaśnia Monika Tarasiuk, technik fizjoterapii.
Jej koleżanka Anna Wachowicz dodaje, że dla wielu pacjentów sama rozmowa jest już dużą pomocą. - Traktują nas jak osoby, przed którymi mogą się wygadać. Opowiadają o swoim schorzeniu, zasięgają porad. Na to często nie ma czasu w gabinetach lekarskich - mówi Anna Wachowicz.
Obie rehabilitantki przyznają, że większość ich klientów to osoby w średnim lub starszym wieku. Młodzi ludzie rzadko się zdarzają, jeśli już to kierowani po urazach. - To wielki błąd, bo rehabilitacja to także profilaktyka zdrowotna. Z wielu zabiegów można korzystać po prostu, dla lepszego samopoczucia - dodają.
O tym mówi też dyrektor placówki, Mariola Malczuk, ubolewając, że rehabilitację ciągle traktuje się u nas po macoszemu, nie tylko w środowisku pacjentów, ale i lekarzy.
- Ludzie nie wiedzą, co mogą im dać poszczególne zabiegi o obco brzmiących nazwach, bo nikt im tego nie tłumaczy. Często dopiero u nas dowiadują się, że przypadłość, z jaką nie mogli się przez lata uporać, można zwyciężyć w sposób bezbolesny, nie biorąc, lub znacznie ograniczając leki - wyjaśnia Mariola Malczuk. •

Sauna fizjologiczna

To nowość w rehabilitacji, z której mogą korzystać pacjenci poradni. W porównaniu z saunami parowymi gwarantuje czterokrotnie większą skuteczność oczyszczania organizmu z toksyn. Niska temperatura podczas zabiegu (optymalna 40 stopni) nie powoduje ubocznych obciążeń układu krążenia i oddechowego. •

Tam pomogą

Obecnie wykonuje się 250 zabiegów dziennie. Limity jakie placówka uzyskała w tym roku od NFZ zostały przekroczone prawie o sto procent już dwa miesiące temu. Do jednego zabiegu fundusz dopłaca średnio 1,80 złotych. Nie wszystkie zabiegi są refundowane. Specjalistyczna Poradnia Rehabilitacji Kompleksowej w Białej Podlaskiej mieści się przy ul. Sidorskiej 59. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!