piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Lepsze grzebanie w cudzej kieszeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2001, 17:51
Autor: (pim)

Podczas ostatnich obrad bialskiego samorządu radni podnieśli podatki, ale nie zgodzili się na zmniejszenie liczby wiceprzewodniczących i wiceprezydentów.

Większością głosów samorząd przyjął uchwałę o przyszłorocznych podatkach i opłatach lokalnych, ustalając, że zgodnie z propozycją Zarządu Miasta stawki podatków od nieruchomości wzrosną średnio o 7 proc. w stosunku do obecnego roku. Stawka podatkowa od budynków mieszkalnych lub ich części będzie w 2002 r. wynosić 0,42 zł od 1 mkw. pow. użytkowej, od budynków związanych z działalnością gospodarczą - 16,50 zł, od budowli - 2 proc. ich wartości, od gruntów związanych z działalnością gospodarczą - 0,57 zł/mkw. pow.
Łączny wymiar podatku od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych według stawek obowiązujących w 2001 r. wynosi w obecnym roku 2 632 tysiące zł. Po wprowadzeniu nowych stawek w 2002 r. przyrost dochodu może osiągnąć wielkość ok. 197 tysięcy złotych. Wzrosną także inne bialskie podatki. Kiedy maksymalna stawka podatku na 2002 r. od posiadania psów wynosi w kraju 37, 14 zł, bialski samorząd pozostawił ją w przyszłym roku na poziomie tegorocznym, czyli równowartą 35 zł. W Białej Podlaskiej opodatkowano podatkiem od posiadania psów tylko 314 osób.
Chociaż pierwotnie Zarząd Miasta nie zamierzał podwyższać podatku od środków transportowych, to jednak w ostatniej chwili musiał zmienić zdanie. W związku z dostosowywaniem prawa do Unii Europejskiej znowelizowana została ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Zmienione zostały zatem m.in. podstawa opodatkowania, zasady określania stawek podatkowych oraz zwolnienia podatkowe.
Anna Daniluk, rzecznik Urzędu Miasta powiedziała nam, że zarząd przygotowując stawki wziął pod uwagę m.in. ochronę środowiska. Stąd preferowane są przy podatkach nowe pojazdy, mniej zanieczyszczające otoczenie. Trudno zatem stwierdzić, że w przypadku podatku od środków transportu stawki w 2002 r. wzrosną o 7 proc.
- Dobrze, że prowadzący działalność gospodarczą będą mieć stawki na poziomie ubr. Nie zgodziłem się jednak z uchwaloną stawką podatku od nieruchomości, która w Białej Podlaskiej jest o 50 % większa od Lublina. To uderza w zwykłych ludzi - mówi nam Adam Abramowicz, radny AWS. Podczas ostatniej sesji zaapelował też do radnych, aby wykorzystali program SLD wskazujący na potrzebę tańszego państwa.
Przewodniczący Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej Stanisław Nowak jednak przeciwstawił się zamysłowi ograniczenia etatów przewodniczących i wiceprezydentów. Zauważył, że zrealizowanie tego pomysłu pod koniec kadencji może przynieść więcej kosztów związanych z odprawami, aniżeli zysków. Mogłoby to także spowodować rozpad koalicji samorządowej w Białej Podlaskiej. Większość rady postanowiła więc skierować do komisji statutowej projekt zmiany statutu poprzez m.in. ograniczenie etatów
Krytykujący zadłużanie miasta Adam Abramowicz zapowiedział jednakże, że konsekwentnie będzie występować o ograniczenie liczby wysoko opłacanych urzędników samorządowych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!